ועד העובדים ברכבת הודיע היום (שלישי) בהפתעה כי החליט לעצור את כל פעילות הרכבות ברחבי הארץ לחמש דקות. ההודעה נמסרה בשעות הצהריים, ובאותו הרגע מאות רכבות עצרו את נסיעתן. ההחלטה התקבלה לאחר שהנהלת הרכבת הודיעה על פיצוץ במו"מ עם הוועד בעקבות המשבר בנושא סידור הנהגים, ועל כך שהשיבושים בתחנות ראשונים, כרמיאל ואחיהוד יימשכו. בהודעה ששוגרה ב"נוהל 1", תדר השמור לאירועי חירום בלבד, נשמעת הדרישה מכל נהגי הרכבת לעצור מיד את הנסיעה למשך חמש דקות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ההנהלה תקפה בחריפות את הצעד הדרמטי וכינתה אותו "הוראה פראית". לדבריה, "צפויים שיבושים ועיכובים בתנועת הקווים לאורך כל היום, ובכלל זה ל'רכבת החיוכים' המופעלת עבור ילדים חולי סרטן". ברכבת הוסיפו כי מדובר בפעולה שהופכת את הנוסעים ל"בני ערובה", וטענו כי היא נובעת מ"חוסר אחריות וחוסר שיקול דעת, לצד סכנה בטיחותית למאות הרכבות שברשת בשל עצירת פתע".

מהעובדים נמסר: "אנחנו מבקשים להדגיש שגם במו"מ שהתנהל היום וגם במו"מ שהתקיים עד היום, נציגי הוועד חזרו על הדרישה לאפשר הפסקה סבירה לנהגים במהלך משמרת של 9 שעות.
בניגוד למה שאומרת הנהלת הרכבת לא מדובר במאבק על תוספות שכר, ובמהלך הישיבה לא עלתה אף לא דרישה אחת לתוספת כסף או תנאים. כל המאבק הוא על בטיחות! על הפסקה סבירה שבה יוכלו הנהגים להתרענן במהלך משמרת. אנחנו מזכירים כי גם כרגע ישנם 30 נהגים שאינם עובדים ואינם חלק מסידור העבודה.  הנהלת הרכבת עדיין מסרבת להכניס אותם לסידור וע"י כך לרווח אותו ולאפשר הפסקה סבירה לנהגים במהלך שעות העבודה".

ההנהלה מצדה האשימה את העובדים ואמרה כי הם "לא מתגמשים ומסרבים להגיע להסדר", וציינה כי היא תמשיך לעשות מאמצים כדי לפתור את הסוגיה. "הנהלת רכבת ישראל תמהה על ההתעקשות של הוועד שלא לממש את החלטת בית הדין בדבר סידור הנהגים, ועל חוסר האחריות מול עשרות אלפי הנוסעים הנפגעים מידי יום", נמסר בהודעת הרכבת. במסגרת העיצומים לא ניתנים שירותי רכבות בתחנות ראשונים, כרמיאל ואחיהוד.

נוסעת ברכבת סיפרה לחדשות שכאשר היא חיכתה בתחנה והרכבת התעכבה הנוסעים לא הבינו מה קורה, אך למדו מאתרי האינטרנט על שביתת הוועד: "סה"כ התעכבו בשבע דקות, רגילים כבר‎".

התוכנית שתפחית את העומסים?
עומס ברכבת | צילום: ארז דין, חדשות

ועד עובדי הרכבת הזהיר כבר ביום חמישי האחרון על השיבושים המתוכננים, ומאז השבוע שעבר מנהלים שני הצדדים דיונים בניסיון להגיע להסכמות. למרות זאת גם ההנהלה וגם העובדים טוענים כי הפערים גדולים מידי, בייחוד בנושא סידורי העבודה. עם זאת המשא ומתן נמשך בניסיון למצוא פתרון למשבר.

נתניהו התייחס להשבתת הרכבת ותקף בחריפות את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומספר 5 ברשימת "כחול לבן" לכנסת: "ניסנקורן, שר האוצר של לפיד וגנץ, ישבית את המדינה. הוא יחזיר אותנו אחורה לכלכלת הסתדרות שתפגע באזרחים. אסור לתת לזה לקרות. חייבים להמשיך קדימה עם ממשלת ימין של הליכוד - כלכלה חופשית שפותחת את השוק לתחרות ומורידה מחירים לטובת האזרחים".

מכחול לבן נמסר בתגובה לטענות על אודות השביתה ברכבת: "נתניהו הוא לא קורבן אלא מי שאחראי למחדל הרכבת בעשור האחרון. ראש ממשלה בחצי משרה לא יכול להוביל את המדינה".

יעל אוסטרייכר השתתפה בהכנת הכתבה

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו