גלית סעדה ז"ל ילדה תאומים בניתוח קיסרי בבית החולים הדסה עין כרם בדצמבר 2008. גלית הועברה למחלקת ההתאוששות אחר הצהריים, ולמחרת בבוקר נמצאה ללא רוח חיים. היום נחשף כי שני גינקולוגים ואחות יואשמו על ידי משרד הבריאות ברשלנות חמורה.

לאחר חקירת נסיבות המוות התגלה כי גלית מתה מדימום מסיבי בחלל הבטן. רן רזניק, כתב הירחון "מנטה", חשף כי בעקבות האופן בו טיפל הצוות בבית החולים בגלית, נציב קבילות הציבור פרופ' חיים הרשקו המליץ למשרד הבריאות להעמיד לדין משמעתי את ד"ר גדי רוזנטל, ד"ר תומר פייגנברג והאחות טליה רגב-רבינוביץ, שטיפלו בגלית.

למרות ההידרדרות: גלית קיבלה משככי כאבים בלבד

בשעה 22:30 של יום הניתוח, הדופק של גלית עלה ל-126 פעימות בדקה ולחץ הדם שלה הוסיף לרדת, סימן שמראה על הידרדרות במצבה הפיזי, אולם היא טופלה במשככי כאבים בלבד. רק לקראת סיום משמרת הערב הגיע הרופא התורן הבכיר ד"ר תומר פיינברג לחדרה של גלית, אך גם אז לא ניתן לה טיפול מלבד הטיפול בכאבים שעליהם התלוננה.

בעדותו הסביר המתמחה הבכיר ד"ר פיינברג את היעדר הטיפול בלחץ הדם הנמוך, בכך שגלית לא התלוננה על קוצר נשימה והוסיף שלא חשד שהיא חיוורת, אולי בגלל "צבע עורה הכהה". בשעה 3:30 לפנות בוקר נשלחה אחות להשגיח על מצבה של היולדת ונתבקשה לקרוא לרופא, שהיה בניתוח באותה שעה.

למרות ההידרדרות במצבה, האחות בחרה לא להשאיר לרופא התורן הודעה ונתנה לגלית כדור נוסף לשיכוך כאבים שאחריו, לפי עדות האחות, היא נרדמה. לדברי האחות היא לא דאגה שרופא יראה את גלית מאוחר יותר כיוון ש"היה לה חבל להעיר את גלית, שלא ישנה כל הלילה". בשעה 8:00 נמצאה היולדת במיטתה כשהיא ללא רוח חיים.

כשלים חמורים בהתנהלות הצוות הרפואי

מצבם של האם והתאומים טוב. צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
אוהד ואלמוג נותרו ללא אמא | צילום: חדשות 2

באוקטובר 2009 ועדה של משרד הבריאות, שחקרה את מכלול הסיבות שהובילו למותה של גלית, מצאה כשלים חמורים ומחדלים בהתנהלות הצוות הרפואי בבית החולים.

ממצאי החקירה גילו שחוסר תשומת הלב הראויה לסימנים שגילתה גלית אחרי הלידה, מנעו גילוי מוקדם של הדימום הפנימי שהוביל למותה. הממצאים מתייחסים למחדלים ברמה האישית של אנשי הצוות שטיפלו בגלית והן לכשלים ברמה מערכתית.

מעדות הצוות הרפואי שטיפל בגלית עולה שהיא נזקקה לכמות משככים גבוהה מהרגיל, עובדה שהייתה צריכה להדליק נורה אדומה באשר למצבה הרפואי. "העובדה שד"ר פיינברג לא דרש שיעדכנו אותו במצבה של ד"ר סעדה אופיר היא בעייתית", נכתב בדוח.

בנוסף קבעה הוועדה שהאחות שטיפלה בה דאגה לשלומה אך כשלה בהבנת מצבה הרפואי של היולדת. צוות המערך המיילד שעבד באותו לילה היה קטן מהתקן כפי שמתחייב במשמרת.

הסימנים היו צריכים להדליק נורה אדומה

זמן קצר לאחר מותה של גלית, אמר בכיר במערכת הרפואית לחדשות 2 שמדובר בשערורייה. לדבריו, במעקב רפואי שגרתי שלאחר ניתוח קיסרי, אמורים לעלות על כל הסימנים של סיבוך מסוג זה. עליה בדופק, חיוורון, לחץ דם נמוך, דופק חלש וזיעה קרה היו אמורים להדליק נורה אדומה אצל הצוות הרפואי.

בני משפחתה של גלית משוכנעים שבית החולים אחראי להפיכתם של אוהד ואלמוג, התאומים שנולדו לגלית - ליתומים. "היא לא הספיקה אפילו לגעת בהם, או להניק אותם", אמרה בכאב אמה דינה, שהאשימה בעבר את בית החולים ברשלנות, "הם רצחו לי את הילדה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

תזכורת:

פרטים חדשים בפרשת מותה של היולדת

ברית עצובה לתאומים בלי אמא

דוח: כשלים בהדסה גרמו למות גלית