תיעוד: נהגים נוסעים נגד כיוון התנועה (צילום: אור ירוק‎, חדשות)
רכב נוסע נגד כיוון התנועה | צילום: אור ירוק‎, חדשות

"300 תאונות בשנה - 8 מהן קטלניות": תיעודים מטרידים מכבישי הארץ, שבהם נראים כלי רכב נוסעים נגד כיוון התנועה או בנסיעה לאחור, נאספו על ידי עמותת "אור ירוק". בסרטונים נראים הנהגים מסכנים את חייהם של אחרים בכביש: תרבות הנהיגה המפחידה הזו גורמת לתאונות דרכים קטלניות רבות ולאבדות בנפש – כך עולה מנתוני העמותה המבוססים על נתוני למ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). "נסיעה נגד כיון התנועה איננה עבירת תנועה שולית אלא עבירה חמורה שגובה את חייהם של אזרחים רבים מדי שנה", אמר מנכ"ל עמותת אור ירוק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

מנתוני אור ירוק עולה כי בשנת 2017 נגרמו כ-300 תאונות דרכים בשל נסיעה נגד כיוון התנועה או בנסיעה לאחור - מתוכן 8 תאונות היו קטלניות ו-54 קשות. גם בשנה שלפני כן נרשמו תאונות רבות שנגרמו מאותן הסיבות. ב-2016 נרשמו 271 תאונות דרכים כתוצאה מנסיעה נגד כיוון התנועה או בשל נסיעה לאחור - תשע מהן היו תאונות קטלניות ו-52 תאונות היו קשות.

_OBJ

בסרטונים המפחידים ניתן לראות נהג הסעות שלא מוכן להמתין בפקק, עושה פרסה על השוליים ונוסע נגד כיוון התנועה או נהג שפספס את הנתיב בפנייה שמאלה ומתחיל נסיעה בנתיב הנגדי. בנוסף, משאית נוסעת במהירות גבוהה בנתיב הנגדי מסכנת את כל הנוסעים על הכביש ומסיתה אותם בצורה מסוכנת לשוליים.

"נסיעה נגד כיון התנועה איננה עבירת תנועה שולית אלא עבירה חמורה שגובה את חייהם של אזרחים רבים מדי שנה", הסביר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק. "חלק מהתאונות נגרמות בשל היסח דעת של הנהג שמתבלבל בהבנת כיוון הנסיעה או בשל תמרורים והסדרי תנועה לא ברורים וחלק מהתאונות נגרמות כתוצאה מנהגים המחליטים במודע לנסוע נגד כיוון התנועה ולמעשה מהמרים על החיים של כולנו.

קיטה הוסיף: "הסכנה הגדולה היא בזמן שהנהג בטוח שהכביש פנוי ולמעשה הוא איננו מוכן לקראת כלי רכב הבא בניגוד לכיוון הנסיעה. כדי למגר את התופעה יש לוודא כי כל התמרורים ברורים וכל הסדרי התנועה לא גורמים לבלבול בקרב הנהגים". מנכ"ל אור ירוק הדגיש: "במקביל חייבים להגדיל את הנראות המשטרתית בכבישים באמצעות תוספת של ניידות ושוטרים כדי להרתיע את אותם עברייני תנועה, מלנסוע נגד הכיוון ולסכן את חייהם ואת חיי שאר משתמשי הדרך".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il