בעקבות החלטתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן להצטרף למפלגתו של בני גנץ, ארנון בר-דוד צפוי למלא בקרוב את מקומו כמנהיג ארגון העובדים החזק במשק. היום בר-דוד משמש כיו"ר הסתדרות המעו"ף, גוף המאגד תחתיו 240 אלף עובדים, והוא אחד האנשים החזקים בארגון. הוא מסומן כיורש כבר שנים, וידוע שהוא מקורב במיוחד ליו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לצד שבחים להם זוכה בר-דוד מבכירי ההסתדרות, עולות מן השטח גם טענות קשות נגדו. ליאון מורוזובסקי, לשעבר יו"ר הסתדרות המעו"ף, מכיר את בר-דוד כבר 27 שנים. "מן הראוי שאנשים ידעו מי הוא", אמר הקולגה לשעבר. "אני חושב שהוא מאוד כוחני. כמי שהולך להיות יושב ראש ארגון עובדים שהוא חברתי, ההתנהגות שלו רחוקה מלהיות חברתית. הדוגמה הבולטת לכך היא רעייתו".

עובר לפוליטיקה, אבי ניסנקורן (צילום: חדשות 2)
עובר לפוליטיקה, אבי ניסנקורן | צילום: חדשות 2

הילה קניסטר בר-דוד, אשתו של יושב הראש המיועד, התחילה את דרכה בתפקיד זוטר בהסתדרות והתקדמה במעלה הפירמידה. לאחר שהתחתנה עם ארנון היא מונתה לסמנכ"לית שחר און בהסתדרות. במסגרת תפקידה, בר-דוד מתאמת את כל ההופעות והנופשים לוועדים, וכך היא מקורבת לאמנים שונים שמגיעים להופיע גם באירועים הפרטיים שלה.

בשנים האחרונות עלו טענות קשות נגדה, ביניהן שהיא מזמינה חברות אישיות שלה לאירועי עובדים, לחופשות באילת ולהופעות, לכאורה בניגוד לנהלים. "זה בא לידי ביטוי בחדרים בבתי מלון למשפחתה ולחבריה על חשבון כספי העמיתים, ובכרטיסים להופעות", סיפרה עובדת לשעבר בהסתדרות. "בכל מופע הייתה נשמרת שורה אחת להילה, וחברותיה שלא קשורות להסתדרות ולא שילמו היו ממלאות את המושבים".

"מרגישה שהיא שולטת בעולם"

לטענת העובדת לשעבר, מי שלא מסכים עם אשת היו"ר מוצא את עצמו או בבית או שהוא עובר התעללות בעבודה. "זה מישהו שקיבל כוח בידיים ומתנהל איתו פשוט בצורה מכוערת", אמרה. "היא איבדה את ההבדל בין מותר לאסור ובין אתי ללא אתי. היא מרגישה שהיא שולטת בעולם".

איריס שטרק, רואת חשבון מוכרת וותיקה, מונתה למבקרת הפנים בעמותה וביקשה לבדוק את הטענות נגד הילה בר-דוד. אלא שלפני מספר חודשים העסקתה הופסקה במפתיע. במכתב ארוך, שטרק מפרטת כיצד הודחה על ידי ארנון בר-דוד ואשתו הילה כשניסתה לקבל תשובות.

"הילה קניסטר בר-דוד התנגדה לבקשות משרדינו וזו התנהגות המהווה שיבוש של עבודת הביקורת", כתבה שטרק במכתבה. "המציאות שבה בהינף יד, סמנכ"לית יכולה להשפיע באמצעות בעלה היו"ר בכך שבהחלטה אישית שלו וללא האישורים הנדרשים על פי חוק תיפסק עבודת הביקורת - מחייבת מחשבה עמוקה".

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר (צילום: פלאש 90, עופר זליגר, חדשות)
עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר | צילום: פלאש 90, עופר זליגר, חדשות

יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני הגיב להאשמות על התנהלותם של בר-דוד ואשתו בביטול. "אני לא מכיר את זה ולא חושב שזה נכון", אמר. "דיבורים תמיד יש, כל אחד שמצליח מחפשים איפה להקניט אותו. יו"ר הסתדרות צריך להיות בן אדם חזק, כשאתה מצליח יש לך יותר שונאים".

מארנון בר-דוד נמסר בתגובה: "הילה קניסטר בר-דוד היא אשת מקצוע מוערכת שמובילה עשייה למען הקידום המקצועי של העובדים. הטענות המועלות על ידי גורמים בעלי עניין, אינן נכונות ונועדו להכפיש את בר-דוד ולהטיל דופי בעשייתה. הדברים הם בגדר רכילות זולה".

"רו"ח איריס שטרק הפסיקה את עבודתה ביוזמתה. טענותיו הממוחזרות של לאון מורוזובסקי, אשר הודח מתפקידו, אינן ראויות לתגובה. למעלה משני עשורים שבר-דוד לוחם למען זכויות העובדים, וכך ימשיך לעשות גם כיו"ר ההסתדרות. לא נאפשר לרסיסי אמיתות, להכניע את עוצמתה של העבודה המאורגנת, תוך ניסיונות פגיעה בפועלו ובשמו הטוב של בר-דוד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו