הלוויית הרב וואזנר (צילום: משה פרידמן)
הלוויית הרב וואזנר | צילום: משה פרידמן

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מת הבוקר (רביעי) מפצעיו יצחק סאמט, תושב ירושלים בן 18, שנפצע אנושות לאחר שנמחץ במהלך הלווייתו של הרב שמואל וואזנר ז"ל במוצאי שבת בבני ברק. בכך עלה לשניים מניין ההרוגים באסון ההלוויה. בבית החולים עדיין מאושפז צעיר נוסף שנפצע במצב קשה, אך אתמול חלה התייצבות במצבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סאמט נפצע לאחר שנפל על המדרגות ביציאה מישיבת חכמי לובלין ונרמס על ידי ההמון הרב. צוותי ההצלה העניקו לו טיפול רפואי בשטח ופינו אותו לבית החולים, שם נאבק על חייו במשך ארבעה ימים - אך הבוקר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הלווייתו של סאמט תצא בשעה 15:00 מבית המדרש תולדות אהרן בשכונת מאה שערים בירושלים אל בית העלמין בהר הזיתים, שם ייטמן.

יצחק סאמט ז"ל
יצחק סאמט ז"ל | צילום:

אתר "כיכר השבת" מדווח כי סאמט התארס לפני מספר חודשים והיה אמור להתחתן בקיץ הקרוב. "כשהוא בא בברית האירוסין, שמחנו כולנו איתו יחד", סיפרו חבריו לאתר. "בימים האחרונים התפללנו עליו כל החסידים אולם נגזרה הגזירה והוא נלקח מאיתנו. מדובר בכאב לב גדול".

"ידענו שהוא הולך להלוויה, מי חשב שזה ייגמר ככה", אמרה שלשום דודתו של סאמט, שרה פפנהיים, "רק שלשום היינו כולנו בארוחת החג". איידל סאמט, אמו של יצחק, העריכה כי ארגון לקוי של ההלוויה הוא שהוביל לאסון הכבד. "הארגון היה בעייתי אבל אני לא יודעת אם זה היה יכול להיות שונה", אמרה.

עשרות נפגעו בהלוויה (צילום: דוברות מד"א)
עשרות נפגעו בהלוויה | צילום: דוברות מד"א

הישיבה בה למד: "המומים ומזועזעים מהאסון הכפול"

בישיבת חכמי לובלין, בה למדו שני הצעירים שנמחצו למוות בלוויה, פרסמו הודעת אבל: "יחד עם כל בית ישראל, אנו המומים ומזועזעים מאסון הכפול בפטירת עלם חמודות, רך בשנים וטוב הלב, שנפגע בעת מסע הלווית מרן רבינו וכעת השיב נשמתו ליוצרה. זהו אסון כפול לאחר פטירתו של אחד מבכירי בני הישיבה מרדכי גרבר ז״ל. קשה סאת יגוננו ואין מילים לנחם את השכול והאבל".

"נחזור ונדגיש כי מסע ההלוויה תוכנן ואורגן על ידי הגורמים המקצועיים ולפי כל הוראותיהם פעלנו. עמדנו ונמשיך להיות בקשר שוטף עם המשפחות השבורות ועם כל הגורמים המוסמכים".

מוטי גרבר ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
מוטי גרבר ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

עשרות נפגעו בהלוויה

במהלך ההלוויה בבני ברק נהרג מרדכי (מוטי) גרבר ז"ל, תושב אלעד בן 27. גרבר הותיר אחריו אישה וילד ונטמן ביום ראשון בבית העלמין סגולה בפתח תקווה - לצד הוריו שנפטרו מסרטן לפני כ-20 שנה.

במקביל ללימוד התורה עבד גרבר לפרנסתו כטכנאי מזגנים. "היו לו ידיים טובות וכל מי שהיה צריך עזרה וקרא לו - תמיד קפץ בשמחה", סיפר קרוב משפחתו.

בתחילת השבוע נחשף תיעוד מרגעי הדוחק בהלוויה, שהחלו כאשר הוצאה מיטתו של הרב וואזנר מבניין הישיבה. בסרטון, שצולם על ידי שלומי כהן מהאתר "כיכר השבת", נראים רבבות המתאבלים כשהם מצטופפים בדוחק רב סביב המיטה - וחלקם נופלים מהמעקה בשל הצפיפות. במהלך האירוע נשמעות זעקות של עשרות נפגעים, שנפצעו במהלך ההלוויה.

בהלוויה של הרב שמואל וואזנר, שהלך לעולמו בגיל 102 וכונה "פוסק הדור", השתתפו כ-100 אלף איש על פי ההערכות. בשל הדוחק הרב נאלצו הצוותים במקום להעניק טיפול רפואי לעשרות בני אדם שסבלו מהתעלפויות ומניין הנפגעים בהלוויה הגיע ל-90 בני אדם - בהם שני הרוגים ופצוע אחד קשה.