אסון בנגב: שני אחים, בני שלוש ושנה ושמונה חודשים, מתו היום (רביעי) לאחר שנשכחו על ידי אביהם ברכב במשך שעות במועצה האזורית אל קסום. הם פונו מהמכונית לבית המשפחה, שם ביצעו בהם צוותי מד"א פעולות החייאה, אך נאלצו לקבוע את מותם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה 13:00 דווח למד"א על שני ילדים שחולצו ממכונית אחרי ששהו בתוכה במשך כחמש שעות, כשהם מחוסרי הכרה. חובשים ופרמדיקים העניקו לשניים טיפול רפואי והחלו לבצע פעולות החייאה, אך ללא הצלחה. במשטרה ציינו כי השניים הושארו "ככל הנראה ברכב שאביהם החנה בחנייה סמוך לבית הספר "אלסייד" ליד היישוב חורה.

ההורים שניהם מדיר אל אסד בצפון ומשמשים מורים בנגב - האמא מורה ביישוב חורה והאב מורה ביישוב סמוך. מחקירה ראשונית עולה, כי הבוקר לקח האב את אשתו והילדים ברכב. הוא הוריד את אשתו בעבודתה ואז נסע עם הילדים ישר לבית הספר בו הוא מלמד, במקום להוריד אותם קודם בגן, ושכח אותם ברכב.

כשסיים ללמד אחרי כמה שעות נכנס האב לרכב ועדיין לא הבחין בילדים. הוא נסע לגן כדי לאסוף אותם והגננת אמרה לו שהוא כלל לא הביא אותם בבוקר. בשלב זה רץ האב לרכב, ראה את שני ילדיו וחילץ אותם.

ראד אבועגאג, חובש בכיר במד"א שהגיע למקום, סיפר: "כשהגענו למקום הובילו אותנו לבית סמוך שם ראינו שני ילדים מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה כשהם ללא רוח חיים. סיפרו לנו שחילצו אותם מרכב לאחר שהם שהו בו ככל הנראה מספר שעות. ניסינו להעניק להם טיפול רפואי אבל נאלצנו לקבוע את מותם בשטח בתוך דקות".

לפני שלושה שבועות מת אליה וינגוט, תינוק בן שנה וחצי, לאחר שנשכח במשך שעות בתוך מכונית ברחוב מילמן באשדוד. צוותי רפואה שהוזעקו למקום ביצעו בו פעולות החייאה, אך נאלצו לקבוע את מותו. לטענת המשפחה הוא שהה ברכב במשך כ-4 שעות.

שוב ילד נשכח ברכב ומת, אילוסטרציה (צילום: זק"א)
ארכיון | צילום: זק"א

שבוע לאחר מותו הטרגי של אליה פנה אביו, יצחק וינגוט, אל חברי הכנסת בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת וביקש את עזרתם במניעת אסונות דומים. "הילד הזה הוא אהבת חיי, לא חשבתי שזה יקרה", אמר בצער האב במהלך הדיון.

בוועדה שהתכנסה לדון בפתרונות טכנולוגיים לשכחת ילדים ברכב אמר וינגוט: "אני לא בן אדם מיוחד, אני בן אדם פשוט. לכל דבר היום יש תזכורת, לתנור שמפעיל עוגה, לחגורה באוטו - לילד אין. שכחתי אורות דולקים ויש תזכורת וזה בחיים לא קורה. גם ששמעתי פרסומות לא חשבתי שזה יקרה לי ". האב של אליה, שהיה בן שנה ושלושה חודשים במותו, הוסיף: "אני שואל את עצמי למה אין תו תקן לכיסא תינוק שיחייב התרעה. אני מבקש שיחויב תו תקן בחוק, זו המטרה שבאתי לשמה".

"יש הרבה הסחי דעת היום. זה כל מה שרציתי, שאף אחד לא יצטרך להרגיש את הצער שאני מרגיש", סיכם האב. "צר לי להגיד אבל אין חכם כבעל ניסיון", הוסיף.

נשכח ברכב באשדוד. אליה וינגוט
נשכח ברכב באשדוד. אליה וינגוט | צילום:

במד"א שבים ופונים לציבור במהלך השנה בכלל ובימי הקיץ בפרט לבצע סריקה בטרם עזיבת הרכב כי לא נשכח ילד, לרבות רכבי הסעת ילדים ותלמידים. ככלל, אין להשאיר ילדים ותינוקות ברכב, אף לא לדקה אחת, ללא השגחת מבוגר, גם לא כשהרכב מונע והמזגן דולק.

מנתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים עולה כי בין השנים 2008-2016 אירעו 382 מקרים של השארת ילדים לבד ברכב או של נעילה ברכב, בהם היו מעורבים 429 ילדים. 21 מן המקרים הללו הסתיימו במות הילד. מבין כלל המקרים שתועדו, יותר מ-60% עירבו השארת ילדים לבד ברכב. קבוצת הגיל הבולטת היא של תינוקות ופעוטות בני 0-3 המהווים קרוב ל-80% מכלל המקרים.

"שכחת ילד ברכב עלולה לקרות לכל אחד מאיתנו, ברגע של עייפות, פיזור דעת או ברגע שאנחנו עוברים לעשות פעולות באוטומט", אמרה אורלי סילבינגר מנכ"לית ארגון בטרם. "חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה ובצורה חמורה מכיוון שממדי הגוף של ילדים קטנים, טמפ' הגוף שלהם עלולה לעלות במהירות הגדולה פי שלושה עד חמישה מהמהירות בה עולה טמפרטורת הגוף של מבוגר".

בהכנת הידיעה השתתף פוראת נסאר.