מליאת הכנסת דנה היום (רביעי) בממצאי תחקיר חדשות 2 - שחשף מציאות עגומה של אלימות מילולית, השפלות וקללות כלפי חוסים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית במכון "פוירשטיין" בירושלים. "ההקלטות ששמענו בהן פוגעים בחוסים, היא מבחינתי פגיעה בחסרי ישע שמנוגדת לחלוטין לנורמות המקובלות במשרד ובחברה הישראלית", אמר שר העבודה והרווחה חיים כץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדיון הוגדר כ"דחוף" והוא נקבע ביוזמת חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), אליו הצטרפו שישה חברי כנסת נוספים: נורית קורן, יעל גרמן, יפעת שאשא ביטון, יוליה מלינובסקי, יגאל גואטה ומנחם אליעזר מוזס. הכנסת דרשה מהשר כץ להגיב לטענות שיוצגו במסגרת הדיון, בהן החשד שאנשי הנהלת המכון דווחו בצורות שונות על הנעשה בו לאורך השנה האחרונה, אולם לא עשו דבר כדי למנוע את המשך ההתנהלות במקום.

"כבר בחודש אפריל לאחר שנודע לנו על החשדות להתעללות, דאגנו להגיש תלונה במשטרה שעל בסיסה נפתחה חקירה", הוסיף כץ. "כל עובד שנשמע בהקלטות הושעה. אני מקווה שהמשטרה תמצה את חקירתה במהרה ונקווה שלא נגיע לשם אבל אם נצטרך גם נסגור את המסגרת".

"תמשיך לאכול או שאכה אותך" (צילום: חדשות 2)
"תמשיך לאכול או שאכה אותך" | צילום: חדשות 2

"עלינו לדאוג שהעמותות גם ירוויחו וגם יתנו שירות נאות ומכובד, שישמרו על כבודם של החוסים. נעשה כמיטב יכולתנו למגר את התופעה הבזויה של פגיעה בחסרי ישע". בתום הדיון הוחלט ברוב קולות וללא מתנגדים להעביר את הדיון לוועדת העבודה והרווחה ולזמן גם את אנשי המכון והגורמים המקצועיים.

הדיון בתקיים במקביל לחקירת משטרה מאומצת שהתפתחה בעקבות התחקיר, ולאחר שהמכון עצמו החליט על שורה של צעדים בהם הצבת מצלמות במקום והשעיה מידית של ארבעת המדריכים שנשמעו בהקלטות שנחשפו בכתבה.

קשיים בחקירה המשטרתית המאומצת

בשבוע שעבר פורסם כי ההקלטות מ"הוסטל פוירשטיין" שנחשפו בידי בחדשות 2, נמצאות גם בידי המשטרה. המשטרה פתחה בחקירת המקרה כבר לפני חודשים ועובדים לשעבר במקום כבר העידו וסיפרו את אשר מתחולל במקום. יחד עם זאת, המשטרה מתקשה בשכנוע עובדים נוספים, מהעבר וההווה, לשתף פעולה בחקירה, זאת משום שהמדריכים המדוברים מהווים ועד מאורגן במקום ו"מטילים אימה", כך על פי גורם המעורה בפרטים, על יתר העובדים.

בנוסף, מתכוונת המשטרה לתאם בימים הקרובים זימון לחוסים עצמם, בשיתוף פעולה עם חוקרים מיוחדים של משרד הרווחה - וזאת כדי לתשאל את החוסים עצמם. על פי מידע שהגיע לחדשות 2 Online, גם כאן המשטרה נתקלת בקושי - משום שיש לתשאל אותם מחוץ לשערי ההוסטל בתיאום עם האפוטרופוס, ומבלי שהמדריכים יצליחו לשבש את החקירה.