פרסום ראשון: בשבוע שעבר התקיים בבית החולים רמב"ם, כנס טראומה וכירורגיה דחופה של מחוז צפון. עשרות רופאים, אנשי סיעוד ופרמדיקים שעוסקים כולם בתחום הטראומה התקבצו ליום של הרצאות בנושאים שונים. בהרצאתו של פרופ' קובי פלג, מנהל המרכז הלאומי לחקר טראומה ורפואה דחופה במכון גרטנר בתל השומר, עלתה תמונה מטרידה ביותר בייחס לנושא האלימות בקרב אוכלוסיית הצפון. מניתוח המאפיינים של פרופ' פלג עולה כי האלימות במגזר הערבי בצפון פוגעת יותר בערבים מאשר ביהודים באחוזים ניכרים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

פרופ' פלג ניתח מאפיינים שונים של הפציעות בקרב אוכלוסייה במחוז צפון הכולל את חיפה ואת צפון הארץ. הנתונים המטרידים התייחסו לנושא האלימות במגזר הערבי והם תואמים לריבוי הדיווחים על אירועי אלימות קשים במגזר בשנים האחרונות. על פי המחקר שהציג פרופ' פלג: בין השנים 2013-2017, 52% מכלל הפצועים שהגיעו לבתי החולים בצפון מכל סוגי הפציעות - משתייכים למגזר הערבי.

פרופ' יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי בר (צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם, חדשות)
פרופ' יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי בר | צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם, חדשות

אך התמונה מטרידה עוד יותר - כשמפלחים את סוגי הפציעות מתגלה כי מתוך 908 פצועים שהגיעו לבתי החולים על רקע דקירות 69.4% היו מהמגזר הערבי. בקטטות בלי נשק, פונו באותן שנים סך הכל 1073 פצועים ו-61% מהם היו שייכים למגזר הערבי.

הנתונים הקשים (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
הנתונים הקשים | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

בפילוח הנתונים בקרב פצועים מנשק חם עולה כי - מכלל נפגעי האלימות בצפון, האחוז הגבוה ביותר של מאושפזים הוא מהמגזר הערבי. הנתונים הם חד משמעיים: מתוך 610 פצועים במחוז הצפון בשנים 2013-2017 שפונו לבתי חולים בצפון - 83.1% היו מהמגזר הערבי. ככלל, מצב האלימות בכלל האוכלוסייה - יהודים וערבים - אזור צפון "מככב" לעומת מחוזות אחרים: בפצועי נשק חם בצפון הנתון עומד על 18.9% לעומת 13.9% בדרום הארץ ו-16.9% במרכז.

ד"ר האני באחות', ראש מערך הטראומה ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם, חדשות)
ד"ר האני באחות', ראש מערך הטראומה ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטר, דוברות רמב"ם, חדשות

ברמב"ם מארגנים ומארחים את פורום "טראומה וכירורגיה דחופה צפון" מדי שנה, במערך הטראומה של בית החולים. ובראשות הפורום עומדים ראש מערך הטראומה, ד"ר האני באחות', וראש מערך הכירורגיה הכללית, פרופסור יורם קלוגר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו