הרגעים בהם נמצאה הצוללת
הצוללת דקר | צילום: חדשות 2

"נעשה פה תיקון עוול למשפחות" - כך אומר יהודה פרחי, אחיו של סמל יוסף פרחי ז"ל, מחללי טביעת הצוללת דקר, עם היוודע ההחלטה לקרוא לצוללת הבאה שתרכוש ישראל גם כן אח"י דקר. "אני חושב שההחלטה מכבדת ומחבקת את הזיכרון שלנו. אנחנו רוצים לראות את דור ההמשך, לדעת שיש מי שזוכר ומכבד את המחיר ששילמנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוטי דיסקין, ששירת עם פרחי ז"ל, טוען מנגד כי "התחושה שלי לא נוחה עם זה. אחת התכונות של חיל הים היא אמונות טפלות, ולקרוא לכלי שיט על שם אחד שטבע באסון גורם לי לחשוש מעין הרע. מצד שני, אני חושב שהשם דקר הוא מקודש", הוסיף.

ציונה, אחותו של אהרון אהרון דוגה ז"ל שנפטר גם הוא בטביעת הצוללת, מזדהה עם התחושות. "כששמעתי על זה לראשונה, הרגשתי ממש שהלב מחסיר פעימה. אני חצויה בנושא: מצד אחד, אני חושבת שזה יעזור לשמר ולזכור את השם וכמובן את הלוחמים; מצד שני, יש לי קצת חששות עם המשמעות של השם - בכל זאת, קרה האסון. אני מנסה לחשוב על אמא שתשלח את הבן שלה לצוללת דקר החדשה ואני לא יודעת איך היא תרגיש, אני הייתי מפחדת".

"הרגשתי שהלב החסיר פעימה" | צילום: דובר צה"ל

"יש לנו בעיה עם השם הפרטי של אחי ז"ל - הוא נקרא על שם סבי אהרון, וכל מי שנקרא בשם הזה לא נותר בחיים, החל מתינוקות שנפטרו כבר בגיל שנה ושנתיים ועד אחי, ששרד עד גיל 21", גילתה ציונה, "לכן זה מפחיד אותי. אבל אני כן מרגישה שזה יכול לעזור לזכור ולשמור את זכר הדקר ולוחמיה".

בטקס קבלת הצוללת אח"י רהב שהתקיים אתמול (שלישי), הכריז מפקד חיל הים כי הצוללת הבאה שתצטרף לצי תיקרא אח"י דקר, על שם הספינה שטבעה בדרכה לישראל. בכך הצוללת, שנמצאת כרגע בגרמניה ותגיע בעוד יותר משנה, תהווה הנצחה חיה לאנשי חיל הים שלא חזרו.