משה כחלון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

פרסום ראשון: שר האוצר משה כחלון הנחה היום (חמישי) את גורמי המקצוע באגף התקציבים לבחון ולגבש בשיתוף משרד הבריאות מתווה לתמרוץ של העסקת רופאים בפריפריה בתחומים במחסור, תוך בחינה של התובנות מתכניות קודמות והמקורות התקציביים. כל זאת מתוך מטרה להגיע ליעילות מירבית ולחיזוק אפקטיבי של הצפון והדרום. ההנחיה הזו מגיעה בעקבות הפרסום בחדשות 2 השבוע על ביטול המענקים לרופאים בפריפריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

יו"ר ארגון המתמחים לרפואה, ד"ר אראל בוצ'ינסקי, אמר לאחר פרסום החלטת כחלון כי "אנו מברכים את שר האוצר שנענה לדרישתנו להחזיר את מענקי הפריפריה לתקציב הקרוב". עם זאת, הוא הוסיף כי "איננו מבינים מדוע אנו צריכים להיאבק כל שנה על הנושא בזמן שהפריפריה סובלת. לכן, אנו דורשים להיות חלק מצוות החשיבה יחד עם משרדי האוצר והבריאות לקביעת מנגנון ועל מנת לוודא כי המענקים יינתנו למתמחים במלואם".

בשנת 2011 המדינה הבטיחה מענק של 300 אלף שקלים לכל רופא מתמחה שיעבור לפריפריה, אך בתחילת השבוע התברר כי בקרוב העברת המענקים הללו תופסק.

בי"ח העמק בעפולה, ארכיון (צילום: סער יעקב, לע"מ, חדשות)
בית חולים העמק בעפולה, ארכיון | צילום: סער יעקב, לע"מ, חדשות

המענקים הובטחו לרופאים מתמחים שיעברו לבתי חולים כמו זיו בצפת, סורוקה בבאר שבע, פוריה בטבריה ויוספטל באילת עד שנת 2020. למרות ההבטחה, העברת הכספים תיעצר בשנה הבאה והיא אינה כלולה בתקציב המדינה.

מי שגילתה על הכוונה הזאת של הממשלה לבטל את המענקים היא ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שכבר פנתה לשר האוצר בבקשה לבטל את הגזירה, ולהמשיך לתת את המענקים בדיוק כפי שהמדינה התחייבה.