ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

יותר ממאה משפחות שכולות שלחו היום (ראשון) מכתב חריף לשר הביטחון משה יעלון ובו הן דורשות לפעול נגד טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי של תנועת "לוחמים לשלום" - אירוע משותף למשפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות. במכתב, שנשלח ביוזמת ועד מתיישבי השומרון, נכתב: "הטקס מהווה פרובוקציה אשר מבזה את יום הזיכרון ואת זיכרון נופלי המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת יוזמי המכתב, בטקס משתתפים בני משפחות של מחבלים "שנפגעו במהלך ניסיונותיהם לרצוח ולפגוע באזרחים ישראלים, בנשים וילדים ובכוחות הביטחון". המשפחות דורשות מהשר יעלון למנוע את כניסת בני המשפחות הפלסטיניות לישראל ובמקביל לאסור בחוק "קיום אירועים ביום הזיכרון הכללי עם אויבי המדינה".

"אנו, משפחות שכולות שאיבדנו את היקר לנו מכל בהגנה על המולדת ופיגועי טרור, מזועזעים מן העובדה כי ממשלת ישראל מאפשרת לקיים אירוע אזכרה משותפת לזכרם של אויביו", נכתב. יושב ראש ועד מתיישבי השומרון בני קצובר הוסיף: "לא יעלה על הדעת שגוף קיקיוני יקיים אזכרה משותפת ביום הזיכרון. כולנו תקווה כי השנה יפעל השר למניעת כניסת משפחות הרוצחים".

את טקס יזם בומה ענבר, ששכל את בנו יותם, לוחם גולני, ב-1995 בלבנון. ענבר יזם את הטקס מתוך כוונה לאפשר למשפחות שכולות לציין את יום הזיכרון תוך הדגשת מסר של פיוס ופעולה למניעת שכול נוסף. טקס יום הזיכרון יתקיים השבוע זו השנה העשירית ברציפות. בשנה שעברה הגיעו כ-2,500 בני אדם לטקס שנערך בגני התערוכה בתל אביב.

"כדי למנוע את הקרבנות הבאים"

מתנועת לוחמים לשלום נמסר בתגובה כי הטקס "מכבד את זיכרון הנופלים וכואב את הכאב של המשפחות. הכאב הזה אינו זר לנו. רבים מאיתנו שירתו בתפקידים קרביים, חלקנו איבדנו קרובי משפחה וחברים, אולם עלינו לזכור ולהזכיר שמלחמה אינה גזירת גורל, אלא בחירה אנושית.

"דווקא ביום הקשה הזה אנחנו קוראים לשני הצדדים להכיר בכאב ובתקווה של אלה החיים מעברה השני של הגדר ולנסות למנוע את המלחמה הבאה. כך, אולי, ביום הזיכרון של השנה הבאה לא נצטרך למנות קורבנות נוספים".

הטקס מממש, ולו לזמן קצר, את האפשרות לכונן שלום לא על בסיס העלמה והתעלמות מן הכאב, אלא דווקא תוך התייחסות אמיתית לאובדן ולשכול של שני הצדדים. את המסר הזה נחזור ונמשיך להשמיע בפעילויות שלנו בכל השנה, וגם ביום הזיכרון – כדי להדגיש שעלינו לעשות כל שביכולתנו, ישראלים ופלסטינים, כדי למנוע את הקרבנות הבאים".