יומיים לאחר תחקיר חדשות 2, שחשף מציאות של התקפי זעם, השפלות וקללות במכון לאנשים עם מוגבלות פיזית והתפתחותית בירושלים, הודיעה היום (חמישי) הנהלת המכון כי ארבעת המדריכים שנשמעו בכתבה יושעו מפעילות עד שתסתיים חקירת המשטרה בעניינם. "זה שקוף שכרגע ההנהלה אומרת מה שאנחנו רוצים לשמוע", טוענים ההורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא המכון, רפי פוירשטיין, הודיע להורי החוסים כי את ההחלטה הוא קיבל בשל חומרת הדברים שנשמעו בכתבה. יחד עם זאת, בשיחה עם חדשות 2 Online טוענים ההורים כי מעל ההשעייה מרחפת תחושת "מריחה". "בין השורות מסתתרת אמירה שלהם שהתחקיר אולי לא אמין, שצריך לבדוק, ושאי אפשר לחרוץ ככה את דינם", הם אומרים. "אני לא ראיתי בדיקה כזאת דקדקנית כשבאנו אל הנשיא בעצמו עם תלונות ספציפיות על מדריכים. איפה הייתה אז הנהלת המכון? זה טיוח", אומרת ש', אמו של אחד המטופלים במקום.

"תמשיך לאכול או שאכה אותך" (צילום: חדשות 2)
העובדים המעורבים הושעו מהמעון | צילום: חדשות 2

ד', הורה נוסף, מסביר כי בשיחה שקיים עם ההנהלה הוא חש כי יש ניסיון להתנער מאחריות. "במקום לדבר על מה שנחשף בכתבה, הם הסיטו את הדיון לכמה המכון עושה עבודת קודש, וזה נכון, באמת המטרה היא מקודשת - אבל המדריכים שם איבדו את הדרך מבלי שההנהלה עשתה משהו בנדון", הוא אומר.

"אני שמח שהמדריכים הושעו אבל מה לגבי ההנהלה? איפה היא בכל הסיפור הזה? לא רק הש"ג אשם", מוסיף ד'. "הילדים שלנו הופקרו, הם מושפלים על בסיס יומיומי, וסביר להניח שיש עוד דברים שלא שמענו. אין לי לאן לקחת את הילד. הוא צריך מסגרת טיפולית וההנהלה יודעת את זה ולכן היא מרשה לעצמה להתחמק מתשובות".

בתוך כך, משרד הרווחה והמשטרה ממשיכים בתיאום החקירה הרגישה, שדורשת שיתוף פעולה בין שני הגופים כיוון שמדובר באוכלוסייה חסרת ישע. בימים הקרובים גם יתקיים דיון מיוחד בכנסת לבקשתו של ח"כ איציק שמולי, זאת למרות שיו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, הדגיש לאחר פניית חדשות 2 כי דיון כזה יתקיים רק לאחר ממצאי משרד הרווחה בנושא.