ביה"ח סורוקה (צילום: פלאש 90, חדשות)
ביה"ח סורוקה בב"ש | צילום: פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: בשנת 2011 המדינה הבטיחה מענק של 300 אלף שקלים לכל רופא מתמחה שיעבור לפריפריה, אך כעת מתברר כי בקרוב העברת המענקים הללו תופסק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

המענקים הובטחו לרופאים מתמחים שיעברו לבתי חולים כמו זיו בצפת, סורוקה בבאר שבע, פוריה בטבריה ויוספטל באילת עד שנת 2020. למרות ההבטחה, העברת הכספים תיעצר בשנה הבאה והיא אינה כלולה בתקציב המדינה.

מי שגילתה על הכוונה הזאת של הממשלה לבטל את המענקים היא ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שכבר פנתה לשר האוצר בבקשה לבטל את הגזירה, ולהמשיך לתת את המענקים בדיוק כפי שהמדינה התחייבה.

"לא שרק חסרים המון רופאים מתמחים בפריפריה, תוחלת החיים של תושבי הפריפריה קצרה משל תושבי המרכז", אומרת ח"כ לוי אבקסיס. "תמותת התינוקות היא כמעט פי שניים בפריפריה מאשר במרכז. היום אנחנו חוזרים על אותו מאבק שהצלחנו וצלחנו בתקציב הקודם".

"פעלנו בשנים האחרונות לטובת תמריצים למתמחים המעונינים להתגורר ולעבוד בפריפריה, לכן לא ברור מדוע השר כחלון בחר לוותר על התמריצים האלו בתקציב הקרוב", אומר ד"ר אראל בוצ'ינסקי, יו"ר "מרשם" - ארגון המתמחים לרפואה בישראל. "במידה והתקציב יעבור ללא אותם תמריצים, ניתן להסיק שהממשלה הזאת, שמרבה לדבר על הפריפריה, מזניחה את התושבים ומערכת הבריאות שלהם".

בעקבות הפרסום בחדשות 2, הגישה שרת הבריאות לשעבר ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הצעה לדיון מהיר בנושא "ביטול המענקים למתמחים בפריפריה" בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות. "מספר הרופאים בכלל ורופאים מומחים בפרט נמוך בפריפריה בצורה משמעותית", אמרה גרמן. "המענקים הביאו לכך שמאות רופאים עברו לפריפריה והעלו בצורה משמעותית את רמת הרפואה הציבורית. ההחלטה על ביטוח המענקים מבטאת את הזלזול של הממשלה בפריפריה ומתווספת להחלטה על ביטול התקציבים לצפון והעדר תקצוב לתוכנית שהוכנה במשרד הבריאות לשיפור מערכת הבריאות בצפון. אני קוראת לשר הבריאות ליצמן ולשר האוצר כחלון להמשיך במענקים ולא להפקיר את הפריפריה".

"נתניהו רוצה לקבור את הפריפריה, בלי שירותי בריאות ובלי רופאים", הגיב ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני). "זהו המשך ישיר להפקרה המכוונת של הממשלה והבגידה שלה בתושבי הצפון והדרום".

ממשרד האוצר נמסר כי המשרד "מילא את ההתחייבות למתמחים במלואה בהתאם לסיכום עם הסתדרות הרופאים. נחיצות המענקים פחתה לאחר שהמטרה שלשמה ניתנו - מעבר משמעותי של רופאים לפריפריה- הושגה".