ח"כ עודה ביום האירוע (צילום: פסגת המעודכנים, חדשות)
עודה, הבוקר | צילום: פסגת המעודכנים, חדשות

חברי הכנסת הערבים זועמים על האלימות הבוקר (רביעי) באום אל חיראן - ומאשימים את כוחות הביטחון באירוע. "היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות, אבל הם ממש בגדו ומילאו את ההוראה של נתניהו להבעיר את השטח", הטיח חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת), שנפצע באירוע. לדבריו, "נפצעתי בראש ובגב, אבל מה שחשוב זה שאולי שני בני אדם נהרגו באירוע הזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היום בבוקר באו משהו כמו אלף שוטרים שפעלו כלפינו בברוטליות", אמר עודה בריאיון לגלי צה"ל. הוא לא הכחיש כי בית המשפט אמר כי יש לבצע הריסות בתים, אולם הוסיף שנקבע עוד שיש לנהל עם התושבים משא ומתן. "צריך לכבד החלטות בית משפט, אבל נקבע שהם שם ברשות - ראש הממשלה כל כך מתחשב בתושבי עמונה, שגונבים אדמות פרטיות, ורק אצל הערבים יש בית משפט?"

"חד וחלק לא ניסינו להבעיר את העניינים", הוסיף עודה. "לא הייתי שם בזמן אירוע הדריסה, אבל אני לא יכול להאמין שזה היה פיגוע כי היינו שם בדרכי שלום. צריך להסתכל על זה פוליטית: גובה ההסתה כגובה החקירה. הכל קשור".

גם חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) קשר בין חקירת נתניהו לאירועים הבוקר. "כעומק החקירה, עומק הגזענות והאלימות", מסר. "נתניהו ידע שטרנספר אום אל חיראן זו חבית חומר נפץ, ולא במקרה החליט לפוצץ אותה היום. הוא מבין שהדרך היחידה להסיט את תשומת הלב מחקירותיו היא לפתוח במלחמה עם הציבור הערבי. מדובר בממשלה גזענית ופושעת, שמשחדת עברייני בנייה יהודים ומפנה באלימות ערבים מבתים שהם מתגוררים בהם 40 שנה", המשיך. "אין הצדקה לאלימות, בטח שלא לדריסת שוטרים - אבל גם אין הצדקה לפינוי אלים וגזעני של ערבים רק בכדי ליישב במקומם יהודים".

"הכרזת מלחמה על הציבור הערבי"

אחיו של הנהג שחשדו כי ביצע פיגוע דריסה הצהיר כי אחיו - מורה למתמטיקה בבית הספר התיכון ״אלסאלם חורה״ - אינו חבר בארגון טרור. "הוא לא בדאע"ש ולא בתנועה איסלמית - מדובר במורה בבית ספר שנרצח בדם קר", אמר. "המשטרה הוציאה להורג צעיר", האשים חבר הכנסת טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת), בעצמו תושב הנגב. "אם יש פצועים זה מהירי שמבצעת המשטרה עצמה. מה שקורה באום אל חיראן, ומה שקרה בקלנסווה, זו הכרזת מלחמה על המגזר הערבי והמוציאים לפועל הם ראש הממשלה והחבורה שלו, שמרגישים שהחקירה מתהדקת סביבו".

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: פסגת המעודכנים)
אום אל חיראן, הבוקר | צילום: פסגת המעודכנים

גם סאלם, תושב אום אל חיראן, מכנה את הפינוי "הכרזת מלחמה על הערבים בנגב. כל יום הורסים בתים, זה לא חדש - ואנחנו נגיב לכל הריסת בית", הבהיר. תושב נוסף הזכיר כי "כשהרסו בתים בהתנחלויות ושוטרים נפגעו לא כינו זאת פיגוע טרור. מה שקורה כאן ובקלנסווה זו הכרזת מלחמה של הממשלה ומי שעומד בראשה על המגזר הערבי", האשים גם הוא. "בנימין נתניהו מרגיש שהכיסא מתחיל להתנדנד, אז הוא הורס בתים ותמיד יוצא המנצח הגדול בזמן שהציבור הערבי משלם את המחיר".

תושב המקום ראאד אבו אל קיעאן קרא לערביי ישראל להגיע דרומה ולהצטרף למאבקם. "תצילו אותנו מכוח הכיבוש של בנימין נתניהו", הפציר. "המשטרה נכנסה לכאן במטרה להרוג אזרחים, ירי בוצע לעבר אזרחים בזמן פינוי בתים לפני הריסה. רוצים לפנות אותנו מבתינו ומהאדמה שלנו במטרה לבנות התנחלויות".

שוטרים במהלך מבצע ההריסה (צילום: פסגת המעודכנים)
זירת הפינוי, הבוקר | צילום: פסגת המעודכנים

ג'עפר פרח, מנכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, פנה דווקא לעיתונאים בישראל וביקש מהם "להמנע מהסתה נגד אזרחי המדינה הערבים. ההרוג אינו איש דאע"ש - הוא היה איש חינוך. איך הספיקה המשטרה לחקור ולקבוע כאשר האירוע היה רק בסביבות שש בבוקר?", תהה. "שתיקת הרוב היהודי על הריסת הבתים מדאיגה, הזכות לדיור היא גם של ערבים. אלפי משפחות ערביות משלמות את מחיר הסיגרים והשמפניה של ביבי", סיכם.