חצי שנה אחרי שנפגשו לראשונה אורי פרו, פקח רשות הטבע והגנים, והצבה רונה, אתמול (שני) הם נפרדו. מעט לפני תחילת מבצע "צוק איתן" בים שבין חופי עזה לחופי אשקלון, נתקל פרו בצבת הים שנלכדה ברשת דייגים ונפצעה. הוא משה אותה מהמים ומאז טיפל בה במסירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרו אף הביא את הצבה לביתו ואף נתן לה שם בעל משמעות בשבילו. "רונה הבת שלי התאהבה בה, אז כמובן שהשם הראשון שעלה לי זה רונה", הוא מספר. "החיבור הזה כשאתה מוציא חיה פצועה מהים ורואה את חוסר האונים שלה, אתה פשוט מתחבר לחיה".

בחצי השנה האחרונה טופלה רונה הצבה בבית החולים לצבים במכמורת. כמו אבא מודאג, הקפיד פרו להגיע ולבקר אותה גם שם. בימים האחרונים השתפר מצבה ואתמול הגיעה השעה: רונה הועמסה על טנדר שייקח אותה דרומה חזרה לים. "לראות את הצבה חוזרת למקום הטבעי שלה, אין דבר יותר מרגש מזה", אומר פרו.

נלכדה ברשת דייגים ונפצעה. הצבה רונה. (צילום: חדשות 2)
נלכדה ברשת דייגים ונפצעה. הצבה רונה. | צילום: חדשות 2

"זו סגירת מעגל של אורח החיים של הצבה. היא נולדת ביבשה, חוזרת לים בתור צב קטן ובסוף חוזרת לחוף", אמר יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, בעת החזרתה של הצבה בחוף הים סמוך לאשקלון. פרו נאלץ לשחרר את הצבה לים ומוסיף: "אני אתגעגע אליה, ואחכה לה בחוף ניצנים בקיץ שתבוא להטיל ביצים".