החללית הישראלית הראשונה
החללית הישראלית הראשונה | צילום: רויטרס, חדשות

בדרך להיסטוריה בחלל: החללית הישראלית הראשונה "בראשית" תשוגר בלילה שבין חמישי לשישי לירח. עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית כינסו היום (שני) מסיבת עיתונאים משותפת וסיפרו על הקשיים מאחורי הקלעים והתקוות לשיגור מוצלח. באמצע חודש אפריל, לאחר מסע של 7 שבועות, היא תנחת על הירח.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לראשונה בהיסטוריה תשוגר חללית לירח שמאחוריה עומדת עמותה פרטית ולא ממשלה או מדינה. ישראל תצטרף לברית המועצות לשעבר, סין וארצות הברית שכבר הצליחו להנחית חללית על הירח. "בראשית" היא החללית הקטנה ביותר והזולה ביותר שתעשה את המסע ותנחת, בתקווה על הירח. משקלה הנקי עומד על 180 ק"ג ובתוספת דלק שמהווה כ-75% ממשקלה היא שוקלת 600 ק"ג. גובהה הוא מטר וחצי וקוטרה הוא כשני מטרים בלבד.

"החללית עלתה 100 מיליון דולרים, מחיר נמוך בעשרות מונים מהמקבילות שלה", אמר ד"ר עידו ענתבי, מנכ"ל עמותת SpaceIL. "אין לה כמעט מערכות גיבוי כמו מיחשוב ותקשורת בחללית, זה סיכון שלקחנו", אמר המנכ"ל. החללית הישראלית תעבור 6 וחצי מיליון קילומטרים במהירות מירבית של 36 אלף קמ"ש והיא תאותר באמצעות חיישינים.

השיגור צפוי להתחיל בשעה 3:45 לפנות בוקר בבסיס השיגור קייפ קנברל שבמדינת פלורידה, ארצות הברית. לאחר כחצי שעה היא תשוחרר מהמשגר, יעברו עוד מספר רגעי מתח עד שהיא תיתן את הסימן הראשון שהשיגור עבר כשורה. אז תיכנס "בראשית" למצב שיוט ותחל להקיף את כדור הארץ בצורה אליפטית. כל הקפה תהיה רחבה מקודמתה עד שבעוד 7 שבועות היא צפויה לפגוש בירח ולנחות עליו.

לקראת שיגור החללית Space IL לירח
לקראת שיגור החללית Space IL לירח | צילום: החדשות‎

"כל שיגור הוא אירוע טראומתי לחללית, בטח לחללית בלי מערכות גיבוי", הסביר ד"ר ענתבי. "אין אפשרות לעשות ניסוי לפני כן ואנחנו מקווים שהכל יעבור בצורה חלקה", הוסיף. יושב ראש סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר דיבר על שיתוף הפעולה בין נאס"א לעמותת SpaceIL באמצעות סוכנות החלל הישראלית במסגרתו, נאס"א תאפשר לעמותה להשתמש במערכת התקשורת שלה עם החללית - והיא התקינה מערכת שתאפשר לאתר את מיקום החללית בתמורה למידע שיגיע ממנה.

יו"ר עמותת SpaceIL, מוריס קאהן, חשף במסיבת העיתונאים כי השיגור הועמד בסיכון בעקבות השבתת הממשל בארצות הברית ולקח זמן עד לקבלת האישור להעברת החללית למתחם השיגור. יו"ר העמותה קאהן, שתרם 40 מיליון דולר לפרויקט, שיתף את ההתרגשות שלו ואמר "כל אחד זוכר איפה הוא היה כשהאדם הראשון נחת על הירח, כל יהודי יזכור את הרגע הזה שחללית ישראלית תעשה היסטוריה".

אתמול נפגש נשיא המדינה ראובן ריבלין עם חברי העמותה ואמר "זהו רגע מכונן. בעוד יומיים תשוגר החללית הישראלית הראשונה לירח. "בראשית" תעשה היסטוריה!", אמר ריבלין. "כשאני הייתי ילד, נהגו לכתוב בעטיפת מסטיק בזוקה עתידות - "עד גיל 21 תגיע לירח". אז זה נראה לי דמיוני, בלתי אפשרי. עד היום נחתו על הירח רק מעצמות - ארצות הברית, ברית המועצות לשעבר וסין. אבל אם הכול ילך כשורה, מדינת ישראל הקטנה והצעירה - תהיה המדינה הרביעית בהיסטוריה להנחית חללית על הירח.

החללית נושאת "קפסולת זמן" אשר מאגר מידע עצום שנשמר על דיסקים מיוחדים, שניתן לפרוק מהחללית. מאות קבצים דיגיטליים החל מהתנ"ך ועד פרטים אודות העמותה, על פרויקט בניית החללית, סמלים לאומיים ישראליים, מטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור לאורך השנים. קפסולת הזמן תישאר על הירח גם לאחר השלמת המשימה.