בני משפחתו של סמל אביתר יוספי ז"ל, לוחם סיירת צנחנים שנהרג לפנות בוקר (שני) במהלך תרגיל ניווט באזור כרמיאל, מתקשים לעכל את גודל האסון שפקד אותם. חברים וקרובים רבים הגיעו לנחם את המשפחה שלא מבינה כיצד אישרו ללוחמים לנווט במזג אוויר סוער. ההלוויה תתקיים הערב ב-21:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

צילה בבקו, דודתו של אביתר ז"ל, סיפרה בשיחה עם "החדשות Online" תוך כדי דמעות כי "אני עדיין לא מעכלת שהאחיין הכה האהוב שלי ככה הלך. כולו היה חיוך ושמחה. הוא סיפר לנו כמה אהב את הצבא. כמה היה שמח בצבא. אני עדיין מתקשה להאמין".

אביאתר יוספי ז"ל (צילום: חדשות)
סמל אביתר יוספי ז"ל | צילום: חדשות

דודו של אביתר הבהיר שמישהו צריך לקחת אחריות על מות אחיינו. "איך דבר כזה קרה?", תהה הדוד. "לקחו לנו את הילד ולא החזירו אותו. מי נתן את ההוראה לעשות ניווט במזג אוויר סוער כזה?".

קרוב משפחה אחר השווה בין האסון הבוקר בנחל חילזון לאסון בנחל צפית באפריל אשתקד, שבו נהרגו תשע נערות ונער אחד חניכי המכינה הקדם-צבאית "בני ציון" אחרי שנסחפו בשיטפון בזק. "היה לנו את האסון הכבד בנחל צפית. כאילו שאף אחד לא למד", אמר קרוב המשפחה. בשלב הזה בני משפחה אחרים התערבו ואמרו שעכשיו זה לא הזמן לשאלות מהסוג הזה.

בני משפחתו של הלוחם יערכו הספדים בבית הכנסת הגדול של העדה הבוכרית בשעה 19:00 בקריית שלום תל אביב. הלווייה תתקיים בשעה 21:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

מוות באימון: אביתר נסחף בנחל

קודם לכן הותר לפרסם כי יוספי הוא הצעיר שמת לפנות בוקר לאחר שנסחף בנחל חילזון שבאזור כרמיאל הוא רב-טוראי אביתר יוספי, בן 20 מגבעת שמואל, שהיה במהלך תרגיל ניווט. יוספי הועלה לדרגת סמל לאחר מותו. במהלך האימון נפגעו שני חיילים נוספים, שפונו במצב קל לבית החולים רמב"ם כשהם סובלים מהיפותרמיה.

מתחקיר ראשוני עולה כי האימון אושר על ידי מח"ט הצנחנים, אל"מ יקי דולף, וזאת משום שעומס הקור היה ברמה 0 - כזה שמאפשר יציאה לניווט. החיילים יצאו לנווט אמש סביב השעה 20:00, והפקודה לעצור את התרגיל התקבלה בשעה 04:30 בשל מזג האוויר שגרם להצפת הנחל.

החליטו להמשיך באימון למרות תמרורי האזהרה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות)
צוותי החילוץ מחפשים אחר החייל | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות
הסריקות בצפון (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
"איך לא למדו מאסון נחל צפית?" | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן הורה על הקמת צוות מומחים בראשות מפקד חטיבת "עציוני", אל"מ אורן שמחה לבדיקת נסיבות האירוע. בעקבות בתאונה, הורה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, על עצירת כלל הניווטים בצה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי המשטרה הצבאית החלה בחקירת האירוע וכי הצבא משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה.

התאונה התרחשה במהלך סדרת אימונים מסכמים של גדוד הסיור של חטיבת צנחנים במהלכו נשלחים הלוחמים לניווטי בדד. הם עברו תדרוך על פי הנוהל לפני היציאה, ולמרות מזג האוויר הוחלט לקיים את הניווט כמתוכנן. בנקודה מסוימת במהלך הניווט, התקבל דיווח שהנחל מוצף ואז הועברה הודעה בקשר אל החיילים כדי לכנס אותם יחד. בשלב זה לא ידוע האם החייל שנפל קיבל גם הוא את ההודעה.

הלוחם נסחף בזרם ונעלם (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות)
הלוחם נסחף בזרם ונעלם | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות

שני לוחמים שניווטו בדד חברו זה לזה, וניסו לחצות את הנחל המוצף. אחד מהם עושה זאת בהצלחה, אך השני החליק והספיק לצעוק לכיוון חבר שלו. כשניסה לטפס אל הגדה השנייה, החבר שהצליח לחצות זרק לו חבל, אך החייל לא הצליח לתפוס אותו. משהבינו שהחייל נסחף, הוקפצו למרחב כוחות גדולים מאוד כדי לאתרו.

לאחר כשעה של חיפושים אותר החייל במורד נחל חילזון כשהוא במצב אנוש. הכוחות ניסו לייצב את מצבו, אך כאמור נאלצו לקבוע את מותו. באירוע נפגעו שני חיילם נוספים, ומבית החולים רמב"ם נמסר הם מטופלים בחדר המיון וסובלים מפגיעות קור קלות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו