בתום שעות ארוכות של דיונים בשלב הטיעונים לעונש, ואחרי שראש לשכתו לשעבר של אולמרט הודתה כי חטאה וביקשה את רחמיו, החליט היום (ה') השופט דוד רוזן לאשר את הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם שולה זקן, ולשלוח אותה ל-11 חודשי מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף ל-11 חודשי המאסר, תשלם קנס של 25 אלף שקלים ועוד חילוט של 75 אלף שקלים. רוזן הבהיר כי הוא נאלץ לגזור על זקן את הדין המקל. "העונש המוצע על ידי, אינו עומד ואינו יכול לעמוד במתחמי הענישה בתיק זה", ציין השופט במעמד גזר הדין. "זקן סייעה לאולמרט ופעלה כאשת סוד. היא פעלה בבוגדנות כאשר לקחה כספים לכיסה. ציינתי באולם בית המשפט וברצוני לחזור כי אילולא הסדר הטיעון הייתה ראויה זקן לעונש שהיה נאמד בשנים רבות. היא הורשעה בכל אשר יוחס לה בכתב האישום".

הוא שב והדגיש כי הראיות החדשות שהביאה עמה זקן לפרקליטות לא הרשימו אותו. "אין משקל של ממש בהודאתה שנתנה כחלק מההסדר", הבהיר רוזן. רוזן הודיע לבסוף כי זקן אכן תישלח ל-11 חודשי מאסר בפועל, ועוד שנתיים וחודש על תנאי. היא אמורה לדבריו להיכנס לכלא ב-1 בספטמבר, אולם סנגוריה ככל הנראה יבקשו לדחות את מאסרה לאחרי החגים.

עם צאתה מבית המשפט, לאחר קבלת גזר הדין אמרה זקן לעיתונאים: "אני אומר את מה שעל לבי ביום שאוכל. התחושה היא שאני סוף סוף חוזרת הביתה, לילדיי ולבעלי".

השופט דוד רוזן (צילום: יותם רונן, חדשות)
קיבל את ההסדר. השופט רוזן, ארכיון | צילום: יותם רונן, חדשות

השופט רוזן: "לא ניתן להתעלם מהחלטת העליון"

כבר בתום הדיון בשלב הטיעונים לעונש רמז השופט רוזן כי הוא עומד לקבל את הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים. "לדעתי הנאשמת צריכה ללכת למאסר של שנים רבות, חמש שנים ומעלה, אבל לא ניתן להתעלם מהחלטת העליון, שהיא חד משמעית", הסביר. "מי שעיניו פקוחות מבין שהיה בו שיבוש, אף אחד לא חשב שהשתיקה שלה לא נבעה משיבוש. למרות שלא מצאתי דבר חדש בראיות לא תהיה הפתעה. אם הייתי פוסק לפי מאויי היא היתה הולכת לכלא להרבה זמן, אבל אני מחויב להחלטה של העליון".

במהלך הדיון חשפה התביעה את תמלילי ההקלטות המפורסמות של אולמרט, שביצעה זקן. "הראיות הללו משמעותיות מאוד, לא בכל יום מוגשות לבית משפט ראיות בגין הדחה, שיבוש ואולי אפילו בנסיבות מחמירות ואולי אף במעורבות של כסף" אמר נציג הפרקליטות עורך הדין תדמור, בין היתר בתגובה לתהייתו של השופט מדוע לא חשפה זקן את הראיות מלכתחילה.

"השיחות שמוקלטות נוגעות באופן ישיר גם לדברים שנוגעים לפרשת טלנסקי", הדגיש התובע. "לטעמנו הראיות יסייעו להפוך בעליון את הזיכוי". עורך תדמור הדגיש כי הפרקליטות אינה מקלה ראש במעשיה של זקן - "אך אין להשוותם עם אלו של נאשם 8 (אולמרט)".

האזינו לקטע מהשיחה עם זקן (צילום: מוטי קמחי)
תיכנס למאסר של 11 חודשים. זקן | צילום: מוטי קמחי

השופט רוזן תהה אם מחיר של עונש קל בעבור הראיות אינו כבד מדיי. "מילא היה כאן עונש של מספר שנים", פנה השופט רוזן לנציג הפרקליטות. "תשכנע אותי שזה שווה את המחיר. הוא הודה במשפט ששילם לה על ההגנה - והיא שתקה, לא אמרה דבר. זו לא עבירה פלילית בפני עצמה? מה צריך יותר מזה?".

פרקליטה של זקן, עורך הדין עפר בר טל, הביע את תמיכתו באישור ההסכם. "בעוד זמן קצר התיק יוצא מאולמו של אדוני ועובר לכסאות הגבוהים של העליון", פנה עורך הדין בר טל אל השופט והתייחס לכוונתו של אולמרט לערער על גזר דינו. "מניסיון של עשרות שנים אנחנו יודעים שאין לדעת מה יוחלט, יש טענות כבדות מאוד שהעליון יבדוק. אנחנו רוצים לספק להם את הראיה האובייקטיבית וזה יחזק באופן ממשי חלק מהכרעת הדין. בגלל שהתיק הזה לא הסתיים אצל כבודו, יש להסדר משקל רב מאוד גם באולם של כבודו וגם בהמשך התיק בעליון". הוא שב וחזר על דברי הפרקליטות כי הראיה יכולה לשנות את ההחלטה בעליון בפרשת טלנסקי.

"לא הייתי מדבר על איומים על חיי", אולמרט (צילום: AP, חדשות)
"אולמרט השתמש בי" | צילום: AP, חדשות

זקן: "אני יודעת שטעיתי"

בלבו של הדיון ניצבה שולה זקן מול השופט רוזן פרצה בבכי, הביעה חרטה וביקשה את רחמיו. "אהוד אולמרט השתמש בי, הוא ביקש כסף עשרות פעמים לאורך השנים", אמרה זקן. לדבריה, החליטה ללכת לפרקליטות, רק אחרי שעורך דינו, רועי בלכר, כינה אותה בשידור "שקרנית". "ברור ששיקרתי, הוא ביקש ממני לשקר", טענה.

היא המשיכה וסיפרה כי עשתה הכל למען אולמרט. "זה גם לשקר לפוליטיקאי כזה או אחר, זה לא הכל כסף". ראש לשכתו של אולמרט לשעבר הודתה שטעתה כששיתפה איתו פעולה כשהתבקשה שלא למסור את גרסתה. "נאמר לי שאורי קורב (מי שהיה התובע במשפטו של אולמרט) - ירצח אותי".

"אני יודע שטעיתי ואני יודעת היום עד כמה מעשיי היו פסולים. גם בתיק הקודם הציעו לי הצעות שהיו מחלצות אותי ממאסר כלל. התהליך לא הסתיים, אבקש להעיד אמת בכל ערכאה שאתבקש. אני מרגישה שמשא כבד ירד ממני. אני רוצה להביע חרטה, וזה לא מפחד הדין, אני ביקשתי מרשויות התביעה להיענש במאסר בפועל, אני סבורה שלצורך התשובה האמיתית שלי עליי להיענש, כדי לסיים את התהליך אותו התחלתי. את ילדי ובעלי העברתי שבעה מדורי גיהנום".  

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר בתגובה: "את הדברים שיש לנו לומר על הפארסה שנחשפה היום בעדותה השקרית מיסודה של שולה זקן נגיד בבית המשפט העליון".