מנהל תלמה ילין מגיב לראשונה: משה פילוסוף, העומד בראש בית הספר לאמנויות תלמה ילין, התראיין אמש (שלישי) ל"לילה טוב ישראל" והבהיר כי לא ידע מהמעשים המיוחסים למנחם נבנהויז שלימד בעבר בתיכון. "את הסיפור הזה שמעתי לראשונה לפני שבוע מישי (שטקלר) בטלפון, גם את מה שתואר עכשיו. מאז שישי סיפר לי את זה אני מזועזע, הגוף שלי רעד והיו לי בחילות, גם הרגע כששמעתי את זה שוב". פילוסוף הבהיר: "סיפור כזה לא יכול להתקיים היום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היו לי מאז גם הרבה שיחות עם ישי", הוסיף פילוסוף בהתייחסות לשטקלר, תלמיד לשעבר שהצטרף למאשימים כלפי המורה לאחר שהפרשה נחשפה ב"הארץ". המנהל הוסיף: "לראשונה את התיאורים הקשים האלה והמזעזעים אני למעשה יודע שבוע וחצי".

"ברור לי שזה צריך לצאת החוצה", הוסיף. "מפה אני רוצה לפנות בכלל לתלמידים, אני בתפקידי גם איש טיפול וגם מטפל, אני מבקש מתלמידים - ומעריך את ישי על הפתיחות - אני חושב שניצול בין גברים קשה שייצא החוצה ויש פה משהו ששמו על השולחן והוא מאוד חשוב. לפני 5 שנים אני יודע שפנה אדם אחד, ישי, למנהל בית הספר דאז והוא פנה לכל הגורמים ודיווח למשטרה".

פילוסוף סיפר על השינויים שחלו מאז שנכנס לתפקידו: "אני הייתי סגן מנהל ואחד הדברים החשובים שהכנסתי למערכת הזו, וגם בגללה אני נמצא בה, זה כל הנושא של תקשורת עם תלמידים והדיאלוג, כדי שדברים כאלה יזוהו עוד לפני שהם קורים. המקרים היו לפני 20 שנה. אני לא ידעתי כלום וכמו שאמרתי הזדעזעתי כששמעתי עליהם". פילוסוף הוסיף: "הוספנו בתקופתי מרכז סיוע שיעבוד עם סגל בית הספר, העברנו הרצאות בנושאים הרלוונטיים למקרים כאלו".

5 עדויות נוספות, מנחם נבנהויז (צילום: אתר בית הספר לאמנויות, החדשות)
מנחם נבנהויז | צילום: אתר בית הספר לאמנויות, החדשות

לאחר שאסף הראל חשף אמש (שלישי) באתר "הארץ" כי הוא ורבים נוספים הותקפו מינית בידי מנחם נבנהויז - מורה בתיכון לאומנויות "תלמה ילין" - תלמיד נוסף לשעבר טוען שהותקף על ידו כשהיה תלמיד ובשיחה עם חדשות 2 שחזר את שעבר לפני שנים רבות.

במהלך היום נחשפו עוד מקרים רבים לכאורה של תלמידים שהותקפו בידי מורם הנערץ. אחד מהם הוא המנצח ישי שטקלר, היום בן 45 ומורה בעצמו בתלמה ימין. בשיחה עם חדשות 2 הוא שיחזר את מה שעבר לכאורה, וגם סיפר איך גילה שהוא מקרה אחד מני רבים.

"'אה, אתה מהילדים שמנחם אנס?'"

לדברי שטקלר, הוא ניגש להנהלת בית הספר לפני 5 שנים וסיפר להם את שאירע. מאז עבודתו של הבנויז הופסקה בתלמה ילין, אך הוא ממשיך ללמד בטכניון. "אני יצאתי עם זה החוצה לפני 5 שנים החוצה במה שאני קורא לזה 'פיצוץ מבוקר'", סיפר שטקלר.

מנהל ביה"ס תלמה ילין בת"א, משה פילוסוף (צילום: החדשות)
מנהל ביה"ס תלמה ילין בת"א, משה פילוסוף | צילום: החדשות

הוא הוסיף כי "לפני חמש שנים במקרה נפגשתי עם חבר שלא נפגשתי אתו 20 שנה. הוא שאל אותי מתי התחלתי ללמד ניצוח, ואז אמרתי לו: 'אתה לא זוכר שלמדתי ניצוח כשהיינו בתלמה ילין, אצל מנחם?' ואז הוא שאל אותי שאלה מאוד ישירה וחצי בצחוק הוא אמר לי: 'אה, אתה מהילדים שמנחם אנס? ואני, הלב שלי נפל לתחתונים, ואמרתי לו כן. אבל באותה שנייה הבנתי שאני לא לבד. תוך שבוע הגענו כבר לשבעה ילדים".

"יצאתי משם והקאתי"

שטקלר סיפר כי נבנהויז היה מורה נערץ שתמרן אותו: "אנחנו הערצנו את האדמה שהוא דרך עליה, פשוט הוא היה באמת מנצח נערץ. ואני למדתי אצלו באופן פרטי ניצוח ובמניפולציה רגשית, פשוט דיבר איתי על זה שאמן צריך לתת חופש לתחושות שלו. ואז הוא אמר: 'אני מרגיש כל כך חופשי איתך, אני יכול להתפשט".

"הוא באמת התפשט, והוא גם הפשיט אותי", המשיך. "הוא רצה שאני אגע בו והוא נגע בי ולא ממש שיתפתי איתו פעולה. ואז הוא פשוט אמר לי משפט שלא אשכח: שאני כנראה לא אמן אמיתי אם אני לא מוכן איתו רחוק. עברתי חוויה רגשית מאוד מאוד קשה, יצאתי משם והקאתי. 

המורה מנחם נבנהויז בחר שלא להגיב לדברים.