לא בטוח שלזה התכוונו יוצרי הסרט "למצוא את נמו": השחקן הראשי בסרט שלהם מככב דווקא בבריכות הדגים בערבה התיכונה בישראל - ולצידו בתערוכה מיוחדת גם תותים מעופפים, עגבניות בטעם דובדבנים וחידושים נוספים מבית היוצר של טובי המוחות הישראליים.

"את "נמו", שגדל בימים כתיקונם באוקיאנוסים, הצליחו חקלאי הערבה לגדל בשבי", מסביר איילון גדיאל, מנהל מרכז הטיפוח והמחקר בערבה התיכונה. מהצד השני נשמעים גם הקולות הבאים: "אנחנו הצלחנו לגדל עגבניות עם טעם של דובדבנים שנשאר בפה".

צמחים נוספים שניתן לראות ולטעום הם תותים שגדלים דווקא בגובה ולא כשיחים, אבטיחים מתוקים שגדלים בחורף, פלפלים בצורת חצילים וחצילים שנראים כמו מלפפונים - הדמיון אכן עובד שעות נוספות.

פלפל חריף לכוח הגברא

אבל החידושים לא מסתיימים בטעם ובצורה. "אנו מגדלים פלפל חריף מיוחד, פיתוח של הפקולטה לחקלאות, בעל תכונות מיוחדות שאמורות לתרום לכוח הגברא", מסבירים בתערוכה.

בנוסף, במשך חודשים רבים אספו החוקרים יותר מ-250 זנים של צמחים מהמדבר ובדקו את התגובות שלהם למגוון מחלות. הבדיקות האלו אולי יסייעו בעתיד גם לבני האדם. "יש סיכוי שבעתיד הלא רחוק נוכל לפתח אפילו תרופה למחלת הסרטן או למחלת האלצהיימר", טוענת ד"ר ניבה בלום מהמרכז למדעי הים בים המלח.

בחזרה לים: בעקבות הסחר באלמוגים, ההרס בשמורות הטבע והשוד הימי, עמלים בערבה על פס ייצור של אלמוגים חדשים. "הרעיון הוא לייצר אלמוגים כדי לתת מענה לצרכנים. החיקוי יהיה חוקי וידידותי לסביבה וימנע את ההוצאה האגרסיבית והלא חוקית מהים.

כל הפיתוחים יחכו למבקרים בתערוכה שתפתח מחר, גם בתצוגה וגם לאכילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק