מחאה נגד הגירוש בכיכר רבין (צילום: החדשות)
המחאה נגד הגירוש, הערב | צילום: החדשות

אמש (מוצאי שבת) נערכה בכיכר רבין בת"א מחאה נגד גירוש המסתננים ומבקשי המקלט: לדברי המארגנים, כ-25 אלף איש לפחות הגיעו למקום. שפי פז, פעילה המתגוררת בדרום תל אביב ותומכת בגירוש, נעצרה לאחר שניסתה להתפרץ לבמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשטרה הודיעה כי צירי תנועה רבים באזור הכיכר נחסמו לתנועה החל מהשעה 17:30 ועד לסיום העצרת. בבקשה שהגישו המארגנים הם ציינו כי צפי המפגינים הוא כ-30 אלף ולכן המשטרה נערכה באופן כמעט חסר תקדים: רחפנים למעקב אחר תנועת המפגינים לצד כוחות גלויים וסמויים בשטח. במשטרה קיבלו מידע על כך שמתנגדים עשויים להגיע להפגנה, ולכן כל משתתף באירוע נבדק ידנית.

המארגנים דרשו לעצור את הגירוש, שהמדינה הודיעה לבג"ץ על עיכובו, לצד תכנית ממשלתית לשיקום השכונות בדרום תל אביב, מדיניות מקלט אחראית במהלכה ייבדקו בקשות מקלט לפי סטנדרטים בינלאומיים, פיזור וקליטה של מבקשי המקלט ברחבי הארץ והפסקה מיידית של הפינויים של תושבי ותושבות דרום תל אביב מבתיהם.

המחאה נגד גירוש הפליטים (ארכיון) (צילום: החדשות)
הפגנה בדרום ת"א נגד הגירוש | צילום: החדשות

מאות שוטרים, מתנדבי משטרה וסדרנים ייפרסו ברחובות הסמוכים לכיכר רבין על מנת להגן על המשתתפים באירוע ולשמור על הסדר הציבורי - כמו גם להפריד בין קבוצות מחאה שונות. עשרות שוטרי תנועה יכווינו את הנהגים באזור. 

הפגנה נגד גירוש הפליטים (ארכיון) (צילום: החדשות)
"לא נסכים להסתה ולשיסוי " | צילום: החדשות

"אנו קוראים למשתתפי המחאה לשמור על הסדר הציבורי ולנהוג על פי מה שהותר באישור לקיום המחאה", הוסיפו במשטרה, "המשטרה מכבדת ומאפשרת את חופש הביטוי והזכות להבעת מחאה ובו בזמן המשטרה אמונה על שמירת הסדר הציבורי. המשטרה תפעל בנחישות נגד כל מי שינקוט באלימות ובכלל זה אלימות מילולית וכן המשטרה לא תאפשר חריגה מתנאי רישיון המחאה או ניסיון של מי מהמשתתפים להפר את הסדר ולפגוע בשגרת חיי התושבים".

"לא לפנות אנשים מבתיהם"

המארגנים מקווים שאלפים רבים ואולי אף רבבות ייענו לקריאה ויתייצבו בעצרת שכותרתה "ישראל עוצרת את הגירוש!". באירוע שנוצר בפייסבוק נכתב: "בכל רחבי הארץ ובכל רחבי הקשת הפוליטית כבר יודעים: אפשר לעמוד לצד תושבי ותושבות דרום תל אביב הוותיקים/ות וגם לצדם של מבקשי ומבקשות המקלט. לא נסכים להסתה ולשיסוי של קהילה אחת בקהילה שנייה".

"אנחנו מאמינות/ים שהממשלה שלנו מסוגלת לשנות את המדיניות שלה. אנחנו יודעות/ים שאפשר וצריך להיות בעד דרום תל אביב ובעד הפליטים. לקראת חג הפסח, סמל מובהק ביהדות ליציאה מעבדות וחירות ולאהבת הגר, נקרא לממשלת ישראל לפעול ברוח החג. לשנות את המדיניות, לא לפנות אנשים מבתיהם, לאפשר קליטה ומדיניות הגירה שתטיב עם כל אזרחי ישראל והפליטים שבאו בשעריה בעשור האחרון. גירוש אנשים אל עתיד לא בטוח לא ישפר את מצב השכונות ולא ניתן שנעשה זאת בשמנו".