אילוסטרציה (צילום: פלאש 90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, חדשות

בבוקר שאחרי ירי הרקטה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, לא מתקיימים היום (רביעי) לימודים ב-14 בתי ספר וב-57 גנים לא ממוגנים באשדוד. אך גם ביתר מוסדות החינוך בעיר שנפתחו כרגיל, הילדים - ובעיקר ההורים - הגיעו בתחושות מעורבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התחושות קשות", תיאר חיים בשיחה עם חדשות 2 Online בזמן שליווה את בנו לבית הספר. "הלכנו לישון בידיעה שזה עלול לקרות עוד פעם, ששוב טילים יכולים ליפול על אשדוד. לא ידענו מה לעשות - לקחת או לא לקחת לבית ספר. אם תהיה אזעקה בזמן שהם בלימודים, כל הלחץ וההיסטריה, התחושות בעייתיות".

חיים סיפר כי האזעקה אמש נשמעה זמן קצר לאחר שבנו הלך לישון. "הייתה בהלה מאוד גדולה", הוא שיחזר. "הוא לא הסכים לחזור לישון, היינו צריכים לשכנע אותו שהכל בסדר ושזו רק תקלה. שמענו במעומעם את הבום והיינו צריכים לשכנע אותו שזה לא זה. זו בעיה".

חבלן מטפל ברסיסי רקטה, ארכיון (צילום: חדשות)
ארכיון | צילום: חדשות

"לא ממש יכולים לסמוך על מה שקורה פה במדינה"

ההתלבטות של חיים אם לשלוח את בנו הבוקר לבית הספר נובעת בעיקר מניסיון העבר. "בשנה שעברה, כשהייתה אזעקה והייתה בהלה נורא גדולה, היינו צריכים לרוץ להביא את הילדים בחזרה מהגן", הוא סיפר. "אז חושבים כל הזמן מה יהיה אם תהיה גם הפעם אזעקה, איך הילדים יתפקדו".

לעומתו, לינה, אמה של ורד, לא התלבטה אם לקחת את בתה הבוקר לגן. "התחושות קצת מעורבות, אבל בוודאי שלוקחים, לא ניתן לדברים כאלו להשפיע", היא אמרה לחדשות 2 Online. "זה בסך הכל טיל אחד, ולצערנו זה כבר הפך להיות שגרה. שגרה לא נעימה, אבל זה לא מה שישבור אותנו".

עם זאת, היא לא חסכה בביקורת על הממשלה שלטענתה מאפשרת למצב הקיים להימשך. "אנחנו מצפים לחיות במדינה שדברים כאלו לא יקרו, מדינה שתוכל להגן על האזרחים שלה", טענה לינה. "כל מדינה נורמלית לא הייתה מאפשרת אפילו חצי טיל. אותי אישית זה מכעיס. אנחנו לא ממש יכולים לסמוך על מה שקורה פה במדינה".

"קפצנו על המיטה ופתאום הייתה אזעקה"

ליזה לקחה היום את שני ילדיה התאומים לגן, וגם היא לא היססה לרגע. "מה לעשות, צריך לעבוד, אין ברירה", הסבירה ליזה לחדשות 2 Online. "כמו כולם אנחנו מסתכלים בחדשות וחושבים על זה, אבל חיים, מה לעשות. זה החיים שלנו, עצוב".

מדבריהם של הילדים של ליזה, הראל וקרין, ניכר שעל אף גילם הצעיר הם רגילים למצב הביטחוני השברירי. "זה הפריע לנו למה שעשינו", אמר הראל בן ה-5. "קפצנו על המיטה ופתאום הייתה אזעקה", הוסיפה אחותו התאומה קרין, "אני לא מפחדת".

ובכל זאת, היו כמה הורים שהחליטו להשאיר את הילדים בבית. אחת מהן היא דנה: "לא שלחתי את הבת שלי לגן בשל המצב הביטחוני. לדעתי ב-40 שניות הגננות לא יספיקו להכניס את כל הילדים לממ"ד, למרות שהוא ממוקם בתוך הגן".