התלמידים תרגלו תרחיש צונאמי
התלמידים תרגלו תרחיש צונאמי | צילום: שי פיירשטיין, חדשות

אלפי תלמידים ברחבי הארץ תרגלו היום (שלישי) התמודדות עם תרחיש צונאמי בבתי הספר שקרובים לקו החוף: התרגיל התקיים במקביל להיערכות לרעידת אדמה בכל מוסדות החינוך, ובמסגרתו התקיים שיתוף פעולה בין הרשויות בישראל באיטליה, ביוון וגם בטורקיה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ברשות החירום הלאומית ציינו כי זה שנים שמשרד החינוך מוביל תרגיל היערכות לרעידת אדמה - והשנה התקיים לראשונה תרגיל שכולל גם היערכות לתרחיש של צונאמי שיכה בחופי ישראל, שיצריך פינוי תלמידים אל אזורי כינוס בטוחים ורחוקים מקו המים. ברשות החירום הסבירו כי מטרת התרגיל הייתה לבחון את מערכות ההתרעה לרעידות אדמה שמותקנות בבתי הספר, ובמקביל גם לתרגל את הרשויות המקומיות וכוחות החירום.

שילוט שהוצב בערים הקרובות לחוף
שילוט שהוצב בערים הקרובות לחוף | צילום: גרשון אלינסון / פלאש 90, חדשות

במסגרת התרגיל אגף הסיסמולוגיה במכון הגאו-פיזי, בשיתוף ועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה, ביצע תרגול אל מול מרכזי ההתרעה הבינלאומיים לצונאמי באגן הים התיכון. על בסיס התרחיש האפשרי הזה, נשלחו ממרכזי ההתרעה באיטליה, יוון וטורקיה אזהרות על גלי צונאמי לחופי ישראל, ובתגובה הרשויות בארץ ביצעו ניתוח של רעידת האדמה וניטור של גובה מפלס הים.

גם המשטרה השתתפה בתרגיל, ותורגלה בניהול האירוע ובהכוונת האוכלוסייה והתנועה. פיקוד העורף תרגל בתורו את הפעלת צופרי הצונאמי החדשים, והרשויות המקומיות תרגלו את הטיפול באוכלוסייה שפונתה לאזורי הכינוס. תרגיל זה מתווסף לפעילות בתחום ההיערכות הלאומית לאירוע צונאמי, שכלל עד כה מיפוי של אזורי הסיכון להצפה וגיבוש נתיבי מילוט מהאזורים שיכולים להיות מסוכנים.

"ככל שנקדים להיערך נדע להעניק את המענה הטוב ביותר"

"התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק", הסביר יו"ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תא"ל (במיל') זאב צוק-רם. "רעידת אדמה באזורנו עלולה להוביל לצונאמי אשר יפגע בחופי ישראל. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחי המדינה את המענה הטוב ביותר בתרחיש כה הרסני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו