צילומים ממסעות "המשלוחים החיים" של בעלי חיים מאוסטרליה לפיטום ושחיטה במזרח התיכון שפורסמו היום (ראשון) בתקשורת האוסטרלית מעוררים סערה בעולם. הצילומים מתעדים צפיפות בלתי נתפסת, בעלי חיים גוססים בייסורים ועובדים המשליכים גופות של בעלי חיים אל האוקיינוס. באוסטרליה כבר הכריז שר החקלאות על פתיחת חקירה דחופה של האירועים, וכעת גם בישראל נשמעים קולות הקוראים להסדרת הנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בצילומים שודרו היום לראשונה בתכנית "60 דקות" האוסטרלית וחושפים צפיפות בלתי נתפסת, תחלואה ותמותה, תנאי חום קיצוני וזוהמה. אמנם הצילומים אינם מתעדים מסעות לישראל, אך המסעות לישראל דומים למסעות שתועדו, הן באורך המסע והן בתנאי הצפיפות והחום. כך למשל מוחזקות הכבשים בצפיפות שלא מאפשרת להן לשכב ולנוח במשך שלושת השבועות של המסע. רובן אינם מצליחות להגיע למתקני המזון והשתייה.

כמו כן בעלי חיים שרועים על רצפת האוניה פצועים או חולים ומתבוססים בהפרשותיהם. הם אינם מקבלים טיפול וטרינרי כנדרש בחוק, והצפיפות מקשה או לא מאפשרת גישה אליהם. בקיץ כבשים רבות סובלות מהחום, ומתנשפות במצוקה ובכבדות. החום עלולה לגרום לתחלואה, לפגיעה באיברים הפנימיים ולתמותה. עוד מתועדים בצילומים עובדים המפנים גופות, שלעתים נמסות ומתפרקות להם בידיים, ומשליכים אותן לאוקיינוס. הביוב מהאוניה מוזרם גם כן לאוקיינוס, ושובל של מים מזוהמים נשרך אחרי הספינה.

"אנחנו מזועזעים וכאובים למראה התמונות והצילומים ששודרו היום בתחקיר", אמרו היו"רים המשותפים בשדולה למען זכויות בעלי החיים, הח"כים גרמן, כהן-פארן, שמולי והשכל. "המצב שבו גם לאחר הבטחות מפורשות ממשרד החקלאות שהמשלוחים החיים יוחלפו במשלוחי בשר מצונן, התחקיר היום מראה ששום דבר לא השתנה והדבר לא יעבור מבחינתנו לסדר היום. נפנה לשר החקלאות להתערב באופן מיידי ולמנוע את ההתעללות שמוכיחה שוב שיש להפסיק את המשלוחים החיים ולקיים סוף סוף את ההבטחות שניתנו בכנסת".

גם רעיית רה"מ שרה נתניהו פנתה לרה"מ לפעול בנושא יחד עם שר החקלאות. "הגברת נתניהו הזדעזעה לראות את ההתעללות האכזרית בבעלי חיים כפי שהוצגה בכתבה ומברכת על פעולתם של הארגונים למען בעלי חיים, על שהציפו את הבעיה", נמסר.