המתיחות בין המשטרה למגזר הבדואי הגיעה לאחרונה לשיאה באירועים האלימים באום אל-חיראן. בעקבות האירועים ניצב המפכ"ל אלשיך והכריז כי המשטרה מעוניינת לגייס שוטרים מהמגזר בנסיון לקרב אותם ולהפשיר את המתח, אך למרות ההצהרות, נחשפת תופעה הפוכה - גזענות של שוטרים נגד בני המגזר הבדואי.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ע', בדואי תושב רהט, חלם מאז שהיה ילד לשרת את המדינה, הוא שרת בצה"ל כלוחם וקצין וזכה לאות הצטיינות מאלוף פיקוד הדרום. כבר 11 שנה שהוא משרת במשטרה ואף וזכה לאות הצטיינות ממפקד מחוז דרום של המשטרה. לאחרונה הוא טוען שהמפקד הישיר שלו, שהוא גם ממלא מקום מפקד תחנת נתיבות, התעמר בו וביתר השוטרים הבדואים, וגרם לפיטוריהם - מסיבות גזעניות.

"נאמרו לי משפטים כמו 'בדואי מסריח' ליד הקצינים, והקצינים לא התייחסו", הוא מספר. "זה מאוד כואב. אני פשוט לא מאמין שהמדינה או המשטרה עושה לי דבר כזה, זו בגידה. לשוטרים יהודים לא היו עושים דבר כזה". ע' טוען שפיטרו אותו מסיבות לא מוצדקות שנובעות לדבריו מגזענות. "למה גייסתם אותי למשטרה? פתאום אחרי 11 שנים אני לא מתאים?"

עו"ד מוטי יוסף
עו"ד מוטי יוסף | צילום:

בתצהיר שכתב השוטר היהודי, אליו סימס ממלא מקום תחנת נתיבות הוא מעיד, נכתב כי סגן מפקד התחנה אמר "אני לא רוצה להביא בדואים למשטרה, כל מה שהם יודעים זה לקיים יחסים עם יהודיות והם עושים רק תקלות". שוטר נוסף מהמגזר הבדואי, שפוטר אף הוא לטענתו על ידי אותו סגן מפקד תחנה טוען כי מדובר במניעים אישיים. "היו לו מקרים עם בני המגזר שמנעו ממנו קידומים ודרגות וזה מתסכל אותו, וזאת הנקמה שלו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו דוחים כל ניסיון לקשור בין אמירה לכאורה של הקצין (המתבררת בימים אלה כדלקמן) לבין ההחלטה לפטר את שני השוטרים, שהתקבלה עקב בעיות התנהגותיות ותפקודיות חמורות. משטרת ישראל פועלת בשנה האחרונה במאמצים כבירים לגייס שוטרים מוסלמים באמצעות המנהלת שהוקמה במשטרה על מנת לשפר את שירותי השיטור לחברה הערבית. השקעה זו איננה עולה בקנה אחד עם גישה גזענית. אמירות גזעניות כלפי פלח אוכלוסיה כלשהו, אין מקומן במשטרת ישראל, והן עומדות בניגוד מוחלט לערכי המשטרה".