אחרי הציפייה - מערכת החורף סוף סוף פה, וכבר גובה קורבנות: נקבע מותו של ילד בן 4 שטבע סמוך לערד: הוא פונה היום (חמישי) לבית החולים סורוקה תוך כדי מאמצי החייאה, אך הם כשלו ולבסוף נאלצו הפרמדיקים לקבוע את מותו. גבר בן 35 נפגע מעץ שנפל בדרום ופונה לבית החולים ברזילי באשקלון עם חבלות בראש, בחזה ובבטן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"סמוך לכניסה לכסיפה חברנו עם רכב פרטי שהביא אלינו ילד כבן 4 מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה", סיפר פרמדיק מד"א דוראל ארזואן שהוזעק למקום. "סיפרו לנו שהוא נסחף בנחל שעלה על גדותיו עקב שיטפון וחולץ ממנו כשהוא מחוסר הכרה. הענקנו לו טיפול רפואי וביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, עיסויים והנשמה מיוחדת והוא מפונה במצב קריטי לבי"ח תוך כדי המשך פעולות החייאה". בהמשך נקבע מותו של הילד.

המערכת החורפית שנכנסה היום לאזורנו כבר גרמה לנזק במספר מוקדים. בשעות האחרונות נצפו שתי מערכות גשם: סופות רעמים יחידות שהופיעו בדרום, וענני סערה שגרמו לכדורי ברד גדולים באזור קרית שמונה והגליל המערבי - שם נמדדו גם 23 מ"מ של גשם. הגשמים צפוים להתחזק לקראת שעות הערב, ועד מחר בשעות הצהריים, רוב הגשמים כבר יהיו מאחורינו. בעקבות השיטפונות כביש 90 מאזור המלונות בים המלח נחסם לתנועה.

באזור המרכז מנשבות רוחות חזקות שמגיעות בעוצמה של 20-40 קמ"ש שגרמו לאובך לעלות לאוויר. במהלך השעות הקרובות עדיין יתפתחו תאי סערה שעשויים לגרום לפרצי רוח, גשם חזק וברד. המערכת החורפית יותר תיכנס בשעות הקרובות כבר לאזור הצפון ובהמשך לקראת הערב גם למרכז. במספר נחלים בדרום ובצפון הארץ החלו זרימות של מים. כביש 90 מצומת עין בוקק לכיוון צפון ומצומת עין גדי לכיוון דרום נחסם לתנועה עקב השיטפונות. שוטרים חוסמים את הדרך ומבקשים מציבור הנהגים להישמע להוראות ולהימנע מהגעה לאזור.

משקעים גם בצפת (צילום: צילום: נועם הידלמן, חדשות)
משקעים גם בצפת | צילום: צילום: נועם הידלמן, חדשות

הגשם צפוי להמשך במהלך כל הלילה שבין חמישי לשישי. ביום שישי עצמו ייתכנו גשמים מקומיים ברוב חלקי הארץ, בעיקר בשעות הבוקר. בהמשך היום ובשבת יהיה קריר, כשבתחילת השבוע הבא כבר צפויה התחממות הדרגתית. בצפון הארץ צפויים ממטרים שילוו בסופות רעמים, ברד ורוחות חזקות. בדרום הארץ צפויים ממטרים מקומיים וקיים חשש כבד משיטפונות בנחלי הדרום והמזרח מהצפות. ייעשה אביך במרכז הארץ ובדרומה.

בעקבות הצפי למזג אוויר סוער, מחברת החשמל נמסר כי הם פועלים על מנת למנוע תקלות באספקת החשמל. "עם רדת הגשם הראשון, השילוב של המים עם האבק שהצטבר על רשתות החשמל עלולים לגרום לקצרים בקווי המתח הגבוה והעליון", נמסר מהחברה. "זאת מכיוון שהשילוב יוצר בוץ עם מינרלים המגבירים את המוליכות החשמלית של המים". בהודעת החברה נמסר כי בוצעו החודשים האחרונים פעולות שונות לקראת החורף - בין היתר - עבודות חיזוק ותחזוקה, שטיפת קווים וגיזום וכריתה של עצים מסוכנים. עם זאת, בחברה ביקשו להדגיש שלא ייתכן להימנע מתקלות לחלוטין.

נחל ציחור שבדרום הארץ (צילום: חדשות)
נחל ציחור שבדרום הארץ | צילום: חדשות

לאור החשש ממזג אוויר הגשום, נמצאת המשטרה בכוננת מיוחדת על מנת לתת מענה מיטבי ומיידי לכל תרחיש אפשרי. בכל הגזרות בהם יש חשש ממשי לשיטפונות או הצפות, תתקיים פעילות מבצעית מוגברת, וזאת בכפוף להערכות מצב שוטפות שיתקיימו במטרה לקבוע את ההערכות המבצעית הנדרשת. ההיערכות מיוחדת תתקיים גם בכבישים על מנת לשמור על הבטיחות בכבישים ולעניק סיוע ושירות למשתמשי הדרך במידת הצורך. המערך האווירי של משטרת ישראל, יחידות החילוץ והמתנדבים לצד יתר ארגוני החירום וההצלה יגבירו כוננות על מנת להגיע במהירות לכל זירה ולסייע לכוחות המשטרה ככל שיידרש במאמצים להצלת חיים.

גשם גם בירושלים (צילום: תמיר קלימיאן, חדשות)
גם לירושלים החורף הגיע | צילום: תמיר קלימיאן, חדשות

גם במערך הכבאות וההצלה השלימו את ההיערכות לקראת מזג האוויר הצפוי בסופ"ש הקרוב. בהוראת המפקדים, הועלתה הכוננות לכלל לוחמי האש והיחידות לחילוצים מיוחדים, בדגש על אמצעי חילוץ ממים ולוחמי אש המתמחים בחילוץ ממים זורמים ונחלים. בנוסף, ציוד החילוץ, האמצעים המתקדמים לחילוץ ממים, הסירות, ורכבי החילוץ נפרסו ברחבי המחוז בכדי לתת מענה מהיר במידת הצורך.

קרן קיימת לישראל הוציאה קריאה לציבור להקפיד על כללי הבטיחות במהלך השהות בשטח. בקרן הזהירו את ציבור רוכבי האופניים מרכיבה בשבילים ביערות שעלולים להיות חלקים בשל מזג האוויר הסוער, וביקשו להישמע באופן מלא להנחיות המשטרה. משטרת ישראל תהיה פרוסה ברחבי הארץ לסייע לציבור בתנאי מזג האוויר.