מגיב לראשונה לפיטורים. מוטי גילת (צילום: צילום מסך)
מגיב לראשונה לפיטורים. מוטי גילת | צילום: צילום מסך

יומיים לאחר שפוטר במפתיע מ"ישראל היום", העיתונאי מוטי גילת מגיב היום (חמישי) לראשונה. "אין שום ספק שדורשי טובת נתניהו לא רוצים אותי בעיתון, והבאתי את זה בחשבון", סיפר העיתונאי הוותיק בריאיון לגלי צה"ל. "כבר לפני חודשים אמרו לי לא לכתוב נגד נתניהו, אמרו לי שאפוטר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גילת סיפר לאילנה דיין בתכנית "מה שקורה עכשיו" על השיחה בה הודיעו לו על הפיטורים. "ישב עורך העיתון, בועז ביסמוט, ונציג המו"ל והם אמרו לי שהסיבה הפורמלית לפיטורים היא קיצוצים", סיפר גילת. "אמרו לי 'תחתוך במשכורת' ומראש הגעתי והסכמתי לחתוך, אפילו ב-50%-60%. זו לא הייתה הסיבה לפיטורים, זה שקוף לגמרי".

לאחר שגילת הסכים לקיצוץ המשמעותי בשכרו, בהנהלה החליטו לפתע לשנות גרסה. "אז אומרים לי 'רגע, מוטי, חברה שבה מורידים שכר לעובדים זה לא לטובת החברה'", המשיך גילת. "יום לפני כן ביקשו ממני להוריד, ואז למחרת אומרים שמוטב שלא. זו הייתה מצגת שווא. אני אסתדר. אבל אני שואל אותם - מה זה אומר עליכם כעיתון?".

מאבק בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מה זה אומר עליכם כעיתון?" | צילום: פלאש 90, חדשות

"לא אתפלא אם בעתיד יפוטר גם שלמה צזנה"

"אנחנו מתקרבים לרגעי ההכרעה בתיקי החשדות החמורים נגד נתניהו", הסביר גילת. "מתקרבים להכרעה בתיק מעונות ראש הממשלה ואפשר לנחש ולהביא בחשבון שדורשי טובת נתניהו לא רוצים שאשב ב'ישראל היום'. המדור שלי עוסק במלחמה בשחיתות השלטונית והבאתי בחשבון שיבוא יום שיגידו שלא רוצים יותר את המדור, על שני עמודיו. זאת הסיבה שהצרו את צעדיי ב'ידיעות אחרונות' וזו הסיבה שעכשיו החליטו לוותר עליי ב'ישראל היום'".

גילת העריך כי לאחר עזיבתו של העורך הראשי, עמוס רגב, ופיטוריו של דן מרגלית, יש עוד עיתונאים בכירים בעיתון שנמצאים על הכוונת. "היה ברור לי שיגיע הרגע שבו יאמרו 'די, הוא מפריע לנו' ולא אתפלא אם בעתיד יפוטר גם שלמה צזנה, הכתב המדיני של העיתון", סבר גילת. "בני הזוג נתניהו לא מסתדרים איתו".

למרות הכעס כלפי ההנהלה, גילת מתעקש כי ב"ישראל היום" יש הרבה אנשים טובים. "אנחנו הצלחנו במדור הזה לפתוח עיתון בתוך עיתון", המשיך גילת. "קראו לזה 'הגטו של מוטי גילת' והצלחנו להילחם בנושא השחיתות השלטונית. ברוב המקרים היה לי חופש כתיבה כמעט מוחלט. היו מקרים שביקשו ממני להוריד את הטון, זה נכון. אבל היה לי חופש והתוצאות מדברות בעד עצמן. יש בעיתון הזה הרבה אנשים טובים, ההנהלה זה סיפור אחר".