הפשקוויל שחולק
הפשקוויל שחולק | צילום:

עליית מדרגה חמורה בהסתה נגד חיילים בקרב הפלגים החרדים הקיצוניים: מודעה אנונימית - "פשקוויל" - שהופצה במהלך חג השבועות בשכונות חרדיות בירושלים מורה לצעירים המקבלים צו גיוס "לקחת את הרובה" ולהרוג את מי שקשור לעניין. המודעה שחולקה נפתחה בכותרת "פסק הלכה" למרות שאף רב לא חתום עליה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בפנייה לצעירים החרדים נכתב: "אם לוקחים אותך בכפייה לצבא השמד, מותר לך ואתה צריך לעשות את הפעולות הבאות: לקחת את הרובה שקיבלת ולהרוג כל חיילת הבאה לידך ולזכות אותה בייהרג ובל יעבור, להרוג כל מפקד המחזיק אותך בכפייה, להרוג כל גייס ומפתה ועוזר".  המודעה אף קוראת לצעירים "להרוג את עצמך מדין ייהרג ואל יעבור".

מחאות החרדים נגד הגיוס (צילום: מחאות החרדים)
חרדים מפגינים נגד גיוס | צילום: מחאות החרדים

כותבי המודעה שחולקה מצטטים מדברי חז"ל כדי להצדיק את טענת "פסק ההלכה". באחד הציטוטים נכתב כי "העולם הזה הוא כפרוזדור וחיי הנצח הם בעולם הבא". בהמשך מזהירים הכותבים כי "אם תאבד את עולם הזה אשריך וטוב לך לעולם הבא, אבל אם תאבד את עולם הבא..".

בסיום הדברים מצוטטים משפטים שלא ברור מה המקור שלהם, אך נראה כי מדובר בדברי רבנים. "גיוס בנים ובנות בייהרג ואל יעבור" ו-"גזרת הגיוס גזרת שמד". הכותבים אף מזכירים את הדמות התנכ"ית פנחס בן אלעזר שמתואר כזה שהרג את מי שעבר על דבר אלוהים.

מצה"ל נמסר בתגובה כי "הקריאה לרצח חיילים ומפקדים בצה"ל היא הסתה חמורה וחציית קו אדום. צה"ל ימשיך לבצע את משימותיו מתוך מחוייבות לבטחון מדינת ישראל ואזרחיה
ולפעול לגיוס של חייבי הגיוס ללא כל מורא ופחד".

פרס למקללי החיילים, בני ברק
הפשקוויל שחולק בבני ברק | צילום:

בתחילת השבוע פורסם בחדשות 2 Online כי פשקוויל שהופץ ברחובות בני ברק ואף פורסם בעיתונות החרדית הציע פרסים בגובה מאות שקלים לילדים חרדים שיתקפו מילולית חיילים דתיים המכונים "חרד"קים". המודעה הבטיחה עד 530 שקלים לכל ילד חרדי עד גיל 15 שיוכנס לניידת משטרה בשל הקריאה "חרד"קים החוצה", ותוספת של עד 290 שקלים אם הילד יעוכב לחקירה.

הפשקוויל פנה נגד השוטרים, שכונו "גיבורים על ילדים", וגם כלפי החיילים החרדים. "צדקו גדולי ישראל שאמרו להוקיע אותם בקריאות 'חרד"קים החוצה' כדי שהם לא ידביקו אותנו", נכתב במודעה שכאמור מציעה פרס לילדים חרדים. עוד טענו הכותבים האנונימים כי "אתם בצד של התורה, בצד של הקב"ה, אתם תנצחו! הרשעים לא יצליחו להרוס את עתידכם". הנימוק שהוצע במודעה לאותם פרסים הוא שהצעקה "חרד"קים החוצה" נחשבת לקיום מצווה.