חשד לפיגוע דריסה במהלך פינוי בתים ביישוב בנגב: נהג ג'יפ שעט לעבר קבוצת שוטרים במהלך מבצע להריסת מבנים בלתי חוקיים ביישוב אום אל חיראן שנערך לפנות בוקר. כתוצאה מפגיעת הרכב נהרג אחד השוטרים, רס"מ ארז לוי (34). הנהג הפוגע, מורה למתמטיקה מהדרום, נורה למוות על ידי השוטרים. כוחות גדולים של משטרה עדיין עוסקים בהריסת המבנים בכפר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מהמשטרה נמסר כי "לקראת הגעתם של כוחות הביטחון הגיח רכב של תושב האזור". עוד הוסיפו במשטרה כי מדובר בפעיל של התנועה איסלאמית, ששעט לעבר הלוחמים מתוך כוונה לבצע פיגוע דריסה. "המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי ונבחן קשר שלו גם לדאע"ש", הוסיפו במשטרה. 

לאחר התקרית התפתחו עימותים אלימים וקשים בין כוחות הביטחון ותושבים מקומיים. ח"כ איימן עודה, ששהה במקום כמחאה על הריסת הבתים, נפצע קל ככל הנראה מאבן שפגעה בראשו. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה.

בעקבות האירועים האלימים הכריזו בחורה הסמוכה על שביתה כללית. יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה להנהגת הציבור הערבי להגיע מיד לאום אל-חיראן. במקביל, ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל צפויה להתכנס בשעות הקרובות.

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

לאחר שהושגה שליטה על הפרות הסדר, החלו פעולות הריסת הבתים ביישוב, בהתאם להחלטת בית המשפט. במשטרה אמרו כי "כוחות המשטרה מאבטחים את אנשי מנהל מקרקעי ישראל במימוש צווי ההריסה. האירוע בשליטה ובהכלה של הכוחות בשטח".

"לא ניסינו להבעיר את העניינים"

"היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות, אבל הם ממש בגדו, עשו הוראה של נתניהו להבעיר את השטח", אמר לגלי צה"ל הח"כ הפצוע איימן עודה מבית החולים. "צריך לכבד החלטות של בית המשפט, ושם נקבע שצריך לנהל מו"מ עם התושבים, שהם שם ברשות".

ח"כ עודה ביום האירוע (צילום: פסגת המעודכנים, חדשות)
ח"כ איימן עודה, הבוקר | צילום: פסגת המעודכנים, חדשות

עודה אף השווה בין הפעולות ביישוב הבוקר לבין מצבה של ההתנחלות עמונה, שגם לגביה יש פסק דין חלוט. "אין בית משפט בעמונה, יש רק אצל הערבים?", תהה עודה. "בושה וחרפה. אני לא יכול להאמין לדבר כזה".

על הטענה לפיה מי שליבו את האלימות והמהומות הם תושבי המקום אמר עודה כי "חד וחלק לא ניסינו להבעיר את העניינים". עודה טען כי הפעולות הרבות של פינוי והריסת מבנים במגזר הערבי מגיעים על רקע החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "גובה החקירה כגובה ההסתה", טען.

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: פסגת המעודכנים)
שוטרים במהלך המבצע בנגב | צילום: פסגת המעודכנים

"עודה הלהיט את הרוחות"

"זה יום קשה", אמר בריאיון לגלי צה"ל השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "אני מקווה שהיום הזה לא יסמן תפנית לרעה ביחסים עם החברה הערבית, אבל אם כן אז לאיימן עודה תהיה תרומה שלילית גדולה מאוד ליום הזה". ארדן אף האשים את עודה בהפצת שקרים בדבריו מספר דקות קודם לכן.

בהתייחסו להשוואה שעשה מוקדם יותר עודה בין עמונה לאום אל חיראן אמר ארדן כי "יש בעמונה החלטת בג"ץ וגם היא תבוצע. באום אל חיראן יש גם החלטת בג"ץ חלוטה, לכוחות המשטרה אין שיקול דעת אם לבצע או לא לבצע אותה, ככה זה במדינת חוק - אצל עודה אין חוק ואפשר להמשיך להלהיט את הרוחות בין יהודים לערבים".

הדריסה בנגב תבעיר את השטח? (צילום: פסגת המעודכנים)
צילום: פסגת המעודכנים

"אני מקווה שהמשטרה תמשיך את ביצוע 14 ההריסות שצריכות להתקיים שם היום על פי החלטת בג"ץ, כי החלטה אחרת תהיה סוג של מסר גרוע מאוד", הוסיף ארדן. "המשטרה תמיד מנסה להגיע להבנות על הריסות מרצון, זו מגמה שמנסים לעודד בכל רחבי המדינה כדי באמת שלא תהיה התלהטות יצרים והעלויות יהיו נמוכות יותר".

ארדן הוסיף כי יבצע הערכת מצב יחד עם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "אני קורא לכל התושבים ולכולם לגלות מתינות, לחזור לפסי הידברות ולעצור את ההידרדרות המסוכנת שקרתה שם הבוקר", סיכם.

"הכרזת מלחמה על המגזר הערבי"

"זאת הכרזת מלחמה על הערבים בנגב", אמר סאלם, תושב אום אל חיראן. "כל יום הורסים בתים שם וזה לא חדש. אנחנו נגיב לכל הריסת בית".

מבצע הריסת מבנים חכ איימן עודה (צילום: פסגת המעודכנים)
צילום: פסגת המעודכנים

"כשהרסו בתים והתנחלויות ושוטרים נפגעו, האם מישהו הזכיר פיגוע טרור?", סיפר תושב אחר שנכח בזמן העימותים. "מה שקורה באום אל חיראן וקלנסווה זאת הכרזת מלחמה של הממשלה ומי שעומד בראשה על המגזר הערבי. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מרגיש שהכיסא מתחיל להתנדנד, אז הוא הורס בתים בקלנסווה ובאום אל חיראן ותמיד ייצא המנצח הגדול בזמן שהציבור הערבי משלם את המחיר".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, פוראת נסאר, ברהנו טגניה, דפנה ליאל ותמיר סטיינמן.