הבחירה של מיכל: לאון מנדלוביץ' רק בן חמש וכבר ראה הרבה יותר מידי רופאים ובתי חולים בחייו. הוא נולד רק עם כליה אחת שגם היא בתפקוד נמוך וכמעט מהרגע שנולד היה ברור שיזדקק להשתלה. במשך לפני כחודשיים הגיעה הבשורה שלה חיכו - נמצאה תורמת. אך מתברר שבעלה של התורמת גם זקוק לכליה. מדוע היא בחרה לתרום לילד?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מגיל שנתיים התחלנו לחפש מי יתרום לו", הסביר אביו של לאון, סלבה מנדלוביץ'. "במשפחה בדקנו ולכל אחד הייתה סיבה למה לא התאימו". התורמת היא מיכל משאלי, בת 45 מרמת השרון. בעלה של מיכל, אילן משאלי, חולה כליות שחיכה בעצמו להשתלה. מיכל החליטה לתרום לו כליה ונמצאה מתאימה, אבל רגע לפני, למתאמת ההשתלות של בית החולים היה רעיון - הצלבה.

משאלי סיפרה: "כשאני התחלתי את התהליך עם בעלי, באיזשהו שלב אמרו שילד עם סוג דם כמו שלי שמאוד רוצה ושאלו אם אני מוכנה ללכת להצלבה - אני אמרתי שבלי שום ספק". את הפאזל השלים ג'רום דרמון שביקש לתרום כליה באופן אלטרואיסטי דרך עמותת "מתנת חיים" בראשות הרב הבר. ארבעת הניתוחים התבצעו במקביל - ההשתלה של לאון נעשתה בבית החולים שניידר וההשתלה של אילן משאלי בוצעה בבית החולים בלינסון.

שלושה ימים אחרי ההשתלה והניתוח, מיכל ולאון נפגשו לראשונה. "חמודי, שמחתי לעזור, באמת. מסכן, הוא מתרגש. בא לי לחבק אותו", אמרה מיכל ללאון. "תרגיש טוב, חמוד", הוסיפה לאחר ששאלה לשלומו של הילד שאמרה לה "תודה" מכל הלב. ג'רום, שהחליט לתרום כליה לבעלה של מיכל, הסביר: "כשאמרו לי שיש ילד, זה רק נתן לי עוד תמריץ. מיכל היא הגיבורה פה, לא אנחנו. היא הייתה יכולה להציל את בעלה לפני חודשיים כבר".

"לתרום כליה זה דבר חשוב וזה דבר טוב ונכון לעשות ולא סתם יש לנו שתיים", סיכמה מיכל. "תבואו ותתרמו – זה הציל לו את החיים". אביו של מנדלוביץ' הודה ואמר: "תודה לא תספיק פה, את פשוט משפחה שלנו".