מכת כלבת בדרך? (צילום: GETTYIMAGE)
כלב: חברו הטוב של האדם אך גם איום | צילום: GETTYIMAGE

כלב נשך אתכם? ליטפתם כלב חולה? אתם חוששים שאולי נדבקתם בכלבת?  ד"ר סילביו פיטליק מנהל מחלקה פנימית ג' בבית חולים בילינסון ומומחה למחלות זיהומיות מפזר את העשן סביב המחלה המבהילה.

שני כלבים מתים נגועים בכלבת נמצאו אתמול והיום באזור הצפון. כלב אחד נמצא ביישוב מסעדה ברמת הגולן, וכלב נוסף נמצא לא הרחק משם, בעין זיוון. בשני המקרים מדובר בכלבים משוטטים שידוע בוודאות כי נשכו כלבים נוספים בלהקתם והיו במגע עם כלבי בית. עשרות תושבים היסטריים מיהרו להתחסן בעקבות הודעת משרד הבריאות.

נתחיל בחדשות הרעות. "נגיף הכלבת הוא קטלני ברמה כזו שכאשר הוא מגיע למוח אין כבר דרך לעצור אותו", מסביר ד"ר פיטליק. "זאת אומרת שאם בן-אדם או חיה כבר מראים את סימני המחלה - פרכוסים, התכווצות, חום, איבוד הכרה - כבר לא נותר מה לעשות, כי תוך כמה ימים הוא ימות בוודאות של כמעט מאה אחוז".

החדשות הטובות הן שאם ננשכים על ידי כלב, גם אם ידוע בוודאות שהוא נגוע בכלבת ובעקבות זאת עברתם חיסון, אתם בכמעט מאה אחוז לא צריכים להיות מוטרדים. בלקיחת חיסון בסמוך למועד הנשיכה הסיכויים להתפרצות המחלה הן אפסיות.

מה זה אומר חיסון בסמוך למועד הנשיכה? "אין לזה תשובה ברורה, הנגיף הוא קטלני ברגע שהוא מגיע למוח, זה יכול לקחת שבועות וזה יכול גם לקחת שנים", מוסיף ד"ר פיטליק. "לכן לבדוק בסמוך לנשיכה משמעו בדיוק כפי שזה נשמע - כמה שיותר מהר".

בין נשיכת כלב בר לליקוק של חתול הבית

כמו בצבא גם בכלבת. כמשפט הרס"ר, "אם יש ספק אין ספק". ד"ק פיטליק מדגיש כי בכל חשש ואפילו קטן להידבקות בנגיף יש ללכת כמה שיותר מהר ללשכת הבריאות הסמוכה למקום מגוריכם לבדיקה. ואיך יודעים אם יש חשש? נשיכה, שריטה ואפילו ליקוק מכל חיה (לא בהכרח מכלב) צריכה להעלות חשד שכן המחלה מועברת דרך הרוק.

אינסולין אחראי על הכנסת סוכר לתאים (אילו (צילום: Alexander Sysolyatin, Shutterstock)
חיסון בזמן יעיל בקרוב ל-100% | צילום: Alexander Sysolyatin, Shutterstock

ביקור בלשכות הבריאות תיתן את המענה הכי טוב אם קיים חשש אמיתי לכלבת ויש לקחת חיסון או שאפשר להסיר את החשש. שם יש את האפשרות על סמך האיומים הקיימים, מקרי הכלבת שנמצאו באזור וכו'. לתת אינדיקציה טובה לגודל האיום.

זה לא אומר שאם החתולה שלכם מיצי ליקקה אתכם צריכים לרוץ למיון, אבל אם חתול הרחוב שאתם אוהבים להאכיל בחצר ביתכם שרט אתכם כן כדאי לבדוק. אם הכלב שלכם נשך אתכם אז במידה והוא מחוסן אין לכם מה לדאוג למרות שכדאי להתייעץ עם שירותי הבריאות.

 במידה ואתם לא בטוחים שהכלב שהיה במגע איתכם מחוסן, יש ללכת ללשכות הבריאות - לרוב הכלב יושם בהסגר, אם הכלב לא ימות תוך 10 ימים, זה אומר שהכלב לא נגוע ואין מה לדאוג. אם אתם לא יודעים מה נשך אתכם, או שאין אפשרות לפקח אחר החיה לכו לטפל בזה.

ההיסטוריה עובדת לטובתנו. בישראל ידוע על 4 מקרים בלבד של מוות בעקבות הנגיף ב-40 השנים האחרונות. ב-3 מהמקרים היה מחנה משותף אחד: הנשיכה הייתה ממקור לא מזוהה ועל כן האיום לא נלקח ברצינות.

ועוד נקודה אחת חשובה. לא ידוע על מקרים שבהם בני אדם הדביקו בני אדם אחרים במחלה. זה אומר שלא צריך לשים אף אחד בהסגר או לשמור מרחק מבן או בת המשפחה.

 טור זה מטרתו לתת רקע כללי בלבד על נגיף הכלבת. על כל חשש הקשור למחלה יש לפנות לגורמי בריאות מוסמכים בלבד.