אוטובוס של "אפיקים". אילוסטרציה (צילום: 123RF, חדשות)
אוטובוס של "אפיקים". אילוסטרציה | צילום: 123RF, חדשות

שני זצ'בסקי, צעירה מאשדוד, עלתה לפני כשבועיים על אוטובוס לביתה וחיפשה מקום פנוי בו תוכל לשבת. אלא שנוסעי האוטובוס טענו בפניה שמדובר בקו "מהדרין" והבהירו לה בתקיפות שעליה לשבת בחלקו האחורי - בשל היותה אישה. זצ'בסקי המופתעת ניסתה למחות, אך ספגה צעקות ויחס עוין מהנוסעים. "פחדתי על החיים שלי", שחזרה. "הרגשתי שאם מישהו עושה לי משהו או יורק עליי, אף אחד לא ייצא להגנתי". מחברת האוטובוסים נמסר: "מתנצלים על אי הנעימות - נחדד את הנהלים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

זצ'בסקי סיפרה שכשעלתה לקו 350 של חברת "אפיקים" מרמת גן, ראתה שהנשים שנסעו באוטובוס התיישבו דווקא בחלק האחורי, ואילו כל הגברים ישבו בחלקו הקדמי. למרות שלטענתה הבינה שמצופה ממנה לשבת גם כן בחלק האחורי של הרכב, זצ'בסקי החליטה לשבת באחד המושבים הקדמיים - שם היא רגילה לשבת. אולם בכל פעם שהתקרבה לכיסא פנוי, אחד הגברים הניח עליו את כובעו, וכך מנעו ממנה לשבת בזה אחר זה.

זצ'בסקי פנתה אל אחד הנוסעים וביקשה ממנו שיפנה את המושב, אך נענתה מנגד: "יש עוד הרבה מקומות פנויים מאחורה". לאחר שהתעקשה, נוסע אחר צעק לעברה כי "מדובר באוטובוס מהדרין", והדגיש: "הגברים מקדימה והנשים מאחורה".

"בגללך חיילים ימותו היום"

האירוע החריף כשנוסעים נוספים החלו להתערב בנעשה ולטענתה הטיחו בה האשמות קשות. "את עושה פרובוקציות", אמרו לה. "לכי אחורה, כאן גברים יושבים". זצ'בסקי מספרת שחלק מהנוסעים אף הגדילו לעשות וצעקו לעברה שהיא אינה יהודייה ואפילו האשימו אותה: "בגלל שאת יושבת במקום של גברים - חיילים ימותו היום".

"הייתי המומה", סיפרה זצ'בסקי לחדשות Online. "אני בחורה דעתנית, אך במקרה הזה ממש פחדתי על החיים שלי". לדבריה, הנהג ראה ושמע את כל האירוע אך לא התנגד, ואף הודיע כי יעצור את האוטובוס אם לא תשב. "ממש פחדתי להישאר עד התחנה האחרונה", שחזרה. "אבל לא הייתה לי ברירה".

זצ'בסקי סיפרה שכבר במהלך הנסיעה ניסתה ליצור קשר עם שירות הלקוחות של חברת "אפיקים", אך לא זכתה למענה בשל השעה המאוחרת. כשבוע לאחר מכן, התלוננה בעמוד הפייסבוק של החברה ושם הובטח לה שתקבל מענה, אך לטענתה לא שמעה מהם מאז.

בעקבות התקרית פנתה זצ'בסקי לתנועת "הרוב החילוני", הנאבקת למען חופש מדת בישראל. "יותר מדי סיפורים של הדרת נשים במרחב הציבורי מגיעים אלינו", טען מנהל התנועה, יקי הרץ. "כל מקרה כזה מזעזע אותנו מחדש, לא צריך להיות אישה או אקטיביסט גדול כדי להבין שחייבים להמשיך ולהשמיע את הקול החשוב הזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו נלחמים כדי שכל מקרה כזה יישמע ויקבל ביטוי ומענה, וגם נותנים ליווי מקצועי ומשפטי במידת הצורך", הוסיף הרץ. "מדובר בפגיעה בכבוד האדם, בהשפלה, ובביזוי במרחב הציבורי. מקרים כדוגמת זה מתרחשים גם במוסדות החינוך שלנו ובצה"ל - ככל שנשתף יותר זה יפסיק לקרות".

עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון מסר בתגובה: "הניסיונות החוזרים ונשנים להדיר נשים מהמרחב הציבורי הינה תופעה חמורה ובלתי חוקית, שממשיכה להתקיים רק בשל אוזלת היד של הרשויות שאמורות לאכוף את החוק ושל חברות מסחריות הנכנעות לדרישותיהם של מיעוט קיצוני ואלים בציבור החרדי. אנו קוראים לראשי כל המפלגות להתחייב כבר היום לפעולה נחרצת נגד הדרת נשים ונגד גופים מסחריים הנותנים לה יד".

מחברת "אפיקים" נמסר בתגובה: "חברת אפיקים דוגלת ומחוייבת לשיוויון מוחלט בין הנוסעים, ולכן זו אכן זכותה של הנוסעת לשבת בכל מקום שהיא רוצה. מתחקור המקרה נראה כי הנהג פעל על פי הנהלים, ובהתאם לבקשת הנוסעת ביקש מהגברים מספר פעמים לאפשר לה לשבת במקום שביקשה. לפני התערבות משטרה, אחד הגברים פינה את מקומו ואיפשר לנוסעת לשבת מלפנים. אנו מתנצלים בפני הנוסעת על אי הנעימות ובכל מקרה נחדד את ההנחיות בקרב הנהגים".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il