רעיית ראש הממשלה הגיבה לתחקיר ששודר ביום ראשון במהדורה המרכזית וחשף את הסבל שנגרם לבעלי חיים ב"משלוחים החיים" באוניות משא מאוסטרליה בדרכם לפיטום ושחיטה ביעדים שונים מזרח התיכון, בהם גם ישראל. "הזדעזעתי לראות את התנאים המחפירים שבהם בעלי חיים מובלים למדינת ישראל", אמרה נתניהו. "זה פשוט קורע לב".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון שהועלה לעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, אמרה שרה נתניהו כי היא "שותפה מלאה לארגוני בעלי החיים שדואגים לזכויותיהם ולרווחתם של בעלי החיים בארץ ובעולם. פניתי לבעלי ראש הממשלה שיעשה ככל יכולתו כדי לעצור את הסבל הנורא הזה. פניתי גם לשר החקלאות אורי אריאל ואני בטוחה שהוא יעשה את כל מה שביכולתו".

"אפנה גם לרעיית ראש ממשלת אוסטרליה, ידידתי, ואני בטוחה שהדברים נוגעים לליבם", הוסיפה. "אין יצור חי שמגיע לו לסבול תנאים כאלה ויחס משפיל כזה ולנו כחברה אסור לקבל את זה. אנחנו חייבים לבעלי החיים את התנאים המינימליים לחיות בכבוד".

_OBJ

הצילומים מתעדים צפיפות בלתי נתפסת, בעלי חיים גוססים בייסורים ועובדים המשליכים גופות של בעלי חיים אל האוקיינוס. באוסטרליה כבר הכריז שר החקלאות על פתיחת חקירה דחופה של האירועים, וכעת גם בישראל נשמעים קולות הקוראים להסדרת הנושא.

מדובר בצילומים שודרו היום לראשונה בתכנית "60 דקות" האוסטרלית וחושפים צפיפות בלתי נתפסת, תחלואה ותמותה, תנאי חום קיצוני וזוהמה. אמנם הצילומים אינם מתעדים מסעות לישראל, אך המסעות לישראל דומים למסעות שתועדו, הן באורך המסע והן בתנאי הצפיפות והחום. כך למשל מוחזקות הכבשים בצפיפות שלא מאפשרת להן לשכב ולנוח במשך שלושת השבועות של המסע. רובן אינם מצליחות להגיע למתקני המזון והשתייה.

כמו כן בעלי חיים שרועים על רצפת האוניה פצועים או חולים ומתבוססים בהפרשותיהם. הם אינם מקבלים טיפול וטרינרי כנדרש בחוק, והצפיפות מקשה או לא מאפשרת גישה אליהם. בקיץ כבשים רבות סובלות מהחום, ומתנשפות במצוקה ובכבדות. החום עלולה לגרום לתחלואה, לפגיעה באיברים הפנימיים ולתמותה. עוד מתועדים בצילומים עובדים המפנים גופות, שלעתים נמסות ומתפרקות להם בידיים, ומשליכים אותן לאוקיינוס. הביוב מהאוניה מוזרם גם כן לאוקיינוס, ושובל של מים מזוהמים נשרך אחרי הספינה.