מבקש מקלט מציג את צו הגירוש (צילום: החדשות)
צו מניעה זמני | צילום: החדשות

גירוש המהגרים מאפריקה נבלם זמנית: בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו מניעה ארעי לגירוש המסתננים למדינות שלישיות בניגוד לרצונם. משמעות הצו: עד להודעה חדשה לא ניתן לגרש בכפייה מהארץ את מי שלא רוצה לעזוב מרצונו למדינה שלישית באפריקה. המדינה מיאנה לשתף את פרטי ההסכם מול רואנדה לאורך הדיונים בעתירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות שתי עתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין גירוש המסתננים, עליהן חתומים 120 פונים, הודיע בג"ץ על צו מניעה זמני להסכמי ההרחקה ל"מדינות שלישיות" באפריקה. עד כה התקבלה מהמדינה תשובה חלקית בלבד לעתירות הללו, והמדינה הודיע כי לא תגרש בשלב זה מסתננים עד להגשת התגובה המעודכנת לבג"ץ בהמשך החודש. 

פסיקת בג"ץ מהיום מדגישה כי מדובר ב"צו ארעי", האוסר על המדינה לבצע הרחקה בפועל של מסתננים למדינות שלישיות. עם זאת, "הצו הארעי לא יחול על כל מי שמסכים לעזוב את הארץ מרצונו" - כלומר, מי שמעוניין לעבור למדינה שלישית בהתאם להסדר שכבר החל להתבצע, יוכל לעשות זאת בלא מניעה.

מבקש מקלט בדרום (צילום: דורית יורדן דותן)
"חולות" בינתיים נסגר | צילום: דורית יורדן דותן

"מנגנון הגירוש מתפורר"

בין העותרים שחתומים על הפנייה לבג"ץ שהובילה לצו הביניים: עו"ד איתי מאק ועו"ד אביגדור פלדמן. שולה קשת, ממובילות מאבק 'דרום תל אביב נגד הגירוש', מסרה בתגובה: "ההחלטה של בג"ץ למתן צו מניעה חייבת להיות לא רק  צעד ראשון לעצירת הגירוש אלא חייב להעיר את ממשלת ישראל לשנות מדיניות - לעצור את פינוי תושבות ותושבי דרום העיר ולשקם את השכונות". 

מתנועת "עוצרים את הגירוש" נמסר: "אט אט מתפורר לעינינו מנגנון הגירוש. הרעיון שמדינת ישראל תגרש למסע פליטות אלפי בני ובנות אדם הוא בלתי מתקבל הדעת. אנו מברכים על החלטת בג"צ לעצור את גירוש מבקשי המקלט למדינה שלישית ומקווים שזו הסנונית הראשונה בדרך לעצירת הגירוש באופן מוחלט. אנו קוראים לציבור הרחב להצטרף לעצרת שתתקיים בכיכר רבין, במוצאי שבת הבאה, 24.03, על מנת להקים קריאה שתעצור סופית את גירוש מבקשי המקלט".

שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש המסתננים, מסרה מנגד: "שלושת שופטי הבג"ץ בחרו לקבל עתירות חסרות כל בסיס על מנת לשחרר את עצמם ממשא התמיכה במתווה ההרחקה למדינה שלישית. ברור לגמרי שהם מנסים להפוך את ההחלטה הקודמת שלהם ולרצות את מתנגדי הגירוש. ייתכן שהם לא הביאו בחשבון שרה"מ יצליח לנטרל את המוקש המתוחכם שהם שמו לו בפסיקה הקודמת. ויכול להיות שהם נשברו תחת לחץ הקמפיין של מתנגדי הגירוש, שהתעוררו לפתע מהתרדמת שאליה יפלו שוב בקרוב. כך או כך, הם קמו היום ליטול מתושבי דרום תל אביב והשכונות את מעט התקווה שהצליחה לצמוח בחודשים האחרונים. מה קורה למי שגוזלים ממנו את שאריות התקווה? את זה נצטרך לראות בעתיד הקרוב".

אין תמונה
בין העותרים: עו"ד איתי מאק

אמש נסגרו שערי מתקן השהייה חולות בנגב, לאחר כארבע שנים, וזאת כחלק מתכנית גירוש מבקשי המקלט שקבעה הממשלה. לקראת סגירת המתקן נערכו שימועים ל-300 שוהים העונים לקריטריון מתווה היציאה מרצון.

במקביל לסגירת המתקן, המדינה העבירה לבג"ץ את תשובתה לדרישה להקפיא את הליך הגירוש עד לסיום הליך החקיקה בנושא. על פי עמדת המדינה, שיוצגה על ידי משרד היועץ המשפטי לממשלה, היא נכונה לשמור על המצב הקיים ולא לבצע הרחקה כפויה, בתמורה לכך שבג"ץ יימנע מלהוציא צו שימנע את המשך הגירוש.

"ההליכים המנהליים הכוללים מתן הודעה למסתננים על הרחקתם הצפויה וקיום הליכי שימוע והחלטה בטענותיהם נגד הרחקתם, יוסיפו להתבצע", נכתב בעמדת המדינה. "כמו כן, מסתננים השוהים במשמורת לאחר שניתנה החלטה פרטנית בעניינם יישארו בה בתקופת הביניים". במהלך הדיון בעתירה בבג"ץ, התגלה כי נחתם הסכם מתוקן מול המדינה האפריקנית.