חרף ההבטחות: אחוז מעצרים גבוה ליוצאי אתיופיה (צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות)
חרף ההבטחות: אחוז מעצרים גבוה ליוצאי אתי | צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות

שיטור יתר? מאז פרוץ מחאת הישראלים יוצאי אתיופיה בשנת 2015, במשטרה ובפרקליטות הבטיחו לבצע שינוי מדיניות בכל הקשור לשיטור יתר של בני העדה על ידי המשטרה. לפי נתונים שפורסמו הערב (חמישי) במהדורה המרכזית, שינוי גדול במדיניות המעצרים - לא היה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

המחאה האחרונה של בני העדה האתיופית נגד המשטרה פרצה לאחר אירוע הירי בו נורה למוות יהודה ביאדגה. נתונים משטרתיים שהגיעו לידי "התנועה לחופש המידע", לבקשת אגודת יהודי אתיופיה, מגלים כי למרות ההבטחות לא חל שינוי משמעותי בכמות המעצרים.

הנתונים עוסקים בעבירה של "תקיפת שוטר" שלטענת פעילים יוצאי אתיופיה משקפת היטב את שיטור היתר לו זוכים בני העדה. הטענה הרווחת היא שהשוטרים מגיעים ומכים יוצאי אתיופיה ואז חוזרים לתחנה ופותחים נגדם תיק בגין תקיפת שוטר כדי לטשטש את מה שעשו.

המחאה בכיכר רבין, אמש (צילום: החדשות)
המחאה בכיכר רבין, אמש | צילום: החדשות

לפי הנתונים, מספר תיקי תקיפת שוטרים נשאר די דומה בין 2012 ל-2018. בשנה הכי קלה נפתחו 531 תיקים, לעומת 608 בשנה הכי קשה. כלומר, בין השנים 2012 ל-2018 נפתחו בין 531 ל-608 תיקים פליליים בגין תקיפת שוטר נגד ישראלים ממוצא אתיופי.

בשנים 2012 ל-2014, לפני המחאה, אחוז המעצרים בתיקים האלה עמד על 50 אחוזים. אחרי המחאה, בשנים 2016 ועד 2018, אחוז המעצרים בתיקי תקיפת שוטר עמד על 46 אחוזים. חל שינוי קל - אך ודאי שלא דרמטי.

איפה כן היה שינוי? באחוז כתבי האישום שהוגשו בתיקים הללו. בין השנים 2012 ל-2014 הוגשו כתבי אישום, בממוצע, ב-41 אחוזים מהתיקים שנפתחו בגין תקיפת שוטרים. אחרי המחאה, בין 2016 ל-2018, הוגשו בממוצע כתבי אישום ב-28 אחוזים מהתיקים.

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב (צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות)
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות

כפי שניתן לראות, הייתה ירידה חדה. בפרקליטות, שמגישים את כתבי האישום נגד אלו החשודים בתקיפת שוטרים, יישמו את השינוי שהובטח לבני העדה. במשטרה, כנראה שהדרך עוד ארוכה לשינוי אמיתי.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בזכות תכנית מיוחדת של המשטרה עם הקהילה חלה ירידה בכמות המעצרים. נמשיך לפעול יחד עם נציגי העדה להגברת האמון".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו