הרל"שית שהקליטה את הבוס | צילום: חדשות 2

בית המשפט אישר היום (ה') את הסדר הטיעון עם שולה זקן, שבמשך שנים הייתה האישה הקרובה ביותר לאהוד אולמרט וליוותה את הקריירה הפוליטית שלו כמעט מתחילת דרכה, וגזר עליה 11 חודשי מאסר. לאחר שבמשך יותר מ-30 שנה עמדה לצדו של אולמרט, שאותו כינתה בעבר "פרוייקט חיי", מנהלת הלשכה המסורה החליטה להעיד כנגדו ולחתום על הסכם עם הפרקליטות במסגרתו סיפקה הקלטות מפלילות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זקן בת ה-57, ילידת ירושלים, עזבה את התיכון והחלה לעבוד עבור אולמרט כבר בגיל 17, כאשר התקבלה לעבודה במשרד עורכי הדין שלו ושל אורי מסר. לאחר מכן ליוותה אותו בכל תחנה פוליטית כמזכירה וכמנהלת לשכה - עם בחירתו לכנסת בגיל 28, בתפקידי השרים השונים, בלשכת ראש העיר ירושלים ובלשכת ראש הממשלה. זקן ניהלה את ענייניו הכספיים והאישיים והיוותה את דרך הגישה היחידה לאולמרט. משפט הולילנד חשף כי מאחורי דלתות הלשכה בוצעו עבירות, להם היו שותפים זקן ואולמרט ביחד.

במשך שנים רבות סירבה להעיד נגד אולמרט ואף העידה לטובתו, גם כאשר לחצו עליה החוקרים והציעו לה הסדרי טיעון, מכיוון שידעו שהיא חוששת מכניסה לכלא. "החוקרים אמרו לי שמי שהיה בשבילי פרויקט חיים", אמרה זקן בהתייחסה לאולמרט, "משתין עלי בקשת, מוכר אותי", וטענה כי יש לה סודות רבים נגד אולמרט. זקן המשיכה להגן על מעסיקה לשעבר, גם כאשר היא הורשעה בפרשת ראשונטורס בעוד אולמרט זוכה. על זקן נגזרו תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס, לאחר שבית המשפט קבע כי ביצעה שתי עבירות של קבלת דבר במרמה.

זקן ואולמרט בבית המשפט
זקן ואולמרט בימים טובים יותר | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

העדות של אולמרט יצרה קרע בין השניים

זו לא הייתה ההרשעה הראשונה של זקן: חודשים ספורים קודם לכן הורשעה בפרשת המסים, לאחר שביצעה עבירות של מרמה והפרת אמונים כדי להשפיע על מינויים בתוך רשות המסים. על זקן נגזרו ארבעה חודשי מאסר על תנאי, בעוד אחיה יורם קארשי הורשע במתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ונשלח לשנת מאסר בפועל.

גם במהלך הדיונים הרבים במשפט הולילנד שמרה זקן על שתיקתה ועורך דינה אף טען כי "שולה זקן הייתה מעדיפה למות ולא לומר משהו שייעשה בו שימוש נגד אהוד אולמרט". אך לפני כחצי שנה העדות של אולמרט במשפט שברה את רוחה: בחודש אוקטובר האחרון השופט רוזן שאל את אולמרט האם הקשר בין זקן לבין עד המדינה שמואל דכנר (שנפטר במהלך המשפט) היה מושחת, ואולמרט ענה: "אם היו שואלים אותי אז, הייתי חושב שזה לא בסדר". עם זאת, אולמרט סירב לקרוא לקשר מושחת: "אלו המילים שלך, לא שלי".

זקן יצאה בזעם מאולם הדיונים, והתפרצה לעבר עוזרו של אולמרט, ינקי גלנטי:  "למה הוא לא אמר שאני לא מושחתת? מדוע הוא לא הגן עלי?", ואף הטיחה כי "על אף אחד אחר הוא לא היה מאפשר שיגידו שהוא מושחת". זקן חשה בעקבות העדות כי אולמרט לא גיבה אותה למעלשה "הפיל עליה" את האשם בקשר עם עד המדינה, ממנו קיבלה טובות הנאה. זקן טענה במהלך המשפט כי בין השניים נוצר קשר אישי, במסגרתו קיבלה מתנות מדכנר, אך טענה כי טובות ההנאה לא נועדו לשחד את אולמרט.

חששה מהליכה לכלא. זקן
חששה מהליכה לכלא. זקן | צילום: חדשות 2

זקן לאולמרט: "כל מה שעשיתי - למדתי ממך"

בחודש פברואר פורסם לראשונה בחדשות 2 על עימות פומבי בין השניים: אולמרט וזקן נפגשו באירוע ששניהם הוזמנו אליו, ולאחר שאולמרט לא אמר שלום לה ולמשפחתה, זקן הטיחה בו את המילים "מכרת אותי", כשכל הסובבים עדים לכך. בנוסף, זקן אף אמרה לו: "אתה אומר שאני מושחתת? אני אומר שכל מה שעשיתי - למדתי ממך".

בשלב זה התחדשו המגעים להשגת הסדר טיעון, ובפרקליטות העריכו כי בידי זקן מידע רב שיכול להפליל את אולמרט במספר פרשות. ואכן, במהלך הדיונים בין הפרקליטות לזקן התברר כי היא הקליטה את ראש הממשלה לשעבר כבר משנת 2010, ובייתכן כי ההקלטות מכילות ראיות מפלילות גם בפרשות בהן זוכה אולמרט - ראשונטורס ופרשת המעטפות של טלנסקי - וגם בחקירה שנפתחה לאחרנה, בחשד כי אולמרט שיבש משפט והדיח עד.

לאחר העימות עם אולמרט, אמרה זקן למקורביה כי "אם אני אפתח את הפה, חבל על הזמן, אולמרט יישב בכלא". "אני לא אמרתי עליו את המילה מושחת, עד שהוא לא טען שאני כזאת. אדבר על כל מה שיש, אולי גם על דברים אחרים שטרם ידועים. הרי לא עשיתי מעולם דבר בלי הוראה שלו. בניגוד אליו, אני גם שמרתי על הברית והחברות עד לרגע האחרון. מגיל 17 אני איתו, נאמנה, מסורה, ולכולם ברור שאני הקורבן, אני מושפלת".

"שכבתי בשבילו על הגדר שנים", טענה, "שתקתי בחקירות, לקחתי אחריות, אבל יש גבול. לאחרונה עורך דינו, רועי בלכר, האשים אותי בשקר. בשלב הזה כבר ראיתי לאן זה הולך, שרוצים להפיל עליי הכל. אין גבול לדרך שבה הוא ניסה להוציא את עצמו מהסיפור, ולא ראה אף אחד אחר". לדבריה, אמרה לאולמרט באירוע לאחר שהתעלם ממשפחתה: "אתה מנסה להגיד שאני המושחתת? מי היה המורה שלי? לא עשיתי שום דבר בלעדיך, לא זזתי בלעדיך, כל השחיתות, זה אתה לימדת אותי והורית לי מה לעשות".

הורשע. אחיה של זקן, יורם קארשי
הורשע. אחיה של זקן, יורם קארשי | צילום: חדשות 2

אולמרט טען: זקן סחטה אותי

בעקבות שינוי עמדתה של זקן, נחתם בסוף חודש מרס - ימים ספורים לפני ההכרעה במשפט הולילנד - הסדר טיעון עם זקן, לפיו הצדדים יבקשו מבית המשפט לקצוב לה עונש של 11 חודשי מאסר בפועל בלבד. לאחר מכן הורשעה זקן  - יחד עם אולמרט - בעבירות שוחד. בית המשפט קבע כי זקן קיבלה שוחד מעד המדינה וטובות הנאה חפציות, בהן תמונות, עגילים ונעליים. זקן הורשעה גם בעבירות של הלבנת הון, והשופט רוזן קבע כי "דרכה עקלקלה, בעיתיית ומסולפת, היא הייתה פותחת הדלתות. היא נטלה טובות הנאה, ופעלה לטובת עד המדינה, איתו קיימה מערכת יחסים מושחתת".

השופט רוזן מתח בעת ההרשעה ביקורת על הסדר הטיעון עם זקן, והבהיר לפרקליטות כי "תצטרכו לעשות כל שלאל ידכם כדי שאקל בעונשה, אני ארצה פירוט". "כפי שראיתם לא מדובר בפקידה זוטרה, לא מישהי שסטתה. זה גורם מרכזי שנטל מאות אלפי שקלים לעצמו. לא תמיד היא עשתה הכל בידיעת אולמרט. אני ארצה לדעת בדיוק מה אתם מבקשים. אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב", אם מדובר בשיבוש מהלכים, אזי אין כאן מהלך גדול, כי ידעתם שהשתיקה שלה הייתה מסיבות מסוימות", הוסיף.

לאחר הרשעתו, טען אולמרט כי זקן סחטה אותו. בחקירתו בחשד לשיבוש הליכי משפט, אמר אולמרט כי נפגש עם זקן לאחר עדותה במשפט הולילנד, היא דרשה ממנו חצי מיליון דולר - אך הוא סירב לבקשה. לטענתו, הסירוב לתשלום הוא הסיבה לתחילת הקרע בין השניים, קרע שהסתיים בהפיכתה של זקן לעדת מדינה נגד אולמרט.