דליפה של החומר המסוכן והרעיל ברום התגלתה הבוקר (שישי) במכל איזוטנק במפעלי ים המלח. תושבי האזור הונחו להישאר בבתיהם ולאחר כשלוש שעות הורשו לצאת. כביש 90 נחסם למשך מספר שעות אך נפתח מחדש לתנועה. במשטרה מסרו כי האירוע מוכל בתחום המפעל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במפעלי ים המלח מסרו: "הבוקר בשעה 09:30 זוהתה דליפת ברום באיזוטנק בתוך מתחם סדום. למקום הגיעו כוחות כוננות של החברה, כיבוי אש והמשרד להגנת הסביבה והם מטפלים באירוע. בעקבות פעולות הצוותים הדליפה הופסקה לחלוטין. האירוע נמצא בשליטה, אין נפגעים ולא קיימת סכנה לציבור".

תושבים הונחו להסתגר בבתים (צילום: חדשות)
תושבים הונחו להסתגר בבתים | צילום: חדשות

במשרד להגנת הסביבה מסרו כי מכל האיזוטנק הכיל כ-18 טונות של ברום ושהדליפה אירעה בשל חור בתחתית המכל. "בשל מדידת ערכים גבוהים על גלאי גדר המפעל - במערכת שאת התקנתה דרש המשרד מהמפעל כדי למנוע סיכון לאוכלוסייה - הוחלט לפנות חקלאים מהאזור ולסגור בהוראת כוחות ההצלה את כביש 90 באזור לתנועת כלי רכב", נמסר.

"בשעה האחרונה בוצע היפוך מלא של האיזוטנק, דבר שהוביל לירידת הפליטה בצורה דרסטית, והערכים על הגדר ירדו", הבהירו במשרד. "נציגי המשרד להגנת הסביבה והיחידה הסביבתית נמצאים בשטח ובודקים את נסיבות האירוע. בסיומו, המשרד יבצע תחקיר מעמיק בנושא למנוע הישנות מקרים אלה ויעדכן במידת הצורך בהמשך".

"האירוע תחת שליטה"

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, סיפר בשיחה עם "החדשות Online" שהופעל מטה החירום ושהמועצה פועלת תחת ההנחיות שירות כיבוי האש, משטרת ישראל והיחידה הסביבתית. "בשלב זה התבקשו התושבים בנאות הכיכר, עין תמר להסתגר בבתים", סיפר ליטבינוף.

לדבריו גני הילדים והפעוטונים נסגרו וכל הילדים נשלחו לבתיהם. "למרות שהרוח מגיעה מכיוון מזרח ונושבת לכיוון ההפוך מהבתים, ביקשנו מכולם להסתגר", סיפר והוסיף כי האירוע נמצא כרגע תחת שליטה.

עננה צהובה של ברום (צילום: אורלי מילר, יחידה סביבתית, חדשות)
עננה צהובה של ברום | צילום: אורלי מילר, יחידה סביבתית, חדשות

"כבר הצליחו להפוך את האיזוטנק וצמצמו את גודל הענן", אמר ראש המועצה. "בקרוב מאוד האירוע יסתיים, עוד לפני כניסת השבת". ליטבינוף הסביר כי הדליפה לא צפויה להשפיע על אזור המלונות בעין בוקק. "אם האירוע היה מתפתח אחרת יש מצב שהיינו צריכים לטפל בבתי המלון", הסביר. "אך מכיוון שהרוח היא מזרחית הכל תחת שליטה".

מנכ"ל מגמה ירוקה מור גלבוע התייחס לאירוע ואמר כי מדובר ב"התנהלות פושעת וכושלת מבחינה סביבתית של החברה לישראל בבעלות משפחת עופר". לדבריו, "ממשלת ישראל חייבת להתעורר, חסרים 300 תקנים כדי לשמור על החיים שלנו".

הברום הוא חומר המזיק לרקמה האנושית במצב צבירה נוזלי ואדיו עשויים לגרום לגירוי האף, העיניים והגרון. גם ריכוז נמוך של ברום יכול לגרום לנזק ושאיפת כמות גדולה יכולה לפגוע במערכת הנשימה. החומרים לנטרול השפעת הברום הם תמיסת אמוניה או נתרן-פרסולפיט.