בן ה-16 שנמלט מטיפול כימותרפיה דורש מהציבור להפגין למענו: הנער החולה בסרטן ובני משפחתו הפיצו היום (ראשון) סרטון, שבו הם קוראים לציבור למחות נגד הטיפול הכפוי שבית החולים מתכוון לבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עם ישראל היקרים, אני מבקש מכל מי שיכול לבוא להפגין כאן בכניסה לבית החולים רמב"ם בחיפה לגבי הטיפול בכפייה שרוצים לעשות לי", אמר הנער בסרטון כשגבו למצלמה. ההפגנה צפויה להיערך מחר בשעה 18:00 מחוץ לבית החולים. מרמב"ם נמסר כי הילד נמצא בבית החולים, אך הוא עדיין לא מקבל טיפול כימותרפי בשל סירובו להליך.

"אני מבקש שכל מי שיש לו אפשרות לבוא, שיבוא ויפגין כאן - שלא יתנו לי טיפול כפייתי באזיקים", ביקש הנער, שנמצא בלב הסערה. "גם אם אני צריך למות, תנו לי למות בכבוד - זו כל הבקשה שלי".

בשבוע שעבר ברח הנער מבית החולים, ורק צו בית משפט החזיר אותו למסגרת הטיפולית. "הטיפולים האלה, הם לא יעזרו לי", אמר אז הנער לחדשות 2, "הם רק יזיקו לי יותר - רק תפילות יעזרו להירפא".

הנער כבר סירב בעבר לקבל טיפולים, ובבית החולים מסבירים כי אין להם אפשרות למנוע ממנו בכוח לצאת מהמוסד הרפואי, כיוון שהוא נמצא בהשגחת הוריו. בעקבות הבריחה בשבוע שעבר הוציא בית המשפט צו הבאה המורה להשיבו מידית לקבלת טיפול.

לדבריו, הרופאים אמרו לו שאם לא יעבור את הטיפולים הם יאזקו אותו למיטה. "הכי טוב בבית, אני כבר מרגיש יותר טוב", אמר - בטרם הוחזר לטיפול כנגד רצונו. בעוד הנער אינו מעוניין להמשיך בטיפולים, הוריו רוצים שיחזור לבית החולים, אולם הם מקבלים את עמדתו כרגע כיוון שמדובר בנער בוגר.

מבית החולים רמב"ם מסרו בשבוע שעבר כי הם נדהמים מהעובדה שהופנתה אצבע מאשימה כלפי בית החולים. "בית החולים מטפל בנער כבר למעלה משנה, תוך השקעת זמן ואנרגיה בלתי נדלים של כל הגורמים בבית החולים, על מנת להציל את חייו - כולל פניות חוזרות לרשויות הרווחה ובית המשפט".

בית החולים רמב"ם (צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות)
הפגנה מול בית החולים רמב"ם | צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות

הגידול הוסר - וחזר מחדש

ברמב"ם הוסיפו כי מדובר בנער סובל ממחלה אונקולוגית ברת טיפול - בתנאי שהמשפחה תשתף פעולה ותביא את הקטין לטיפולים. "מכיוון שגם הורי הנער המשמשים אפוטרופוסים על פי דין, וגם הנער עצמו, לא משתפים פעולה עם הצוות הרפואי, ונשמעים לעצתם הבלתי מקצועית של גורמים אחרים, התערבו רשויות הרווחה והחוק, ובצו בית משפט חויבה משפחתו להביאו לטיפול".

ברמב"ם אף הדגישו כי "בית חולים אינו בית מעצר - האחריות על השהיה של קטין בבית חולים לקבל טיפולים היא של הוריו. כל זמן שבית משפט לא הורה למשטרה לוודא שמטופל נשאר באשפוז, אין לנו אין שום אפשרות למנוע בכח יציאה של נער בן 16 שנמצא בהשגחת הוריו - מבית החולים".

לפני כחמש שנים אובחן הנער כחולה לוקמיה לימפטית חריפה, טופל בכימותרפיה והבריא. בחודש פברואר 2014 אובחן כי המחלה חזרה והוא עבר ניתוח לטיפול במחלה. למרות ההמלצות, הורי הנער דחו את מתן הטיפול והתכנית המוצעת על ידי צוות בית החולים. אחת הסיבות לכך היא התייעצות עם רב אשר הורה להם להימנע מקבלת הטיפול הכימותרפי.

במשפחה טענו בנוסף כי משהוסר הגידול ותוצאות הבדיקות שנערכו לקטין הן תקינות - הרי שהקטין אינו חולה, וכי אין דחיפות במתן הטיפול הכימותרפי. כמו כן העלו ההורים חשש שהטיפול הכימותרפי יביא למותו של הקטין, או יגרום לאובדן פוריות, פגיעה בגדילה ובאונות הקטין - והשלכתם של אלה על יכולתו של הקטין להינשא בעתיד ולהקים משפחה.

מבית החולים רמב״ם נמסר בתגובה: "הנער מאושפז על פי צו בית משפט. הוא מסרב לטיפול ולכן שוהה בחדרו. אין שום כוונה לטפל בו בכוח. הסיבה: טיפול איכותי במחלתו הוא טיפול ארוך טווח שמחייב שיתוף פעולה והתחייבות לעמוד בפרוטוקול טיפול ארוך וקפדני מצד הנער ומשפחתו. בלי שיתוף פעולה לא תהיה יעילות לטיפול".