ההקלטות מ"הוסטל פוירשטיין" שנחשפו אמש בחדשות 2, ובהן תועדה אלימות מילולית קשה, קללות והשפלות מצד מדריכים כלפי דיירים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית, נמצאות גם בידי המשטרה - כך נודע הבוקר לחדשות 2 Online. המשטרה פתחה בחקירת המקרה כבר לפני חודשים ועובדים לשעבר במקום כבר העידו וסיפרו את אשר מתחולל במקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

יחד עם זאת, המשטרה מתקשה בשכנוע עובדים נוספים, מהעבר וההווה, לשתף פעולה בחקירה, זאת משום שהמדריכים המדוברים מהווים ועד מאורגן במקום ו"מטילים אימה", כך על פי גורם המעורה בפרטים, על יתר העובדים.

בנוסף, מתכוונת המשטרה לתאם בימים הקרובים זימון לחוסים עצמם, בשיתוף פעולה עם חוקרים מיוחדים של משרד הרווחה - וזאת כדי לתשאל את החוסים עצמם. על פי מידע שהגיע לחדשות 2 Online, גם כאן המשטרה נתקלת בקושי - משום שיש לתשאל אותם מחוץ לשערי ההוסטל בתיאום עם האפוטרופוס, ומבלי שהמדריכים יצליחו לשבש את החקירה.

שידור הכתבה הצליח לעורר תגובות קשות גם בכנסת. "התחקיר חשף מציאות מזעזעת של התאכזרות לחסרי ישע במקום שאמור היה להיות הבטוח והמגונן ביותר עבורם. אין לנו שום כוונה להשלים עם המציאות הזאת ואנחנו נתייצב כנגד כל מי שמנסה לפגוע באוכלוסיות האלו", אמר ח"כ איציק שמולי לחדשות 2 Online. "יש למצות באופן חמור את הדין עם הפוגעים ולהחיל באופן בהול את חוק המצלמות שקידמתי בבתי האבות גם על מוסדות אחרים ששוהים בהם חסרי ישע".

במקביל, דרש שמולי הבוקר את כינוסה הבהול של ועדת הרווחה לאור המקרה החמור כדי לוודא שמקרים מזעזעים כאלה לא יחזרו. יו"ר וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "לאור היכרותי האישית עם מכון פוירשטיין ועם מייסדו הרב פויירשטיין, אני מזועזע מהממצאים שעלו בכתבה ובטוח שיימצאו הפתרונות המתאימים להתמודדות עם ההתנהגות הקשה שתועדה. לאחר שיפורסמו ממצאי משרד הרוווחה בעניין- הוועדה בראשותי תתכנס לדון בכך".

"תמשיך לאכול או שאכה אותך" (צילום: חדשות 2)
דרישה לדיון דחוף | צילום: חדשות 2

הנהלת המכון: "מגלים אפס סובלנות"

הוסטל פוירשטיין בשכונת עין כרם בירושלים הוא מרכז שיקומי הקולט דיירים עם מוגבלות מכל רחבי הארץ, ומטרתו המוצהרת היא להכין את הדיירים לקראת חיים עצמאיים בקהילה. אך המרכז, שמטפל בין היתר בלקויות כמו מוגבלות שכלית התפתחותית, בעיות התנהגות, הפרעות רגשיות, תסמונת דאון ועוד, הפך בשנים האחרונות למקום אלים, תוקפני ודורסני, כך עולה מההקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 ושודרו אתמול במהדורה.

בהקלטות נשמעים מספר מדריכים, חלקם נעדרי הכשרה מקצועית לטיפול בחוסים, הגם שהכשרה זו אינה תנאי מחייב. בהקלטות נשמעים איומים באלימות פיזית, השפלות והתעמרות מילולית מצדם של מספר מדריכים במקום, אלה שאמורים להגן ולשמור שבעתיים על אוכלוסייה חסרת ישע, ברגישות ובעדינות.

מהנהלת המכון נמסר בתגובה: "המידע שהבאתם בפנינו זיעזע אותנו דווקא כמי שפועלים מתוך תחושת שליחות ערכית עמוקה, סיוע למוחלשים ומתן הזדמנות שווה לבעלי מוגבלות. אנו פועלים למניעת תופעות שכאלו על בסיס שוטף בשיתוף עם משרד הרווחה המפקח עלינו, ומגלים אפס סובלנות לתופעות של שפה לא ראויה כלפי הדיירים וכך יהיה בכל מקרה גם בעתיד. אנו ומצרים על כך שמקרים אלו התרחשו והגורמים המעורבים יוזמנו לבירור מיידי, יתבצע ריענון נהלים לכלל הדרג הניהולי והמקצועי לרבות פעולות פיקוח הדוקות למניעת הישנות מקרים דומים".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "כמדיניות, המשרד נוקט ביד קשה כנגד כל התנהגות פוגענית כלפי החוסים במוסדותינו. לאחרונה, נחשף מנהל מערך הדיור בבית פויירשטיין למקרים של אלימות מילולית מצד מדריכים ובעקבות זאת הוגשה תלונה למשטרה והופסקה עבודתם. במקביל, הוגבר הפיקוח של המשרד במסגרת ובאם לא יפעלו לתיקון הליקויים באופן מיידי, לא נהסס לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו".