אחד בפה אחד בלב? מעצרו של החשוד בהרעלת הנשרים ברמת הגולן הוארך היום (שני), וכעת מתברר כי דווקא אותו חשוד התבטא בעבר נגד התופעה - וטען כי מי שמפזר חומרי הרעלה באזור הם "מגדלים בעייתיים". פקח רשות הטבע והגנים אף דיבר אז בשבחו של אותו חשוד ואמר עליו: "העיניים שלי זה הוא". כך זה נראה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החשוד, גאסן מגדורי מטובא זנגריה, התראיין לפני כשנה וחצי לכתבה בחדשות שעסקה בנזקי ההרעלות - וגינה בתקיפות את התופעה. "היום רואים פחות נשרים, זו בעיה מאוד רצינית", טען אז. "צריך לשמור כל הזמן על שוויון בטבע".

מגדורי אמר באותה כתבה שרשות הטבע והגנים פועלת לדילול החיות הטורפות באזור ואין להתערב בעבודתה באמצעות פיזור רעל, כפי שחלק ממגדלי הבקר בוחרים לעשות. "יש לנו שיתוף פעולה עם הרשות אבל לפעמים אין שליטה", הסביר. "כנראה שיש מגדלים קצת בעייתיים, אבל לא צריך להגיע להרעלות של נשרים. לא צריך להתעסק עם זה".

אמש היחידה המרכזית ארז של מג"ב שעוסקת בפשיעה חקלאית באזור הצפון עצרה את מגדורי. הבוקר קבע בית המשפט כי קיים "חשד סביר" נגדו, והאריך את מעצרו ביומיים. כתוצאה מאותה הרעלה, 8 נשרים - שמהווים כאמור כמעט מחצית ממספרם ברמת הגולן - מצאו את מותם. עוד שניים נפגעו.

החשוד בהרעלת הנשרים (צילום: חדשות)
גאסן מגדורי, החשוד בהרעלת הנשרים | צילום: חדשות

הנשרים מתו לאחר שככל הנראה ניסו לאכול מפגר של פרה שהתגלה בשטח והורעל. ברשות הטבע והגנים מסרו כי מדובר באירוע חמור וקשה מאוד שפוגע באופן משמעותי באוכלוסיית הנשרים ברמה - דווקא בתקופת הקינון הקריטית להגדלת אוכלוסיית הנשרים בטבע בישראל. הרעלות נשרים קודמות שבוצעו ברמת הגולן לפני 4 ו-5 שנים כמעט וחיסלו את כל אוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן. כיום, הנשרים שבאזור מובאים במיוחד מספרד.

ליעד לין, ממונה חקירות ומודיעין של מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, מסר אחרי ההודעה על הארכת המעצר: "ההרעלה פגעה קשות באוכלוסיית הנשרים המידרדרת במדינה וברמת הגולן בפרט. זה אירוע קשה מאוד לטבע".

"מדובר באירוע חמור של הרעלת בעלי חיים ומרגע חשיפת המקרה פועלת משטרת ישראל בסיוע רשות הטבע והגנים עם כל האמצעים שעומדים לרשותה לפיענוח העבירה", נמסר אמש מהמשטרה שהדגישה כי גם לאחר מעצר החשוד - חקירת ההרעלה נמשכת.