קבלת פנים חגיגית לצוללת החמישית של צה"ל: אח"י רהב, אחת הצוללות המתקדמות בעולם, הגיעה היום (שלישי) מנמל קיל בגרמניה לישראל, כשעל סיפונה 50 אנשי צוות. בטקס קבלת הצוללת שנערך בבסיס חיל הים בחיפה, משתתפים נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט. בטקס הכריז מפקד חיל הים כי הצוללת הבאה שתצטרף לצי תיקרא אח"י דקר, על שם הספינה שטבעה בדרכה לישראל. בכך הצוללת, שנמצאת כרגע בגרמניה ותגיע בעוד יותר משנה, תהווה הנצחה חיה לאנשי חיל הים שלא חזרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אל צי זרוע הים מצטרפת היום אח"י רהב. 68 מטר, 2,100 טון של תחכום עצמה וחדשנות", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין, בטקס קבלת הצוללת. "אח"י רהב היא מכונת המלחמה האימתנית, המשוכללת המורכבת והיקרה ביותר שיש היום בידי צבא ההגנה לישראל. בעשורים הבאים, אח"י רהב תיקח חלק פעיל בהגנה על מדינת ישראל ועל המרחב הימי שלה תוך שהיא פועלת עמוק יותר, רחוק יותר, וזמן ממושך יותר במצולות, מתחת לפני המים. רואה ובלתי נראית. פוקחת עין ומעצימה את יכולת הפעולה שלנו בזירה הימית".

"אני רוצה להודות לנשיא גרמניה יואכים גאוק, ולקנצלרית אנגלה מרקל על מחויבותם הכנה והעמוקה לביטחון ישראל - מחויבות שבאה לידי ביטוי בבנייתה של האח"י רהב ואחיותיה, ובראייתם במחויבות לביטחון ישראל עיקרון מוסרי ומדיני מהמעלה הראשונה - גם בימים של מחלוקות עם מדיניות ממשלת ישראל", הוסיף הנשיא. 

אח"י רהב הגיעה לחופי ישראל (צילום: דו"צ)
אח"י רהב הגיעה לחופי ישראל | צילום: דו"צ
 

נתניהו: נגן בכל מקום ובכל זירה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "מעל לכל, צי הצוללות שלנו משמש להרתעת האויבים ששואפים להשמידנו. הם לא ישיגו את מבוקשם. הם צריכים לדעת שישראל מסוגלת לפגוע בעוצמה רבה בכל מי שמנסה לפגוע בה". נתניהו הוסיף כי "אזרחי ישראל צריכים לדעת שישראל היא מדינה חזקה מאוד, ושאנו עושים ונעשה הכל כדי להגן עליכם, בכל מקום ובכל זירה".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נאם גם כן בטקס, והצטרף למסריו של נתניהו: "ישראל תדע להגיע לכל מקום במזרח התיכון ואף מעבר לו, ולהניח ידה על פעילי הטרור, מפקדיהם ושולחיהם, ואם נידרש לכך, גם לפגוע באמצעי הלחימה שהם חותרים לאגור כדי להשתמש בהם נגדנו". יעלון שיבח את התוספת החדשה לצי: "הצטרפותה של הצוללת החדשה לזרוע הים ולמערך הכוחות המבצעי שלה מהווה נדבך נוסף בעוצמתנו ויסייע לסכל את כוונות הזדון של אויבינו לשבש את חיינו".

לדבריו, "זרוע הים מסייעת למערכת הביטחון ולצה"ל לא רק להעניק הגנה מרבית לאזרחי המדינה, אלא גם אוחזת ביכולות התקפיות המאפשרות לפעול בכל מקום שנבחר, לאורך חופיה של ישראל ואף הרחק מהם". עוד הוסיף יעלון כי "הצוללות והלוחמים שמפעילים אותן יעשו זאת כפי שהם עושים עד היום: בדממה, בהפתעה וביצירתיות הם יגיחו מהמצולות, לעיתים אף ישובו לבסיסם מבלי להותיר סימן, מניחים לבנה נוספת בחומת המגן של ישראל".

עלות הצוללת: 400 מיליון יורו (צילום: דו"צ)
עלות הצוללת: 400 מיליון יורו | צילום: דו"צ

הצוללת תהפוך למבצעית בקרוב

מדובר בצוללת חדשה שנייה מתוך שלוש שישראל מקבלת מהגרמנים בשנים האחרונות. הצוללת הקודמת, אח"י תנין, הגיעה לארץ לפני כשנה והצוללת השביעית צפויה להגיע בעוד כשנה וחצי.

עלותה של הצוללת, שנחשבת לכלי המלחמה היקר בתולדות צה"ל ואחת הצוללות המתקדמות בעולם, מגיעה לכ-400 מיליון יורו (כ-1.6 מיליארד שקלים). שליש מסכום עלות הצוללת ממומן על ידי הגרמנים - והיא תהיה מבצעית תוך כמה חודשים.

אח"י רהב מצוידת במערכת מתקדמת וחדשנית שמאפשרת לה שהייה ארוכה מאוד מתחת למים מבלי צורך לעלות לפני המים ומבלי להשתמש במנועי הדיזל, אלא במנועים חשמליים שקטים. זה מאפשר הגדלה משמעותית של היכולות החשאיות של צי הצוללות של צה"ל במשימות של איסוף מודיעין הרחק מגבולות ישראל.

הצוללת אח"י דקר, ארכיון (צילום: ארכיון המדינה)
הצוללת אח"י דקר, ארכיון | צילום: ארכיון המדינה

הרמטכ"ל איזנקוט אישר, במסגרת תכנית ההצטיידות החדשה של צה"ל, שכאשר תגיע הצוללת השישית, תוצא משימוש בחיל הים הצוללת הישנה ביותר וכך יישאר צי של 5 צוללות מתקדמות.