הקרב על גשר יהודית בת"א נמשך: לאחר שעבודות ההקמה של הגשר, שהיו אמורות להתקיים במהלך סופי שבוע, נעצרו - משרד התחבורה פירט הבוקר (שלישי) כיצד ייבנה הגשר. בתצהיר תשובה לבג"ץ, שדן בעתירת עיריית תל אביב שדרשה לחדש את העבודות, נכתב כי העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב יבוצעו במועדי העבודות לחשמול קו הרכבת ירושלים-תל אביב.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"העבודות לא יבוצעו בנפרד, אלא תוך כדי ביצוע עבודות החשמול וכל זאת בהתאם לנוהלי העבודה של הרכבת", נמסר ממשרד התחבורה. עוד ציינו במשרד כי השר ישראל כ"ץ קבע שלושה עקרונות להקמת הקשר - ובראשם דחייה של חצי שנה.

העקרונות שקבע שר התחבורה הם: דחייה של חצי שנה בביצוע העבודות להקמת הגשר, שנועדה לאפשר לרכבת ישראל להשלים את היערכותה לביצוע פרויקט החשמול בקו לירושלים; ביטול התוכנית לחסימה נפרדת של נתיבי איילון, באמצע השבוע או בסופי השבוע, במהלך 6 שבועות; וביצוע העבודות להקמת גשר יהודית במועדי העבודות לחשמול קו הרכבת ירושלים-תל אביב, תוך מתן עדיפות לרכבת בביצוע העבודות.

כך ייראה הגשר בתום העבודות
ייבנה במקביל לחשמול? | צילום: חן אדריכלים, חדשות

התצהיר הוגש לאחר שבג"ץ נעתר לבקשת משרד התחבורה ונתן פרק זמן של חודש לבחינת ביצוע העבודות של גשר יהודית. בתצהיר נכתב כי חשמול רכבת ישראל הוא "פרויקט לאומי ראשון במעלה ובעל חשיבות עליונה וניתנה לו עדיפות לביצוע העבודות",  כאשר הנפת קורות גשר יהודית יונפו במהלך פרויקט החשמול תוך מניעת פגיעה נוספת בציבור.

בתחילת חודש אוקטובר עיריית תל אביב-יפו הגישה עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר התחבורה ישראל כ"ץ שלא לבצע את עבודות הקמת הגשר בשבת. העירייה דרשה לאפשר את ביצוע העבודות בשבת ונימקה את בקשתה בטענה שהחלטת שר התחבורה אינה חוקית, שכן אינו מוסמך לתת הוראות לחברת "נתיבי איילון", ואין לו את הסמכות להורות לה לעבוד או לא לעבוד בשבת. בעתירה מצויין כי הדבר אף נקבע בחוות דעת מפורשת של היועצת המשפטית של משרד התחבורה, שאושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לפני כשנה.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי העתירה הוגשה "לאחר שעד היום, למרות פניות חוזרות ונשנות ובקשות הארכה של משרד התחבורה, לא הובהר לעירייה מדוע המשרד החליט לעצור את עבודות הקמת הגשר בשבת". בעתירה נטען כי כי "העיכוב בבניית הגשר והסחבת גורמים נזקים כבדים לתושבי העיר תל אביב-יפו ולמטרופולין. ומשכך אין בכוונת העירייה להמתין עוד והוחלט על פניה לערכאות משפטיות".

על רקע ההתנגדות העזה של המפלגות החרדיות לעבודה בשבת, הודיע שר התחבורה כץ בשנה שעברה כי בניית הגשר תידחה. בתגובה לביקורת שהוטחה בו מצד העירייה, השר תקף ואמר כי "לא ראש עיר מחליט אם לסגור את נתיבי איילון".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו