לרגל ראש חודש ולציון 30 שנה להיווסדה של תנועת "נשות הכותל", מאות חברות בתנועה מקיימות ההבוקר (שישי) תפילה בעזרת הנשים בכותל המערבי. בתפילה משתתפות מאות נשים, תומכים נוספים וצנחנים ששחררו את הכותל במלחמת ששת הימים. מנגד התייצבו חרדים, רבנים ואלפי בנות סמינר במחאה נגד התפילה. החרדים הפריעו לתפילת "נשות הכותל", קיללו ושרקו במשרוקיות. שוטרים במקום מפרידים בין שני הצדדים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

שוטרים נמצאים במקום ומפרידים בין שני הצדדים ובמערכת הקריזה של הכותל המערבי נשמע הרב קורא למתפללים להתפלל ולא לריב. "כאן זו רחבת הכותל המערבי ולא מקום להפגנות", אמר. "אל תפגעו בקדושת המקום". החרדים קראו לעבר נשות הכותל ותומכהים: "רפורמים הם לא יהודים".

הרבה נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה הותקפה במהלך תפילת נשות הכותל ונזקקה לטיפול רפואי. היא נדחפה, הופלה לרצפה ונזקקה לטיפול רפואי.  "אני מזועזעת מההתנהלות השערורייתית של המשטרה שלא דאגה לשלום נשות הכותל ומאות הנשים שהגיעו להתפלל הבוקר ואפשרה את האלימות הזו, שלא רק אני סבלתי ממנה", אמרה.

הרב גלעד קריב, מנכל התנועה הרפורמית המשתתף כרגע בתפילת נשות הכותל גינה את החרדים ואמר: "משטרת ישראל ורב הכותל מסכלים ביודעין את הזכות של נשות הכותל לקיים תפילה כמנהגן, וזאת בניגוד גמור לפסיקת בג"צ". הוא הוסיף: "אנו דורשים מהמשטרה להתעשת ולפעול באופן מידי להבטחת שלומן של המתפללות ולמימוש זכותן לערוך את תפילתן כמנהגן".

רחבת הכותל הבוקר (צילום: הלל מאיר, חדשות)
רחבת הכותל, הבוקר | צילום: הלל מאיר, חדשות

"היום הודיעו רבנים בכירים כי הם מצטרפים לקריאת תנועת חזון להגיע ולהשתתף בתפילה מול הניסיון לפגוע בקדושת המקום", נמסר מתנועת "חזון" המארגנת את התפילה הנגדית מול נשות הכותל. "אלפי נשים וגברים ישתתפו בתפילה והם צפויים להגיע מכל רחבי הארץ בכ-200 אוטובוסים ממקומות שונים".

בין הרבנים המתנגדים לתפילת "נשות הכותל" שהגיעו הבוקר לתפילת ראש חודש: הראשון לציון לשעבר ורבה של ירושלים, הרב שלמה עמאר, נשיא מוסדות ישיבת הר המור הרב צבי טאו, הראשון לציון לשעבר הרב בקשי דורון, הרב עמיאל שטרנברג, הרב שמואל אליהו, הרב יהושע שפירא, הרב משה בן אבו, הרב שלמה אבינר, הרב דוד פנדל ורבנים נוספים.

מציינות 30 שנה להיווסדות התנועה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
מציינות 30 שנה להיווסדות התנועה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

הרב הראשי הספרדי לישראל, שיגר אתמול מכתב בהול ליועץ המשפטי לממשלה ובו ביקש לאסור על קיום התפילה ולמנוע את "ביזוי הכותל". במכתבו ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, הרב יצחק יוסף תלה את התנגדותו לתפילה באישור שהמשנה ליועמ"ש העניק לנשים להשתמש ברמקולים במהלך התפילה ההמונית.

"אני פונה אל כבודו בלב קרוע, לאחר שנחרדתי לגלות במכתבו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מתן הכרה לחילול הכותל המערבי על ידי הקבוצה הנקראת 'נשות הכותל'", כתב הרב יוסף. "יובהר, הכותל המערבי הוא מקום קדוש ודינו כבית מקדש מעט ואין כל היתר לנהוג בו קלות ראש. מטרתן של אותן נשים היא אחת, ביזוי הקדוש והיקר לעם ישראל".

הרב הראשי הספרדי לישראל יצחק יוסף (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
הרב הראשי הספרדי לישראל יצחק יוסף | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עוד כתב הרב יוסף: "מעולם לא זזה שכינה מהכותל המערבי. במעשיהן של 'נשות הכותל' יש משום דחיקת רגלי השכינה חלילה ואוי לנו שכך עלתה בימינו. ועתה הגדילו לעשות כשהן מבקשות להפעיל מערכת הגברה ברחבת הכותל המערבי על ידי מה שהן מכנות 'חזניות' תוך חילול נורא של המקום".

נשות הכותל (צילום: חדשות 2)
נשות הכותל | צילום: חדשות 2

ב"נשות הכותל" הגיבו בזעם למכתבו של הרב הראשי וטענו כי הוא פועל ממניעים פוליטיים. "הרב הראשי לישראל יצחק יוסף לא מהסס שוב לתקוף את נשות הכותל ולהכפיש אותן", מסרו בארגון. "הרב נוהג כאחרון הפוליטיקאים. מוטב היה לו הרב הראשי היה נוצר לשונו ולא מתיימר לדעת מחשבות וחשבונות שמיא".

נשות הכותל (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
תפילה המונית של נשות הכותל: חשש לעימותים | צילום: חדשות 2

עוד האשימו בארגון כי הרב יוסף "מתיימר לדעת את חשבונות הקדוש ברוך הוא ומחשבותיו וטוען כי אנו דוחקות את רגלי השכינה מן הכותל המערבי. אם הרב הראשי מתיימר לדעת את חשבונות ומחשבות שמיא, אולי שייתן כמה הסברים לעם ישראל על הזילות שנעשה לכותל המערבי בחסות החרדים השולטים בו, כגון אירוח תערוכת מכוניות פרארי, אירוח סלבס כאלו ואחרים במעמד VIP, אירוח עבריין המין ברלנד ועוד כהנה וכהנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו