הנער בן ה-16 מטבריה שברח מטיפולים כימותרפיים בבית החולים רמב"ם ואותר אחר הצהריים (חמישי) על ידי המשטרה מסביר את הסיבה להחלטתו. "הטיפולים האלה, הם לא יעזרו לי", אמר הנער לחדשות 2, "הם רק יזיקו לי יותר". לדבריו, "רק תפילות" יעזרו לו להירפא. הריאיון המלא עם הנער ישודר הערב במהדורה המרכזית עם יונית לוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הנער כבר סירב בעבר לקבל טיפולים, ובבית החולים מסבירים כי אין להם אפשרות למנוע בכוח מהנער לצאת מהמוסד הרפואי, כיוון שהוא נמצא בהשגחת הוריו.

בעקבות בריחת הנער אמש הוציא בית המשפט צו הבאה המורה להשיבו מידית לקבלת טיפול. הנער סיפר לחדשות 2 כי בשבועות האחרונים הוא אושפז בבית החולים מבלי שניתנה לו אפשרות לצאת כלל מבית החולים, כשהוא סובל מכאבים עזים. לדבריו, הרופאים אמרו לו שאם לא יעבור את הטיפולים הם יאזקו אותו למיטה.

"הכי טוב להיות בבית"

בן ה-16 הוסיף כי לדעתו "הכי טוב להיות בבית" וכבר עכשיו הוא מרגיש הרבה יותר טוב. בעוד הוא לא מעוניין להמשיך בטיפולים, הוריו רוצים שיחזור לבית החולים, אולם הם מקבלים את עמדתו כרגע כיוון שמדובר בנער בוגר.

מבית החולים רמב"ם מסרו כי הם נדהמים מהעובדה שהופנתה אצבע מאשימה כלפי בית החולים. "בית החולים מטפל בנער כבר למעלה משנה, תוך השקעת זמן ואנרגיה בלתי נדלים של כל הגורמים בבית החולים, על מנת להציל את חייו - כולל פניות חוזרות לרשויות הרווחה ובית המשפט".

הם מוסיפים כי מדובר בנער החולה במחלה אונקולוגית ברת טיפול - בתנאי שהמשפחה תשתף פעולה ותביא את הקטין לטיפולים. "מכיוון שגם הורי הנער המשמשים אפוטרופוסים על פי דין, וגם הנער עצמו, לא משתפים פעולה עם הצוות הרפואי, ונשמעים לעצתם הבלתי מקצועית של גורמים אחרים, התערבו רשויות הרווחה והחוק, ובצו בית משפט חויבה משפחתו להביאו לטיפול".

"בית חולים אינו בית מעצר - האחריות על השהיה של קטין בבית חולים לקבל טיפולים היא של הוריו", הדגישו . "כל זמן שבית משפט לא הורה למשטרה לוודא שמטופל נשאר באשפוז, אין לנו אין שום אפשרות למנוע בכח יציאה של נער בן 16 שנמצא בהשגחת הוריו - מבית החולים".

הגידול הוסר, אך חזר מחדש

לפני כחמש שנים אובחן הנער כחולה לוקמיה לימפטית חריפה, טופל בכימותרפיה והבריא. בחודש פברואר 2014 אובחן כי המחלה חזרה והוא עבר ניתוח לכריתת הגידול. למרות ההמלצות, הורי הנער דחו את מתן הטיפול והתכנית המוצעת על ידי צוות בית החולים. אחת הסיבות לכך היא התייעצות עם רב אשר הורה להם להימנע מקבלת הטיפול הכימותרפי.

סיבה נוספת היא טענתם כי משהוסר הגידול ותוצאות הבדיקות שנערכו לקטין הן תקינות - הרי שהקטין אינו חולה, וכי אין דחיפות במתן הטיפול הכימותרפי. כמו כן העלו ההורים חשש שהטיפול הכימותרפי יביא למותו של הקטין, או יגרום לאובדן פוריות, פגיעה בגדילה ובאונות הקטין - והשלכתם של אלה על יכולתו של הקטין להינשא בעתיד ולהקים משפחה.