הפגנת ההורים בעקבות המשבר בהדסה (ארכיון)
ההורים מחריפים את מאבקם | צילום:

משבר הדסה נראה רחוק מסיום, כשהורי הילדים החולים מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית הודיעו היום (ראשון) על החרפת מאבקם. ההורים הודיעו כי החל מהערב, בכוונתם לפתוח בשביתת רעב באוהל בית החולים השדה שהקימו בגן סאקר. "אנו מרגישים כי כל הגורמים אינם דוברים אמת, עושים פוליטיקה על גבנו, ולא באמת מנסים לפתור את הבעיה", מסבירים ההורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו פותחים בשביתת רעב כי איבדנו לחלוטין אמון במערכת הבריאות - שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות וכמובן מנכ"ל הדסה פרופסור רוטשטיין", הסביר שלמה בן דור, אבא של נחוניה בן ה-6 שטופל בעבר במחלקה. "כשהרופאים, היקרים לנו כל כך, עושים צעד אמיץ ובלית ברירה מתפטרים מתפקידם ואינם מסוגלים לחזור להדסה בגלל שהם חשים שפרוסור רוטשטיין מתעלל בהם שם".

מאהל המחאה שהוצב בירושלים, ארכיון (צילום: בית חולים שדה ילדי הדסה)
בית חולים שדה ילדי הדסה | צילום: בית חולים שדה ילדי הדסהעוד הוסיפו ההורים כי לדעתם, אין כל סיבה הגיונית לא לפתוח מחלקה בבית החולים שערי צדק. "במצב הנוכחי ירושלים תישאר בלי מענה הולם לילדים חולי סרטן ושישה רופאים מומחים מהמעלה הראשונה ועוד שלושה רופאים מתמחים לא יעבדו יותר בטיפול בילדים חולי סרטן", הוסיפו. "זהו אובדן בלתי נסבל לילדים חולי הסרטן בישראל, שכן מספר המומחים בתחום הזה בכל המדינה מגיע לכ-40 רופאים בלבד. אנו נשבות רעב כדי שכולם, כולל שר הבריאות ליצמן, יירדו מהאגו שלהם ויעשו את המעשה הנכון - לאפשר לילדינו החולים בסרטן להיות מטופלים על ידי רופאיהם במקום שרוצה אותם".

הבוקר התייחס גם רה"מ נתניהו בפתח ישיבת הממשלה למשבר, ואמר כי הוא נמשך זמן רב מדי. "נעשו ניסיונות, גם על ידי, באמצעות שר הבריאות שפועל בעניין הזה ללא לאות, וגם על ידי נשיא המדינה ואחרים, להגיע לפתרון המשבר", אמר רה"מ. "הניסיונות הללו לא צלחו. הוגשה עתירה לבג"ץ שיתכנס ביום רביעי וכולם מחכים לדיון".

"אני מבקש מהצדדים לעשות מאמץ אחרון והמאמץ הזה הוא פשוט - להחזיר את המצב לקדמותו ואז לתת תקופה של חצי שנה או אפילו שנה, לבחון את הדברים", הוסיף נתניהו. "להחזיר את המצב לקדמותו כדי שהילדים העייפים, המסכנים והחולים הללו לא ימשיכו לסבול. אם הדבר הזה לא ייפתר בהצעה הפשוטה הזו ומאחר שהילדים החולים נמצאים במאהל בגן סאקר אני פניתי לבית המשפט בבקשה להקדים את הדיון למחר, אין טעם לחכות עוד יומיים ולגרום לסבל מיותר לילדים".

"ספין תקשורתי  של שר הבריאות"

בשבוע שעבר עדכן בית החולים הדסה כי הרופאים המתפטרים סירבו לקבל את מתווה הפשרה שהוצע להם. על פי המתווה שגיבש מנכ"ל משרד הבריאות והוסכם על ידי נשיא המדינה וההורים, השתלות מח עצם יבוצעו במחלקת ילדים בלבד, כמות תיירות המרפא תיקבע בתיאום עם ראש המחלקה וחזרתם של כל הרופאים המתפטרים לתפקידיהם הקודמים.

בית החולים הדסה הוציא הודעה לפיה הרופאים סירבו לקבל את המתווה. "בהודעה ששלח מנכ"ל משרד הבריאות למנכ"ל הדסה, מוקדם יותר היום, נמסר כי הרופאים המתפטרים דחו גם את מתווה בית הנשיא", אמרו בבית החולים הדסה. בזאת, חסכו הרופאים המתפטרים קרע בין משהב להנהלת הדסה כיוון שהדסה נחושה לשמר את ניהול המחלקה בידי דר גל גולדשטיין, ולשמר את צוות הרופאים המומחים שכבר גויס ועובד במחלקה".

הרופאים המתפטרים הגיבו ותקפו בחריפות את הודעת בית החולים הדסה, שלטענתם אינה מבוססת על אמת. "חבל על ה'ספין' התקשורתי הנוסף של שר הבריאות, מנכ"ל משרד משרד הבריאות ופרופסור רוטשטיין מנהל הדסה עושים", נכתב בהודעת הרופאים. "ושוב על חשבון ההורים ובמקום לפתור את המשבר".

הרופאים טרם קיבלו הודעה ובוודאי לא הגיבו וכבר הוציא פרופסור רוטשטיין הודעה כפי שהוציא", המשיכו הרופאים והסבירו. "בושה וכלימה שהפעם לא היסס לזלזל גם בכבוד נשיא המדינה שבתום לב ניסה לסייע. הנה לזה התכוונו כשאמרנו שלא ניתן להגיע לשום דבר אמיתי שלא בחסות בג"צ".