מצלמת מהירות (צילום: פלאש 90, חדשות)
מצלמות מהירות (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, מתח היום (שני) ביקורת חריפה מאוד על המשטרה, קורא להעביר מתפקידה את התובעת המשטרתית באגף התנועה ולשקול לפתוח נגדה חקירה פלילית בפרשת ההתנהלות סביב מצלמות המהירות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הבדיקה של הנציב החלה לאחר שסנגור פנה אליו בתלונה נגד התנהלותה של התביעה המשטרתית בתיק שלטענתו התנהלה באופן שעלול להתפרש כעבירה חמורה על טוהר המידות ואף הסתירה בכוונה מידע חשוב מבית המשפט ומצוות ההגנה.

לאחר בירור התלונה על כלל טענותיה קבע הנציב כי מדובר בתלונה מוצדקת. "התביעה המשטרתית נמנעה מלמסור חומר חקירה מהותי להגנה, ולא פחות חשוב, לבית המשפט", קבע הנציב.

הנציב רוזן התעכב על עדותו של נציג מכון התקנים, שלטענתו שיקר בנוגע לנוכחותו בניסויים שנערכו עם מצלמות המהירות בהולנד. "בהמשך הדרך הובהר בצורה שאין ממנה, כי נציג מכון התקנים שיקר בעדותו בבית המשפט", קבע הנציב. כמו כן קבע שעל הנתונים החדשים שהתקבלו מהניסויים השונים להגיע לצוותי ההגנה במשפט - אך הם לא הגיעו.

מכמונת מהירות בכביש (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"מדובר בהסתרה מכוונת של חומר חקירה מהותי, הנושא עמו מידע שיש בו, לכאורה, כדי למוטט את כתב האישום, כפי שאכן קרה", הוסיף הנציב. "תיאור העובדות חושף התנהלות קשה ופגומה של התביעה המשטרתית בעניין זה".

קצינת המשטרה הבכירה טענה בהתייחסותה, כי לא היא ניהלה את התיק המדובר, כי היא לא עודכנה באופן שוטף בנעשה בו וכי ישנם גורמים מקצועיים שזה היה תפקידם. הנציב קבע שעמדה זו מתנגשת בדברים שנגלו בבירור התלונה בצורה חד משמעית על ידי התובעים: "מעורבותה של הקצינה הבכירה בניהול התיק, בצורה צמודה וישירה, ניכרת וברורה".

הנציב קבע שבית המשפט הוטעה במכוון על ידי מייצגי המדינה - תובע משטרתי וקצינה בכירה נוספת הנושאת עמה אחריות מקצועית לעשרות תביעות. "נוכח כל האמור, העביר הנציב החלטתו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה, נוכח החשש הממשי לביצוע עבירה פלילית על ידי מייצגי המדינה בערכאות. כמו כן, המליץ הנציב בפני מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל, להעביר את הקצינה הבכירה מתפקידה", סיכם הנציב.

ממשטרת ישראל נמסר: "החלטת הנציב התקבלה היום במשטרה. בכוונתו ללמוד אותה לעומקה, וככל שידרש יופקו הלקחים הנדרשים וינקטו צעדים מתאימים. נדגיש כי תובעי המשטרה, בתחום התעבורה ובכלל, פועלים וימשיכו לפעול ברוח הצדק ובהתאם לחוק, ביושרה, בהגינות וללא משוא פנים, כשכל חריגה מהאמור תיבדק ותטופל בהתאם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו