שוב שיבושים ברכבת ישראל (צילום: 123 FR, חדשות)
הבלאגן ברכבת נמשך | צילום: 123 FR, חדשות

המשבר ברכבת נמשך: למרות ההבנות שהובילו לסיום העיצומים באופן זמני, הנהלת הרכבת הודיעה הבוקר (רביעי) כי ועד העובדים "ממשיך את העיצומים ופוגע בנוסעים". ההנהלה טענה כי מספר נהגים הודיעו על מחלה בפער של דקות ספורות: "אם צעדי הוועד הבלתי חוקיים ימשיכו, לא יהיה מנוס מביטול רכבות נוסעים". בוועד השיבו אש והבהירו: "אין שום הנחיה של הוועד להיעדר מהעבודה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

עוד טענו בוועד עובדי הרכבת: "הנהלת הרכבת באיבוד עשתונות מוחלט לקראת פרסום דוח המבקר. 400 נהגי קטר יש ברכבת ולאחר בדיקה מדוקדקת, מצבת החולים מאתמול להיום עלתה ב-4 נהגים בלבד. לכל הדעות מדובר במספר זניח ובוודאי לא בהוראה ארגונית של הוועד. העובדה שהנהלת הרכבת מנסה להסית את הדיון מהמסקנות הקשות שיפורסמו עוד כמה שעות בדוח המבקר, יכולה להיות בעצמה פרק עלוב נוסף בדו"ח עב הכרס על כשליה".

רק אתמול בשעה 18:00 בערב, לאחר כיומיים של שיבושים קשים וביטולי קווים, הודיעה ההסתדרות על עצירת השביתה "מתוך התחשבות בציבור נוסעי הרכבת ומתוך אחריות לגורל החברה". ברכבת בירכו על ההחלטה להפסיק את השבתת הנוסעים, שפגעה בעשרות אלפי נוסעים בכל יום והובילה לביטול של כ-80 רכבות.

בהודעה שפרסמה הנהלת הרכבת הבוקר נכתב כי "למרות הודעת ההסתדרות על סיום צעדי ההשבתה, חוזר הבוקר וועד העובדים לפרקטיקת ההתחלות". בעקבות ההודעות על מחלת הנהגים, הנהלת הרכבת מנסה לאייש את הרכבות ולהפעיל אותן לפי לוח הזמנים: "בין היתר מוקפצים כוננים המיועדים לתת מענה באירועים תפעוליים אחרים".

בעקבות צעדי העובדים, בהנהלה ציינו כי "על פי הודעת הוועד העיצומים במתחמי הרכבת השונים ימשיכו, יבוטלו כל ההדרכות (גם בנושאי בטיחות) וישובשו עבודות תשתית נחוצות". עוד קראו ברכבת לנוסעים להתעדכן באתר ובאפליקציה בנוגע לשינויים אפשריים.

ההודעה על מחלת הנהגים (צילום: חדשות)
ההודעה על מחלת הנהגים | צילום: חדשות

העובדים: "ההנהלה מחרחרת מריבה"

בוועד העובדים הגיבו ואמרו: "שוב הנהלת הרכבת בוחרת לחרחר מריבה ולהכפיש את העובדים. ההודעה של ההנהלה מנותקת מהמציאות. כל הרכבות עובדות ואין שום הנחיה של הוועד להיעדר מהעבודה. החל מאתמול כל עבודת הרכבות - הן רכבות הנוסעים והן רכבות המטענים - שבו לסדרן. העיצומים הננקטים בשאר אתרי הרכבת אינם פוגעים בתנועת הרכבות".

בהודעת ההסתדרות אמש נכתב כי "ועד עובדי הרכבת נעתר לבקשה לעצור את שביתת קווי הרכבת ולהפסיק את הצעדים הארגוניים בחטיבת המטענים". ההודעה פורסמה בתום ישיבה בין יו"ר הסתדרות המעו"ף ומ"מ יו"ר האגף לאיגוד מקצועי ארנון בר דוד (שממלא את מקומו של ניסנקורן בהסתדרות), יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי וועד עובדי הרכבת בראשות גילה אדרעי.

בהסתדרות ציינו כי "לנוכח הדברים, תנועת הרכבות בארץ תחודש במלואה" - והדגישו כי יפנו בתוך יממה לבית הדין שיכריע במחלוקת שנוצרה בעקבות סידור העבודה החדש לנהגים: "ההסתדרות קוראת להנהלת הרכבת לכבד את עובדיה ולהפנים כי ההון האנושי הוא הנכס החשוב ביותר של החברה".

אמש, במקביל לסיום השביתה, הודיעה הנהלת הרכבת על הגשת תלונה במשטרה כנגד נציגי הוועד: "מדובר בשימוש לרעה במשרה, הפרת אמונים והפרעה לעובד ציבור". ברכבת ציינו כי "ההנהלה רואה בחומרה רבה את הפסקת תנועת הרכבות בארץ, תוך שימוש ברשת החירום הרכבתית ו'חטיפת' עשרות אלפי נוסעים בעת נסיעתם. הנהלת הרכבת לא תעבור על כך לסדר היום, הפסקת השביתה במגזר הנוסעים והמטענים היא התחלה נאותה ליישוב עוד מספר רב של צעדים ארגוניים, שבפועל מסרסים את הרכבת ופוגעים בה אנושות, תפעולית ותקציבית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו