הבטום זרהום ז"ל
הפטום זרהום | צילום:

האזרח האריתריאי הפטום זרהום מת כתוצאה מהירי בו ולא מהמכות הנמרצות שספג מאזרחים בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום השלימו במכון לרפואה משפטית באבו כביר את נתיחת גופו. על פי גורמים במשטרה, נמסר להם כי על גופתו נמצאו מספר פצעי ירי וסימני אלימות, אך הירי הוא זה שהביא למותו. גורמים משפטיים אומרים כי ניתן להעמיד לדין את הישראלים שתקפו והכו את זרהום בזמן ששכב על הרצפה חסר ישע. על פי החוק בישראל, גם את אלו שצפו מהצד ולא התערבו ניתן להעמיד לדין, אך ההערכה היא כי הסיכוי שהם ייענשו הוא נמוך.

על פי גורם שבקי בנושא, אם אכן תוצאות הנתיחה מעלות כי זרהום מת כתוצאה מהירי, לא ניתן יהיה להאשים את המכים ברצח או בהריגה, אלא בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה ממשית (עד שלוש שנות מאסר), בתקיפה בנסיבות מחמירות (עד שש שנות מאסר) או בתקיפת חסר ישע. ימ"ר נגב שחוקרת את המקרה פועלת על מנת להגיע לאלה שלקחו חלק בפגיעה בו.

הזירה בבאר שבע (צילום: עד ראייה)
זירת הפיגוע | צילום: עד ראייה

כתבנו משה נוסבאום מוסר כי ביום ראשון אמור להתקיים דיון ראשוני אצל היועץ המשפטי לממשלה על ממצאי החקירה. היום כבר ייחקרו באזהרה חשודים ראשונים בהשתתפות בלינץ'. בשלב הראשון הכוונה היא לזמן לפחות 4 חשודים, בהם שני לובשי מדים שמשרתים במערכת הביטחון.

"ההורים שלו שבורים"

אתמול נודע כי מצ"ח תצטרף לחקירת המשטרה בבדיקת אירוע הלינץ', זאת בשל חשד כי חייל לקח חלק בתקרית. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, התייחס אמש בעמוד הפייסבוק שלו למקרה ואמר כי "ההנחיה הקיימת לחיילים בכל מקום היא לחתור למגע ולהסיר את האיום גם כשהם נמצאים במקום אזרחי. זו הפקודה, זו רוח צה"ל - זה תפקידנו כמגני העם". על כן, תפקוד החיילים שהיו שם ייבחן גם בפן הפיקודי.

"ההורים שלו שבורים, עצובים, לא מפסיקים לבכות. הם רק זועקים לצדק", אמר אתמול בריאיון לחדשות 2 Online שגריר אריתריאה בישראל, טספאמריאן טקסטה, זאת לאחר שיצר קשר עם הוריו.
"דיברתי עם המשפחה שלו", הוא אמר. "הם גרים במערב אריתריאה. הם אמרו שהם שבורים ואיבדו את היקר להם מכל, הם ציינו שהוא היחיד שדאג להם והעביר להם כסף. הם כעת מבקשים שהגופה תגיע לקבורה בארצם ודורשים שייעשה צדק, שהאחראים יעמדו לדין. לאחר מכן הם ידרשו פיצוי".

אתמול פורסם בחדשות 2 Online כי בני משפחתו של זרהום צפויים לקבל פיצויים מהמדינה. על פי החוק בישראל, אדם שהסתנן למדינה לא יכול להיכלל בחוק נפגעי האיבה. למרות זאת קיימת ועדה בין משרדית המטפלת במקרים חריגים כמו של זרהום. המקרה שלו יובא בפני הוועדה הזאת בימים הקרובים.

הוועדה שכוללת נציגים של משרד הביטחון, משרד המשפטים והביטוח הלאומי צפויה לקבוע כי יש להעביר פיצוי כספי חד פעמי למשפחתו של הצעיר האריתריאי, שהפך לקורבן על לא עוול בכפו. בביטוח הלאומי אישרו את הדברים ומסרו כי הם אחראים למימון הטסת גופתו לארצו.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני