מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הגיע הערב (ראשון) לאולפן "שש עם עודד בן עמי", התייחס לבהלת מחלת העכברת שהחלה בשבוע שעבר וקרא למטיילים להמשיך ולהגיע למסלולי הטיולים בצפון: "אין סיבה לפאניקה", אמר המנכ"ל. "בטוח ומאוד יפה לטייל, אין לנו ארץ אחרת לטייל בה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בר סימן טוב חזר והדגיש לאורך הריאיון כי מלבד ששת מקורות המים הנגועים, יתר המסלולים בטוחים לטיול ואין סכנת הידבקות במחלה. "יש את המחלה, היא נמצאת כיום בשישה נחלים, אבל אפשר ללכת לטייל", טען. "אפשר לטבול במקורות המים שהם לא הנחלים האלה ולהקפיד על הוראות משרד הבריאות".

מחלות הקיץ? "לא להיכנס להיסטריה" (צילום: RF123, חדשות)
נחל ג'ילבון (ארכיון) | צילום: RF123, חדשות

מנכ"ל משרד הבריאות טען כי אנשי משרדו דוגמים הרבה מאוד מקורות מים באזור על בסיס יומי ומעדכנים את הציבור בכל התפתחות. סימנטוב הסביר גם כיצד הגיעו המחלות למקורות המים וכיצד יש לטפל בפגעים.

"המחלה נגרמת מזה שעדרי בקר וחזירי בר מגיעים למקורות המים שלנו, ועושים שם את צרכיהם", סיפר. "כדי לטפל בזה צריכים גורמים בממשלה להקים מקורות מים אלטרנטיביים לאותם עדרים ואם אפשר לגדר חלק מהאתרים כדי למנוע גישה".

הותרה הרחצה בזוויתן (ארכיון) (צילום: נעמי יעקב, פלאש 90, חדשות)
"להמשיך לטייל בנחלים" | צילום: נעמי יעקב, פלאש 90, חדשות

בר סימן טוב הדגיש במהלך הריאיון כי למרות הימצאות המחלה בנחלים, אין מדובר במגפה. "אם מישהו נדבק זו מחלה שאפשר לטפל בה בקלות, אנטיביוטיקה דרך הפה ולא דרך הוריד", סיפר. "חשוב להגיד גם שלא נדבקים בין בני אדם. אנחנו לא רוצים לראות את כל המדינה ואת התיירות בצפון משותקת - אנחנו אומרים לאנשים: תטיילו בזהירות".

מנכ"ל המשרד קרא לציבור הרחב להתעדכן בהודעות משרד הבריאות רק דרך האתרים הרשמיים, זאת בשל הודעות מזויפות שנתקל בהן ברשתות: "יש הרבה מאוד פייק ניוז - אני רואה הודעות מומצאות, אני מבקש לעקוב רק אחר האתרים הרשמיים".

"המצב תחת שליטה" (צילום: דורון ניסים, חדשות)
"המצב תחת שליטה" | צילום: דורון ניסים, חדשות

בדיון החירום שהתקיים היום בנושא התפרצות מחלת העכברת במשרד הבריאות, משרדי הממשלה קבעו שורת צעדים שינקטו יחד כדי למגר את המחלה. בין הצעדים: גידור מעיינות ומניעת גישה לבקר, הזרמת מים נקיים וחיסון עדרים נגועים. סגן שר הבריאות ליצמן אמר: "המצב תחת שליטה ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות".

אלו הצעדים למיגור מחלת העכברת

בישיבה השתתפו סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות והמשנה למנכ"ל, מנכ"ל משרד התיירות, נציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצות מקומיות, רשות המים וארגון מגדלי הבקר. בפגישה הוצגו נתונים עדכניים של התפרצות מחלת העכברת, לפיהם 242 בני אדם נבדקו בחשד להידבקות במחלה, מתוכם 42 חולים שנדבקו בוודאות.

הצדדים סיכמו שהמשרדים השונים יפעלו בתיאום כדי להוציא לפועל את הצעדים שלדעתם יביאו למיגור המחלה. הצעד הראשון שנקבע הוא הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר בגולן ובגליל וגידור המעיינות באזור כך שלחיות נגועות לא תהיה גישה למקורות המים.

המג'רסה (צילום ארכיון) (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
"42 נדבקו בוודאות" (אילוסטרציה) | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

הצעד השני שנקבע הוא הזרמת מים על ידי רשות המים למעיינות. "הובהר כי רוב המאמצים צריכים להיות מושקעים בהסדרה של נושא הבקר וחזירי הבר החופשיים שמעבירים את המחלה", נקבע בדיון. עוד הוחלט לחסן עדרים נגועים וכן לפעול לשיפור רמת התברואה באזור על ידי הרשויות המקומיות.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/