עמוק באדמה, בירושלים של מטה, מתגוררות משפחות בתוך חניון תת קרקעי של בניין מגורים כשהן מצפצפות על החלטת בית המשפט. בשנים האחרונות אנחנו כאן בחדשות עוקבים אחרי הנעשה בחניון הזה ברחוב ירמיהו ובמה שמתרחש מתחת לאפה של העירייה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

בפרויקט גני גאולה מתגוררת קהילה חרדית. מצוקת הדיור והמצוקה הכלכלית של המשפחות הביאה עשרות להתגורר בשנים האחרונות בחניון, בדירות שאין בהן אוויר זורם או אור יום.

דירות בתוך חניונים סמוך למכוניות (צילום: החדשות)
דירות בתוך חניונים סמוך למכוניות | צילום: החדשות

כשביקרנו שם ב-2012 וגם ב-2017 תיעדנו חיים שלמים של ילדים שמשחקים בין המכוניות החונות. על הדלתות שמות משפחה, ברכות וציורים. מחוץ לדלתות הוצבו בגדים לייבוש, אופניים ומכונות כביסה. בעירייה טענו לאורך השנים כי הם ממתינים להכרעת בית המשפט שתאשר לפנות את המשפחות מהמקום שבו הן מתגוררות בניגוד לחוק.

סיכום עם רבנים

בימים האחרונים חזרנו לחניון אחרי שבדקנו עם העירייה את המצב. בעירייה הסבירו לנו שבית המשפט הורה על פינוי הדיירים ושלאחר סיכום עם רבנים אושר פינוי מרצון של המשפחות וכי במקום אין יותר דיירים. כשהסתובבנו שם בדקות הראשונות נראה היה שזה המצב. אין סימנים על הדלתות, ומחוצה להן לא היה שום חפץ שמעיד על חיים של אנשים.

ספרים ואופניים מחוץ לדירות בחניונים (צילום: החדשות)
ספרים ואופניים מחוץ לדירות בחניונים | צילום: החדשות

האנשים שפגשנו בחניון התייחסו אלינו בחשדנות, גם ילדים, וסיפרו שאיש לא גר שם, "הכל משרדים". צעיר חרדי שניגש אלינו ניסה לאיים קצת יותר. "שלחו אותי המשטרה לראות מי עובר פה בין הדלתות", אמר. "השכנים התלוננו".

אבל כשהתקרבנו לאחת הדלתות, דלת ברזל שנראית כדלת של חדר חשמל, התגלתה עוד דלת, ביתית למדי. על הדלת התנוסס שם משפחה. מבפנים נשמעו קולות של ילדים. כשדפקנו על הדלת פתחו זוג עם ילד. המראות לא מותירים מקום לספק - הם גרים כאן. מדלת אחר שדפקנו עליה יצא צעיר חרדי. הוא טען שאף אחד לא גר בחניון הזה. בחדר מאחוריו ראינו חדרים צבועים בסגול ומיטה.

בעירייה הופתעו ממצאי הסיור שלנו בחניון. "מבדיקתנו בעבר נמצא כי פונו כל הדירות מהחניון בתאום עם הנהגת השכונה", חזרו ואמרו לנו. "המקום נמצא במעקב של מחלקת הפיקוח. בזמן הקרוב יבוצע ביקור נוסף במקום ואם יימצא כי אכן הוחזרו הדירות לחניון, העירייה תפעל לקדם ולבצע צו ההריסה שיפוטי".

ליצירת קשר עם הכתב: matanh@ch2news.co.il